Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
projekt-dissimilar-fake-newsy-blokowanie

Projekt DISSIMILAR – walka z dezinformacją

Ostatnia aktualizacja 22 kwietnia, 2022

Projekt DISSIMILAR pozwoli wykrywać i blokować rozprzestrzenianie się fałszywych wiadomości na platformach mediów społecznościowych. Jest on realizowany przez Politechnikę Warszawską (Polska), Okayama University (Japonia) i Fundació per a la Universitat Oberta de Catalunya (Hiszpania).

Sprawdź – Google pomoże w tropieniu fake newsów

Czym jest projekt DISSIMILAR?

Międzynarodowy projekt DISSIMILAR (DetectIon of fake newS on SocIal MedIa pLAtfoRms) to zestaw algorytmów pomagających blokować fałszywe wiadomości w portalach społecznościowych.

Ich tworzeniem i poprawianiem skuteczności zajmują się naukowcy z Politechniki Warszawskiej (Polska), Okayama University (Japonia) i Fundació per a la Universitat Oberta de Catalunya (Hiszpania). Przy tworzeniu wykorzystano technologię znaków wodnych (cyfrowego znakowania treści), informatyki śledczej, a także uczenia maszynowego.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe pozwoli rozpoznawać i blokować fake newsy

Postanowiono skupić się na problemie fake newsów i ogólnie pojętej dezinformacji. Wszystko dlatego, że w ostatnich miesiącach większość portali społecznościowych została wręcz zalana falą fałszywych informacji. Wpływają one na ocenę różnych wydarzeń, postrzeganie osób, firm i sprawiają wiele innych problemów. Większość z nich nie są zwykłymi dowcipami, ale celowym działaniem nastawionym na kształtowanie opinii publicznej na dany temat.

Wstępna faza przewiduje poznawanie mechanizmów powstawania i rozprzestrzeniania się fałszywych informacji, a także gromadzenie wszelkich informacji pomocnych przy ich rozpoznawaniu. Potem zaprzęgnięta do pracy zostanie sztuczna inteligencja, która dzięki uczeniu maszynowemu nauczy się rozpoznawać i blokować fake newsy.

Zobacz – Deepfake – jakie niebezpieczeństwa za sobą niesie?

Total
0
Shares
_podobne artykuły