Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Średnia krajowa w Polsce 2024 / Fot. Tomasz Majchrowicz, Shutterstock.com

Rekordowe wzrosty wynagrodzeń w Polsce. Dane za pierwszy kwartał 2024

Ostatnia aktualizacja 14 maja, 2024

Główny Urząd Statystyczny podaje, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 14,4% rocznie, osiągając poziom 8 147,38 zł. Jest to rekordowy wzrost rok do roku, który wynika z podwyżek płacy minimalnej, ale nie tylko.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Rekordowe wzrosty

W pierwszym kwartale 2024 roku średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej nie tylko wzrosło nominalnie o 1023 zł w porównaniu z poprzednim rokiem, ale także osiągnęło znaczący wzrost realny. Wzrost wynagrodzeń nominalnych wyniósł 14,4%, co jest jednym z najwyższych wskaźników od początku XXI wieku. Co więcej, jest to również rekordowy wzrost zarówno nominalny, jak i realny. Realnie, po uwzględnieniu inflacji, która w pierwszym kwartale wyniosła 2,8%, wynagrodzenia wzrosły o 11,3%.

Zobacz: Średnie zarobki w Szwajcarii — co musisz wiedzieć

Przyczyny wzrostu płac

Dynamika wynagrodzeń w Polsce jest napędzana przez kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, mimo pewnego spowolnienia gospodarczego, rynek pracy pozostaje w relatywnie dobrej firmie, co widoczne jest w utrzymującej się niskiej stopie bezrobocia. Wysoka popytowa presja na płace wynika z ograniczonej podaży pracowników, co jest szczególnie widoczne w sektorze przedsiębiorstw, gdzie średnia płaca w marcu 2024 r. wyniosła 8 409 zł.

Wynagrodzenia zaskakują nas swoją siłą już od ponad roku. Powinny już dawno spowolnić, gdyż z jednej strony spadająca inflacja powinna przełożyć się na zmniejszenie żądań płacowych pracowników, a z drugiej strony pogarszające się wyniki przedsiębiorstw powinny ograniczyć zdolność pracodawców do spełniania tych żądań. Firmy wciąż jednak muszą wierzyć w odbicie koniunktury, gdyż wolą utrzymywać pracowników mimo coraz większych kosztów, które się z tym wiążą niż ich zwalniać i liczyć się z kosztami ich ponownego zatrudniania w przyszłości.

ekonomiści Pekao

Zobacz: Programista w USA zarabia średnio 28 tys. zł

Podwyżki płacy minimalnej miały znaczny wpływ na ogólną dynamikę płac. Od stycznia do czerwca 2024 r., minimalna stawka wynosiła 4 242 zł brutto, co oznacza wzrost o 19% rocznie. Zwiększenie płacy minimalnej wpłynęło bezpośrednio na wynagrodzenia około 3,6 mln osób, stanowiących znaczącą część zatrudnionych w polskiej gospodarce. Wysokie podwyżki otrzymali w ostatnich miesiącach również pracownicy administracji (20%) i nauczyciele (30%).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sektor przedsiębiorstw vs gospodarka narodowa

Dane te różnią się od tych podawanych dla sektora przedsiębiorstw, gdzie średnia płaca w marcu 2024 wyniosła niemal 8409 zł brutto. Wynika to z faktu, że dane z gospodarki narodowej uwzględniają również sektor budżetowy i firmy zatrudniające mniej niż dziesięć osób, co stanowi szerszy obraz sytuacji na rynku pracy. Warto zaznaczyć, że w sektorze przedsiębiorstw pracuje ponad 6,8 mln osób, podczas gdy w całej gospodarce narodowej liczba ta wynosi ponad 9 mln osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły