Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Robo-berry, czyli skuteczna automatyzacja zbiorów

Ostatnia aktualizacja 11 kwietnia, 2022

Automatyzacja zbiorów zdaje się być nieunikniona. Pandemia znacznie wpłynęła na rynek pracy sezonowej na całym świecie. Niedobór pracowników skutkował gigantycznymi stratami w sektorze rolniczym, który już i tak boryka się z wieloma problemami. Wobec możliwości dzisiejszej technologii zbieranie owoców przez specjalnie zaprojektowane roboty to tylko kwestia czasu. Już dziś dostępnych jest kilka prototypów urządzeń dostosowanych do rodzaju plonów. Jednym z ciekawych rozwiązań jest robo-berry, czyli silikonowa malina wykorzystywana do szkolenia robotów-zbieraczy.

Sprawdź: Autonomiczne traktory przyszłością rolnictwa

Czy automatyzacja zbiorów malin będzie możliwa?

Naukowcy ze szwajcarskiego uniwersytetu badawczego EPFL zaprojektowali specjalną silikonową malinę, która pomoże rozwiązać problem automatyzacji zbiorów delikatnych owoców. Owoce jagodowe są szczególnie podatne na uszkodzenia, a także są małe. Delikatność malin sprawia, że próby automatycznych zbiorów mogłyby przynieść więcej strat niż zysków wynikających z efektywności.

Wysokie koszty pracy oraz brak pracowników to problemy, które mogłyby się rozwiązać w wyniku wprowadzenia szerokiej automatyzacji w zbieraniu plonów. Dzięki uczeniu maszynowemu można z łatwością zaprojektować system, który umożliwi rozpoznawanie dojrzałości owocu, jego zdatności do spożycia czy nawet samego lokalizowania go na krzaku lub drzewie. Trudniejszą kwestią było dotąd zaprojektowanie mechaniki robota tak, aby zbierane owoce nie ulegały uszkodzeniu.

Cena malin nie bez powodu jest wysoka. Sezon na te owoce trwa krótko, a nawet tradycyjne formy zbiorów przynoszą straty. Inżynierowie z laboratorium komputerowego projektowania i produkcji robotów EPFL podjęli wyzwanie zaprojektowania rozwiązania, które mogłoby pomóc w minimalizowaniu strat. W związku z wysokimi kosztami testów terenowych, postanowili przeprowadzić badania w laboratorium i wykorzystują do nich silikonową malinę, która pomaga szkolić roboty.

Zobacz: Elektryczne roboty eksplorują dno oceanu

Dzięki silikonowej malinie, roboty żniwne mogą uczyć się zrywania owoców bez szkody. Model maliny w połączeniu z uczeniem maszynowym dostarcza informacji o sile nacisku. Jednak nadal wyzwaniem jest nauczenie robota, aby rozluźniał chwyt po tym, jak malina odczepi się od szypułki.

Technologia nad którą pracują badacze jest wciąż w fazie testów. Mimo to zespół planuje zaprezentować swój projekt podczas konferencji RoboSoft 2022 w Edynburgu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły