Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Systemy rozproszone – do czego się je wykorzystuje?

Ostatnia aktualizacja 11 marca, 2022

Coraz większa złożoność zadań wymaga stosowania wydajniejszych systemów. Aby optymalizować ich działanie w zakresie komunikacji między serwerami, tworzy się środowisko obliczeniowe, umożliwiające przyspieszenie pracy. Czym są systemy rozproszone i jak można je wykorzystać w firmie?

Sprawdź: Data science

Systemy rozproszone – na czym to polega?

Na system rozproszony składa się wiele maszyn o identycznym sposobie działania w ramach jednej sieci. Systemy wykorzystują obliczenia w tym samym czasie, a ich wyniki są dostępne na każdym urządzeniu z osobna. Systemy rozproszone umożliwiają rozdzielenie zadań i ich koordynację w obrębie całej sieci, co przekłada się na wzrost wydajności. Możliwe jest współdzielenie np. mocy procesora lub pamięci komputerowej różnych urządzeń. W efekcie system rozproszony znacząco przeważa moc obliczeniową pojedynczego komputera, który miałby wykonać to samo zadanie.

Przykładem systemów rozproszonych są hurtownie danych lub Big Data, cechujące się obsługą dużych zbiorów danych.

Cechy systemów rozproszonych


W temacie systemów rozproszonych można wyróżnić kilka charakterystycznych cech.

 • Replikacja – w ramach zachowania spójności między oprogramowaniem lub komponentami sprzętowymi, system rozproszony umożliwia współdzielenie informacji i komunikatów. Wpływa to na zwiększenie dostępności oraz odporności na uszkodzenia.
 • Skalowalność – dodawanie do sieci kolejnych jednostek przetwarzających zapewnia zdolność do wzrostu wraz ze wzrastającym obciążeniem.
 • Heterogeniczność – rozbudowa systemów rozproszonych jest możliwa dzięki asynchroniczności węzłów i komponentów, która pozwala stosować różne rodzaje oprogramowania i sprzętu.
 • Współbieżność – umożliwia jednoczesne działanie komponentów, jednak bez ustalonej kolejności i tempa wykonania zadań.
 • Tolerancja błędów – jeden węzeł, który ulegnie awarii nie wpływa na pracę pozostałych, dzięki czemu system rozproszony może nadal pracować.
 • Przejrzystość – dla użytkownika system rozproszony stanowi pojedynczą jednostkę obliczeniową, z którą może wchodzić w interakcję bez konieczności wnikania w architekturę całego systemu.

Zobacz: Agile

Gdzie wykorzystuje się systemy rozproszone?

Systemy rozproszone są dobrym rozwiązaniem zarówno przy dużym, jak i zmiennym obciążeniu obliczeniowym. W okolicznościach postępującej automatyzacji wdrożenie systemu rozproszonego pozwala zachować płynność wykonywania zadań. Aktualnie systemy rozproszone wykorzystuje się w następujących przypadkach:

 • systemy rezerwacji w hotelach i w komunikacji,
 • telekomunikacja,
 • gry multiplayer,
 • systemy przetwarzania kryptowalut,
 • obliczenia naukowe.

Oczywiście kilka powyższych przykładów nie wyczerpuje tej listy. Systemy rozproszone są powszechne, a ich sprawność udoskonala się w miarę rosnących potrzeb korzystania z nich na co dzień.

Total
0
Shares
_podobne artykuły