Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Sundar Pichai ze studenta z Indii stał się CEO gigantycznej firmy

Sundar Pichai — co robił, zanim został CEO Google?

Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia, 2023

Urodził się w Indiach, wykształcił w USA i zrobił zawrotną karierę. Dziś CEO Google i Alphabet ma wielkie wyzwanie związane z konkurencją w branży AI. Kiedyś miał powiedzieć „nie rozumiałem internetu”. Co robił Sundar Pichai, zanim został szefem technologicznego giganta?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sundar Pichai i jego początki kariery

Pichai Sundararajan wychowywał się w skromnej rodzinie w Chennai. Pozostawał pod wpływem ambitnego ojca, dzięki któremu ukończył metalurgie na Uniwersytecie Technologicznym w Kharagpur. Po uzyskaniu srebrnego medalu w Indyjskim Instytucie Technologii w Kharagpur otrzymał stypendium na studia na Uniwersytecie Stanforda. Stany Zjednoczone zrobiły na nim bardzo duże wrażenie.

„Zmiana była dla mnie zbyt duża. Myślę, że byłem trochę zagubiony. Czułem, że Dolina Krzemowa jest szczególnym miejscem. Ludzie traktowali mnie poważnie ze względu na moje idee, a nie z powodu tego, kim jestem lub skąd pochodzę. To niezwykła rzecz w Ameryce, którą bierzemy za pewnik: mogłem przyjechać i po pierwszym dniu moje opinie miały znaczenie”.

Sundar Pichai dla The Guardian w 2017 r.

Zdecydował się zostać w USA, a następnie zdobył także dyplom MBA na Uniwersytecie w Pensylwanii. Na początku pracował w Applied Materials w dziale inżynierii i zarządzania produktami oraz w McKinsey & Co. w doradztwie w zakresie zarządzania. W 2004 r. Pichai znalazł się w Google.

Rola w Google

Na początku zarządzał produktami i innowacjami oprogramowania klienckiego Google. Były to znane milionom ludzi na świecie np. Google Chrome. Sundar Pichai był też odpowiedzialny za Chrome OS (wersję demonstracyjną zaprezentował w 2009 r.) oraz w znacznej mierze za Dysk Google. Czuwał nad rozwojem m.in. aplikacji Gmail, Kalendarz Google i Mapy Google.

Bardzo ważnym etapem rozwoju kariery Sundara Pichai jest podjęcie się nadzorowania rozwoju systemu Android w 2013 r. Ze względu, że sprawdzał się jako szef prac nad Chrome i Androidem został doceniony przy restrukturyzacji Google w 2015 r. Nowa spółka macierzysta Alphabet Inc., przejęła innowacyjne projekty, na których uwagę skupili Larry Page i Sergey Brin. Założyciele wybrali Sundara Pichai na nowego CEO Google.

Dużym wyzwaniem dla CEO Google jest wprowadzenie chatbota AI Bard
Dużym wyzwaniem dla CEO Google jest wprowadzenie chatbota AI Bard / Fot. Bloomberg via Getty Images

Sundar Pichai i AI

Z początkiem 2017 r. Pichai ogłosił poważną zmianę koncepcyjną w firmie, przechodząc do priorytetu „najpierw sztuczna inteligencja”. Położył nacisk na uczenie maszynowe, rozwój produktów do rozpoznawania głosu i obrazu. W 2019 roku, po odejściu ze stanowisk założycieli Sergey’a Brina i Larry’ego Page’a, Pichai został prezesem generalnym Alphabetu.

Ostatnim wyzwaniem jest zderzenie Google ze sztuczną inteligencją i konkurencją na rynku. Punktem zwrotnym był moment, gdy ChatGPT przyciągnął wielką uwagę, a Microsoft podjął współpracę z jego producentem OpenAI wypuszczając swój chatbot Bing. Wywołało to spore zamieszanie w Google. Pracownicy i inwestorzy skrytykowali Pichai po pierwszym ogłoszeniu informacji o chatbocie Bard w styczniu, które wydawało się być pospieszne, by konkurować z właśnie ogłoszoną przez Microsoft integracją Bing z ChatGPT. Aktualnie czas czekamy na premierę narzędzia na polskim rynku.

Total
0
Shares
_podobne artykuły