Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
rcs sms

RCS wypiera wiadomości SMS. Na czym polega ten standard?

Ostatnia aktualizacja 26 lutego, 2024

RCS to kolejny krok w ewolucji komunikacji mobilnej. Oferuje on użytkownikom bogatsze i bardziej interaktywne doświadczenie. Chociaż SMS nadal dominuje ze względu na swoją uniwersalność i prostotę, RCS stopniowo zyskuje na popularności, wprowadzając funkcje, które odpowiadają współczesnym oczekiwaniom użytkowników smartfonów. Na czym dokładnie polega i czym różni się od wiadomości SMS? O tym przeczytasz poniżej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest RCS i czym różni się od wiadomości SMS?

RCS (Rich Communication Services) to standard komunikacyjny, który ma na celu zastąpienie SMS-ów i MMS-ów w ramach głównego sposobu komunikacji tekstowej w sieciach mobilnych. Został opracowany przez konsorcjum branżowe GSMA i oferuje szereg zaawansowanych funkcji:

  • Przesyłanie wiadomości w czasie rzeczywistym,
  • Rozmowy wideo,
  • Przesyłanie GIF-ów i naklejek,
  • Przesyłanie dużych plików,
  • Zaplanowanie wysłania wiadomości na konkretną datę i godzinę,
  • Wysyłanie wizytówek kontaktów,
  • Udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym.

RCS umożliwia także komunikację grupową i jest zintegrowany bezpośrednio z książką kontaktów telefonu.

SMS (Short Message Service) to wprowadzona w latach 90. technologia pozwalająca na wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych pomiędzy telefonami komórkowymi. Ma ona swoje ograniczenie objętościowe, które wynosi 160 znaków lub 1120 bitów (1 znak to 7 bitów). To jedna z najstarszych metod komunikacji używana w telefonach komórkowych. SMS stał się niezwykle popularny dzięki swojej prostocie, niezawodności i szerokiej dostępności na niemal każdym urządzeniu mobilnym. Nie jest tak rozbudowany w możliwościach komunikacji, jak RCS, dlatego też od jakiegoś czasu obserwujemy powolne wypieranie wiadomości SMS na rzecz czatów RCS.

Porównanie RCS i SMS

Funkcjonalność

RCS wyraźnie przewyższa SMS pod względem oferowanych możliwości. Daje możliwość przesyłania multimediów, czyli zdjęć, GIF-ów, rozmow wideo oraz wysyłania plików. Stanowi to znaczne ulepszenie w porównaniu do ograniczonego formatu tekstowego SMS. Ponadto, RCS umożliwia obserwację w czasie rzeczywistym, kiedy druga osoba pisze wiadomość lub czy przeczytała wiadomość. Przypomina to funkcje dostępne w popularnych aplikacjach do komunikacji internetowej.

Dostępność

SMS ma przewagę w kwestii dostępności. Jest kompatybilny z niemal każdym urządzeniem mobilnym na świecie, niezależnie od modelu czy operatora. Chociaż RCS szybko zyskuje na popularności, wciąż wymaga wsparcia ze strony operatorów sieci komórkowych i producentów telefonów. Oznacza to, że nie jest jeszcze tak powszechnie dostępny jak SMS.

Bezpieczeństwo

Obie technologie różnią się też pod względem bezpieczeństwa. RCS wprowadza lepsze zabezpieczenia, w tym szyfrowanie end-to-end w niektórych implementacjach. Stanowi to ogromną poprawę w porównaniu do podstawowego poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez SMS. Jednakże stopień zabezpieczeń RCS może różnić się w zależności od operatora i specyficznej implementacji.

Koszty

Koszt korzystania z SMS-ów jest zazwyczaj stały i może być wliczony w abonament lub naliczany za każdą wysłaną wiadomość. RCS ma potencjał, by być oferowanym jako usługa bez dodatkowych opłat, podobnie do wiadomości przez internet. Wszystko jednak zależy od polityki cenowej poszczególnych operatorów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Szyfrowanie wiadomości. Jak technologia chroni Twoje rozmowy?

Jak zablokować spam w telefonie? Poradnik praktyczny

Total
0
Shares
_podobne artykuły