Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
proof-of-concept-podejscie-w-tworzeniu-oprogramowania

Proof of Concept – nowoczesne podejście w tworzeniu oprogramowania

Ostatnia aktualizacja 18 kwietnia, 2023

W branży IT, przy nowych projektach lub rozbudowie funkcji aplikacji, często spotyka się określenie Proof of Concept (PoC). Czym jest tego typu podejście i czy zawsze się sprawdza?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest podejście Proof of Concept (PoC)?

Proof of Concept (PoC), to podejście, które dotyczy zazwyczaj tworzenia nowych projektów, aktualizacji lub nowych funkcji. Ma ono za zadanie udowodnić, że wprowadzenie nowego pomysłu jest możliwe do realizacji. Że spełni oczekiwania i ogólnie przyniesie korzyść zarówno twórcom, jak i użytkownikom danego produktu.

Jest to swego rodzaju demo, czyli produkt tymczasowy, próbny i tworzony jak najmniejszym nakładem kosztów. Dzięki niemu klient może przekonać się, jak dany produkt działa i czy faktycznie może przynieść korzyści.

Wersje PoC mogą być tworzone wielokrotnie. Szczególnie gdy klient nie do końca ma sprecyzowane oczekiwania co do wyglądu lub działania programu. Mogą też obrazować działanie pojedynczych funkcji, które klient może chcieć zmienić lub całkowicie usunąć z programu.

Zobacz: Wzorce projektowe – czym są?

W jakim celu tworzy się próbne wersje?

Częściowo wyjaśniliśmy to wcześniej. Jednakże podejście Proof of Concept (PoC) sprawia, że nawet gdy realizacja danego pomysłu nie ma sensu, to okaże się to dość szybko i nie pociągnie za sobą dużych wydatków na realizację. Lepiej stracić mniej pieniędzy i czasu, niż zrobić coś, co nie będzie używane i nie przyniesie korzyści.

Jeśli jednak projekt zostanie zaakceptowany, można szybko ruszać z produkcją wersji zbliżonej do ostatecznej.

Kiedy warto wdrażać podejście Proof of Concept (PoC)?

Podejście PoC warto wdrażać w życie, nawet wielokrotnie wykonując wersje próbne, gdy całość projektu ma być dużym przedsięwzięciem i ostatecznie pochłonąć dużo zasobów. Mówimy tu o czasie, pracy ludzi i kosztach, które trzeba ponieść za całość.

Przydaje się ono także w sytuacjach, gdy tworzy się makiety danego rozwiązania, a klient może zapoznać się ze zgrubnym wizerunkiem danego dzieła. Jest w stanie sprawdzić, czy faktycznie chce tego, czy jednak skłoni się ku innemu rozwiązaniu. Może się okazać, że daną wersję próbną można udostępnić użytkownikom jako wersję beta, a nawet alpha, prosząc o opinię. Zyskuje się dzięki temu opinię osób, które docelowo mogą chcieć jej używać.

Nie warto stosować PoC, gdy tworzone oprogramowanie jest zbliżone do tych projektów, które są podobne do bieżącego, a są już gotowe lub dostępne w zaawansowanych wersjach. Ich modyfikacja może sprawić, że ostateczny produkt dla klienta uzyska się szybko, a demem mogą być właśnie tamte projekty.

Wady wynikające z wdrożenia PoC

Podejście Proof of Concept (PoC) jest często stosowane w celu weryfikacji koncepcji i potwierdzenia technicznej i biznesowej wykonalności projektu. Pomimo wielu zalet tego podejścia, istnieje również kilka wad, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji o zastosowaniu PoC. Wady te można podzielić na trzy główne kategorie: zasoby, wyniki i ocena oraz ryzyko i odpowiedzialność.

Zasoby odnoszą się do czasu, pieniędzy, ludzi i infrastruktury, które są niezbędne do realizacji PoC. Czasochłonność i wymóg dedykowanych zasobów mogą stanowić istotne wyzwanie, zwłaszcza dla mniejszych organizacji.

Wyniki i ocena odnoszą się do ograniczonego zakresu PoC, trudności w ocenie wyników oraz potencjalnego fałszywego poczucia bezpieczeństwa wynikającego z sukcesu PoC.

Ryzyko i odpowiedzialność obejmują kwestie związane z utratą własności intelektualnej oraz odpowiedzialnością za ewentualne błędy.

Podsumowując, główne wady podejścia PoC obejmują:

  • Czasochłonność
  • Konieczność zaangażowania znacznych zasobów
  • Brak gwarancji sukcesu
  • Skupienie na technologii kosztem innych aspektów projektu
  • Ograniczony zakres
  • Fałszywe poczucie bezpieczeństwa
  • Brak skalowalności
  • Trudności w ocenie
  • Ryzyko utraty własności intelektualnej
  • Odpowiedzialność za błędy

Mając na uwadze te wady, warto dokładnie przemyśleć decyzję o zastosowaniu podejścia PoC i ocenić, czy korzyści płynące z jego wdrożenia przewyższają potencjalne problemy.

Sprawdź: Figma. Buduj dynamiczne projekty i makiety

Total
0
Shares
_podobne artykuły