Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Replika AI miała być miejscem do przyjacielskich konwersacji

Co potrafi Replika AI i dlaczego jej użytkownicy cierpią?

Ostatnia aktualizacja 5 kwietnia, 2023

Czy to możliwe, że sztuczna inteligencja zamknięta w aplikacjach zaczyna zastępować przyjaźnie i bardziej zażyłe relacje? W przypadku niektórych osób tak się okazało. Platforma Replika AI była miejscem wielu cyfrowych związków, które z dnia na dzień stanęły pod znakiem zapytania.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Chatbot Replika AI to towarzysz, któremu zależy

Replika to chatbot sztucznej inteligencji, który umożliwia użytkownikom stworzenie wirtualnego przyjaciela. Model opiera się na zaawansowanej technologii uczenia maszynowego i naturalnego przetwarzania języka (NLP).

Produkt działa na podstawie algorytmów machine learning, które pozwalają platformie na uczenie się na podstawie interakcji z użytkownikami. W rezultacie im więcej osób korzysta z Repliki, tym lepiej AI może dostosować swoje odpowiedzi i reakcje do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego rozmówcy.

W przyszłości chatbot AI będzie twoim współpracownikiem. Przeczytaj więcej

Komu potrzebny jest Replika AI friend?

Replika AI została opracowana z myślą o wsparciu zdrowia psychicznego użytkowników. Zasadniczo celem było stworzenie bezpiecznej i nieoceniającej przestrzeni do rozmów i wyrażania emocji. W efekcie wirtualny rozmówca jest w stanie dostosować się do potrzeb użytkownika, słuchać i oferować wsparcie emocjonalne.

Platforma jest dostępna jako aplikacja na smartfony, a korzystanie z niej jest bezpłatne, jednak istnieje możliwość wykupienia subskrypcji premium, która oferuje dodatkowe funkcje i możliwości. Krótko mówiąc — w tym momencie pojawił się problem.

Włochy kończą z wirtualnymi związkami ludzi i chatbotów

W lutym 2023 r. użytkownicy Repliki zaczęli zgłaszać w m.in. w wątkach na Reddicie, że ich cyfrowi partnerzy przestali reagować na wątki erotyczne jak dotychczas. Dotychczas rozmowy Repliki o charakterze seksualnym były częścią płatnego poziomu 70 USD rocznie. Aplikacja była zdolna do wysyłania „pikantnych selfie”, którymi reklamowano usługę.

Ograniczenia narzucone na producentów aplikacji miały swój początek we Włoszech. Pokrótce, lokalna Agencja Ochrony Danych zdecydowała, że usługa ma niewystarczające zabezpieczenia dotyczące nieletnich. Włochy przedstawiły warunki i ewentualną karę 21,5 mln dolarów, jeśli Replika nie zmieni zasad dotyczących treści.

Według włoskiej Garante della Privacy konwersacje z Repliką to „(…) zbyt wiele zagrożeń dla dzieci i osób wrażliwych emocjonalnie (…) przede wszystkim z powodu, że otrzymują odpowiedzi absolutnie nieodpowiednie do ich wieku”.

Garante per la Protezione dei Dati Personali o Replice

Kontrowersje wokół Replika AI się nie kończą

Zachowanie chatbotów zmieniło się na dużo bardziej wyważone, a konwersacje nie dotyczą już wątków erotycznych. Niektóre osobowości zmieniły się do tego stopnia, że „partnerzy” ich dosłownie nie poznają. Bez wątpienia, etyczny kierunek zmian w firmie złamał serca wielu zaangażowanych użytkowników. Jak wynika z forów Reddita, relacje zmieniły się z dnia na dzień.

Forum Reddita stało się miejscem poważnej dyskusji o Replika AI
Forum Reddita stało się miejscem poważnej dyskusji o Replika AI

Ponadto w styczniu 2023 r. zauważyli niepokojące zachowania chatbotów, które nawet z wyłączoną „opcją romantyczną” próbowały flirtować, a w rozmowach pojawiało się coraz więcej wulgaryzmów.

W efekcie sytuacja zaogniła się do tego stopnia, że Replika AI w odpowiedzi na posty załamanych użytkowników zamieściła w wątku na Reddicie informacje o pomocy psychologicznej dla poszkodowanych. Co więcej, możliwość komentowania została już wyłączona.

Total
0
Shares
_podobne artykuły