Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Samsung umożliwi naprawę urządzeń z linii Galaxy

Ostatnia aktualizacja 1 kwietnia, 2022

Według prognozy na temat średniego cyklu życia smartfonów w latach 2014-2025 konsumenci w Stanach Zjednoczonych będą wymieniać swój telefon średnio co 2 lata. Statystyki z Polski przedstawiają się niewiele lepiej – 87% z nas wymienia swój telefon co 3 lata. Czy to są okresy, które można byłoby wydłużyć? Zdecydowanie tak.

Pod wpływem presji konsumentów oraz dzięki pracy organów zajmujących się regulacją prawną, Samsung umożliwi naprawę swoich urządzeń mobilnych. To świetna wiadomość w świetle przytoczonych statystyk.

Dotychczas Samsung oraz Apple były krytykowane za uniemożliwianie samodzielnych napraw. Utrudnienia wiązały się ze szczególnymi standardami konstrukcyjnymi – niewymienną baterią czy uszczelnianiem urządzeń klejem. Firmy uzasadniały to zapewnieniem warunków do prawidłowej naprawy przez autoryzowane serwisy.

Sprawdź: Prawo do naprawy staje się nowym europejskim trendem

Nowe możliwości naprawy linii Galaxy od Samsunga

Nowy program ogłoszono 31 marca 2022 roku. Dzięki niemu użytkownicy flagowych urządzeń Galaxy od Samsunga oraz zewnętrzne firmy będą miały możliwość skorzystać z komponentów. Dostępne też będą wizualne instrukcje naprawy. Wcześniej jedyną opcją było wysłanie zepsutego urządzenia do Samsunga w ramach i wewnętrznego serwisu.

Samsung poinformował o współpracy z iFixit i na ten moment program będzie dostępny dla produktów Galaxy S20 i S21 i Galaxy Tab S7+. Niestety nie uwzględniono linii S22.

Dyrektor generalny iFixit, Kyle Wiens, w wypowiedzi dla CNBC Business określił ten krok całkowitą przemianą we wspieraniu prawa do naprawy. Dodał też, że naprawa urządzeń przyczyniająca się do wydłużania żywotności elektroniki ma niebagatelne znaczenie dla przyszłości planety.

Zobacz: Blackout może niedługo stać się realnym problemem

Nie tylko Samsung – Apple także ułatwi naprawy urządzeń

W listopadzie Apple poinformowało o własnym programie, w ramach którego udostępni części do swoich produktów. Wymiana ekranów, baterii oraz modułów aparatów stanie się możliwa także przez indywidualnych użytkowników oraz inne serwisy. Na początek program obejmie iPhone’a 12 i 13, jednakże późniejszym czasie usługa może zostać rozszerzona o dostępność komponentów dla Maca z układem Apple M1.

Prawo do naprawy urządzeń elektronicznych to coraz szerzej dyskutowana inicjatywa, która odnosi wymierne efekty w postaci zmieniających się zasad. Tylko konsekwentna presja konsumencka i wsparcie prawne zapewnią realną zmianę w tym zakresie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły