Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Uczenie maszynowe pomoże gospodarce leśnej

Robotyka i uczenie maszynowe pomogą leśnikom?

Ostatnia aktualizacja 29 marca, 2022

Zarządzanie gruntami leśnymi w dotychczasowej formie staje się coraz mniej efektywne. Zmiany klimatu przyczyniają się do bardziej gwałtownych zjawisk, co często staje się wyścigiem z czasem, aby w porę zapobiec lokalnym kataklizmom, np. pożarom lasu. Uczenie maszynowe w połączeniu z nowoczesną flotą dronów może pomóc leśnikom.

Sprawdź: EEG już niedługo na ISS

Startup Treeswift może zrewolucjonizować gospodarkę leśną. Dzięki dronom, które poruszają się tuż pod koronami drzew, badacze zyskują szybszy i łatwiejszy dostęp do ogromnej liczby danych na temat lasu. Drony przemieszczają się sprawnie i szybciej docierają do różnych zakamarków. W efekcie znacznie poprawia się prędkość pozyskiwania danych o żywotności lasu, a także możliwych zagrożeniach.

Pożary lasu stają się aktualnie jednym z największych problemów, napędzanych okresową suszą i wzrostem globalnej temperatury. Monitorowanie stanu drzew oraz odnajdowanie skupisk wysuszonego drewna to karkołomne zadanie, jeśli obszar do zbadania jest ogromny. Człowiek nie wszędzie dotrze samochodem terenowym lub o własnych nogach, a przedzieranie się przez zarośla narusza otoczenie. Drony eliminują te problemy.

Monitoring dronem odbywa się bez ingerencji w równowagę środowiska. Jest też znacznie bardziej szczegółowy niż zdjęcia satelitarne czy wykonywane z samolotu. To znaczny postęp w porównaniu do tradycyjnych metod.

Uczenie maszynowe i nowoczesna flota dronów

Treeswift oferuje flotę dronów działających w systemie SwiftCruise, które mogą monitorować las w oparciu o różne parametry. Sprzęt jest przystosowany do tworzenia indywidualnych metryk pojedynczych drzew. Obraz z kamer i czujników LiDAR może dostarczać szczegółowych danych, które następnie gromadzone są w chmurze. Uczenie maszynowe w oparciu o zaawansowane algorytmy pozwala na analizę na zupełnie innym poziomie niż dotychczas.

Zobacz: Metaverse zastąpi biura?

Według deklaracji TreeSwift, SwiftCruise jest 10 razy szybszy od typowych metod prowadzenia danych. System może służyć do ochrony lasu przed pożarami, monitorowania wylesiania oraz różnego typu prognozowania.

Total
0
Shares
_podobne artykuły