Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
rzeczywistość rozszerzona

Rozszerzona rzeczywistość – już w niej funkcjonujemy

Ostatnia aktualizacja 10 lutego, 2022

Rozszerzona rzeczywistość, czyli augmented reality (AR) to pojęcie, które przede wszystkim może kojarzyć się z rozrywką. I nic dziwnego. Początki komercyjnego wykorzystania rozwiązań AR dotyczą gier i sięgają lat 90. Jak obecnie wygląda temat rozszerzonej rzeczywistości?

Zobacz: Branża IT

Rozszerzona rzeczywistość na wyciągnięcie smartfona

W 2016 roku, za sprawą Pokemon Go, nastąpiło szersze zetknięcie wielu milionów użytkowników z rozszerzoną rzeczywistością. Popularność tej gry rozlała się po całym świecie, a dla niektórych graczy był to pierwszy raz, kiedy mieli okazję zagrać w trybie AR. Za pomocą aparatu w smartfonie gracz mógł odnajdować postaci nałożone na widok świata rzeczywistego i wchodzić z nimi w interakcje.

Choć rozrywka zawsze będzie zaskarbiać sobie większą popularność i uwagę, to w moim odczuciu ciekawszym elementem wykorzystania AR są funkcje, z których korzysta się w życiu codziennym.

Pozostając w temacie smartfonów, na szczególną uwagę zasługuje usługa Google Lens, która pozwala wyszukiwać dokładnie to, na co się natkniemy w świecie rzeczywistym. Aplikacja korzysta z aparatu w telefonie, który nakierowuje się na obiekt i wybiera przycisk z lupką. Po chwili otrzymujemy pasujące wyniki wyszukiwania. Choć dzisiaj nie brzmi to zbyt fantastycznie, to jednak jeszcze 20 lat temu byłby to dość futurystyczny koncept.

Google w temacie AR ma do zaoferowania jeszcze więcej usług. Jedną z ciekawszych jest Live View w Mapach Google. Usługa jest wciąż rozwijana i jeszcze nie wszędzie dostępna. Live View również wykorzystuje obiektyw i dzięki informacjom z Map Google umieszcza na widoku odpowiednie znaczniki obiektów oraz pokazuje trasy.

Rozszerzona rzeczywistość – medycyna

Jeśli istnieje jeden najważniejszy obszar życia, który można wskazać bez wahania, to będzie to zdrowie. Postęp technologiczny daje wielkie nadzieje względem postępu w medycynie.

Startup AccuVein zapewnia rozwiązanie AR, dzięki któremu pielęgniarki mogą łatwiej odnajdować żyły u pacjentów. System wykorzystuje skaner laserowy, aby wykonać projekcję układu krwionośnego bezpośrednio na skórę. A to wszystko za pomocą przenośnego urządzenia.

Innym interesującym elementem rzeczywistości rozszerzonej jest pomysł firmy SyncAR. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, chirurg może w czasie rzeczywistym widzieć niemal z rentgenem w oczach. Dzieje się to za pomocą przesyłania poprawionych cyfrowo obrazów rentgenowskich bezpośrednio do mikroskopu w urządzeniu chirurgicznym.

Sprawdź: Monitor 144 Hz

Podsumowanie

Rzeczywistość rozszerzona tworzy niesamowity potencjał w kwestii polepszenia jakości życia. Technologia dopiero się rozwija i choć ma swoje momenty skokowe, to niektóre rozwiązania utknęły w zamrożeniu. Pełnia możliwości z pewnością odkryje się w najbliższych latach, co warto śledzić na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły