Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
praca hybrydowa

System hybrydowy nam służy – twierdzą specjaliści IT

Ostatnia aktualizacja 24 października, 2022

Specjaliści IT ocenili w badaniu, że bardzo odpowiada im system hybrydowy. Często wolą go nawet bardziej od pracy całkowicie zdalnej.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022. Dodano akapit “Narzędzia wspomagające pracę zdalną”

  • Raport firmy software’owej Eden: pracownicy wolą system hybrydowy niż 100% zdalnie
  • Młodsze osoby preferują pracę w biurze, starsze – całkowicie z domu
  • Skąd te różnice? Młodzi liczą na pomoc kolegów i koleżanek, którzy siedzą biuro obok i są przz to łatwo dostępni
Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jak czytamy w raporcie “Where Tech Works” firmy Eden, zajmującej się tworzeniem oprogramowania, specjaliści IT lubią przebywać w biurze. Po prostu rzadziej niż codziennie. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi młodszych specjalistów. Ci starsi wolą w 100% pracować zdalnie. Z czego to wynika?

Praca hybrydowa to stosunkowo nowy model

Eden informuje, że hybrydowy model pracy preferują przede wszystkim młodsi specjaliści. Tutaj większość uczestników badania deklaruje, że chętnie pracuje w biurze 2-3 dni w tygodniu. Pozostałe zaś spędza na home office. Jednocześnie są to przedstawiciele pokolenia Z, którzy często stwierdzili też, że mogą pracować całkowicie w biurze.

Zobacz: Idealne życie

Skąd taka chęć do pracy w biurze? Ludzie młodzi są często niedoświadczeni i niezbyt dobrzy w planowaniu swojej pracy. Potrzebują kogoś, kto pomoże im wyznaczyć zadania i priorytety, jak również podpowie i doradzi w trakcie ich wykonywania. Doceniają więc stały, łatwy kontakt – taki, gdzie starszy doświadczeniem specjalista siedzi biurko obok. Uważają, że praca w biurze pozwala im na lepszy rozwój i szybsze zdobywanie konkretnych umiejętności.

Starsi specjaliści, w wieku 40+, deklarowali że wolą pracować w 100% zdalnie. Dla nich przychodzenie do biura to często gorzej wykonywana praca. Wolą w spokoju zająć się zadaniami i nie tracić czasu np. na dojazy czy zbędne dyskusje. Wiedzą, co mają robić – i chcą to robić w komfortowych warunkach.

Sprawdź: Pamięć cache

Autorzy badania (wzięło w nim udział 1000 osó) podają, że młodzi ludzie bardzo cenią pracę w biurze. Mogą się więcej nauczyć, a starsi współpracownicy są dla nich łatwiej dostępni. Ponadto wszyscy doceniają też kontakty twarzą w twarz po wielu miesiącach pandemii i przeróżnych restrykcji.

Pokolenie X i millenialsi stawiają na pracę hybrydową

Według ankiety 50% millenialsów i 47% przedstawicieli pokolenia X preferuje pracę hybrydową. Podkreślają, że często mają sporo obowiązków w domu, w tym zajmowanie się dziećmi, co sprawia, że czasami muszą zostawać w domu. Cenią więc elastyczność i jest ona dla nich kluczowa przy przeglądaniu ofert pracy.

Czytaj też: Ile zarabia grafik komputerowy

W zasadzie wszyscy uczestnicy badania zgadzają się, że możliwość wyboru miejsca pracy jest niezbędna. Wiele osób jest gotowych do zrezygnowania z pracy, jeśli pracodawca zmusza do pracy całkowicie w biurze, a sama opcja pracy zdalnej – w razie potrzeby – jest “bardzo ważna” lub “ważna” dla 95% badanych.

Aż 63% specjalistów IT przyznało, że brak możliwości pracy zdalnej to dla nich deal breaker, czyli warunek konieczny. Jeśli go nie ma, nie podejmują się współpracy. Nic więc nie wskazuje na to, aby system hybrydowy czy zdalny miał się kiedyś skończyć. Taka forma pracy zostanie z nami na zawsze.

Narzędzia wspomagające pracę zdalną

Aby móc skutecznie wprowadzić w firmie pracę hybrydową, albo poprawić jej jakość, jeśli już działa, ważny jest dobór przydatnych narzędzi.

Jednym z ważniejszych elementów pracy hybrydowej jest komunikacja w zespołach. Gdy ludzie pracują w rozproszeniu, warto zainwestować w dobre komunikatory głosowe i wideo, które dodatkowo powinny być wspierane przez dobór dobrej jakości kamer i mikrofonów. Dzięki temu każdy będzie dobrze widoczny i słyszany. Jest to ważne, gdyż często w laptopach kamery nie przedstawiają wystarczająco dobrej jakości, aby zapewnić wysoką jakość transmisji, a komputery stacjonarne nie mają ich wcale.

W przypadku prac nad projektami można posłużyć się narzędziami biurowymi Microsoft oraz Google, gdyż zapewniają one możliwość jednoczesnej pracy nad jednym dokumentem (tekst, arkusz kalkulacyjny, prezentacja) nawet kilku osób.

Przydają się też chmurowe przechowalnie danych. Dzięki nim bazy danych, grafiki, teksty i inne dokumenty niezbędne do pracy będą dostępne wszędzie tam, gdzie pracownik będzie dysponował dostępem do internetu oraz komputerem, tabletem lub smartfonem.

Przydatne są także narzędzia do ewidencji czasu pracy. Dzięki nim można wiarygodnie i skrupulatnie rozliczyć pracowników z czasu, który poświęcają na pracę, gdyż zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca musi ewidencjonować tego typu dane.

Total
0
Shares
_podobne artykuły