Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
proof-of-stake-work-co-to-jest-roznice-ethereum

Proof-of-Stake – co to jest i czym różni się od Proof-of-Work?

Ostatnia aktualizacja 3 października, 2022

Osoby zainteresowane tematem blockchain, kryptowalut, ich kopania i handlu nimi, trafiają często na hasła typu mechanizm Proof-of-Stake lub Proof-of-Work. Co to jest i czym różnią się od siebie te mechanizmy? Postaramy się nieco o tym napisać.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest blockchain?

Jak podaje Wikipedia, blockchainem nazywamy powiązane ze sobą listy rekordów zwane blokami. Wiązanie dokonywane jest przy pomocy kryptografii. Każdy blok, który zawiera dane o transakcji, znak czasowy, ma także hash poprzedzającego go bloku. Jest więc z nimi bezpośrednio powiązany. Tak też jest z kolejnymi blokami, dzięki czemu tworzy się swoisty łańcuch bloków – blockchain.

Ważne jest to, że dzięki takiej strukturze, architektura blockchain jest niezmienna, gdyż zmiana danych w blokach zmieniłaby hash, który zawarty jest w kolejnym bloku łańcucha, a to by go rozerwało. Zjawisko to nazwano forkiem.

Technologia blockchain ma obecnie sporą rolę w dziedzinach związanych z ekonomią, w tym także rynkiem finansowym, ubezpieczeniowym, energetycznym. Zajmują się nimi zarówno startupy, duże globalne banki, jak również rządy państw.

Zobacz: specjalista ds SEO zarobki

Czym są mechanizmy Proof-of-Stake i Proof-of-Work?

Mechanizmy Proof-of-Stake lub Proof-of-Work są jednymi z kilku algorytmów służących do osiągania konsensusu. Jest to porozumienie w kwestii dodawania nowych bloków pomiędzy węzłami sieci, które gwarantują utrzymanie blockchain.

Proof-of-Work

Metoda Proof-of-Work polega na wykonaniu pewnej pracy związanej ze skomplikowanymi obliczeniami, której wykonanie potwierdzane jest przez walidatorów. Praca wykonywana jest przez tak zwanych górników, którzy wykorzystują koparki, czyli specjalizowane komputery charakteryzujące się wysoką mocą obliczeniową. Często stosowane są w nich najmocniejsze karty graficzne, które oczywiście przystosowuje się do wykonywania obliczeń 24 godziny na dobę.

Metoda ta pozwala osiągać wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki decentralizacji, lecz wymaga ogromnych ilości energii do zasilania koparek.

Jedną z najbardziej znanych kryptowalut korzystających z tej metody wydobycia, jest Bitcoin, a do niedawna także Ethereum.

Proof-of-Stake

Metoda Proof-of-Work polega na tworzeniu bloków przez losowo wybieranych walidatorów. Ci tworzą bloki, które następnie są udostępniane w sieci, za co otrzymują nagrody. W tym modelu nie jest wymagana tak wielka moc obliczeniowa, potężne farmy koparek i ogromne ilości energii.

Na ten model przechodzi obecnie Ethereum, ale jest to proces na tyle poważny, że nie można wdrożyć go od ręki.

Sprawdź: ile zarabia project manager?

Total
0
Shares
_podobne artykuły