Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
czym jest transformacja cyfrowa

3 top trendy transformacji cyfrowej na 2023 r.

Ostatnia aktualizacja 15 lipca, 2022

Transformacja cyfrowa to przede wszystkim przejście na technologie cyfrowe w firmach. Organizacje, które przyjęły ten trend, poprawiły doświadczenia klientów, wzmocniły bezpieczeństwo i zyskały skuteczną analizę danych i wgląd w wiele aspektów swojej działalności.

  • W zasadzie każda duża organizacja ma za sobą transformację cyfrową – od IKEA, przez DHL, po Nike
  • Małe firmy i startupy również stawiają na cyfryzację, a często od samego początku są już zdigitalizowane
  • Przedstawiamy 3 topowe trendy na 2023 r. z zakresu cyfryzacji
  • Warto je znać, bo w tych obszarach na pewno nie zabraknie ofert pracy
Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest transformacja cyfrowa?

Zacznijmy od prostego wyjaśnienia czym jest transformacja cyfrowa. To przede wszystkim proces biznesowy przejścia na systemy cyfrowe pod kątem wydajności, skalowalności i przystępności cenowej. Może to być po prostu przejście z przestarzałych systemów na rozwiązania cyfrowe innych firm, które sprawią, że te systemy będą bardziej wydajne w działaniu. Bardzo często transformacja wymaga pewnego poziomu restrukturyzacji w celu usprawnienia działalności firmy.

Niektóre przykłady cyfrowej transformacji to:

  • Przejście do zaawansowanej telekomunikacji
  • Migracja systemów do chmury
  • Wdrażanie uczenia maszynowego

Transformacja cyfrowa ma kluczowe znaczenie dla unowocześniania działalności firm na całym świecie. To z kolei przekłada się na sposób, w jaki pracujemy.

Sprawdź: Monitor do 500 zł

Jakie trendy będą kluczowe w 2023 r. jeśli chodzi o transformację? Przeanalizowaliśmy liczne raporty i badania, a także przewidywania niezależnych serwisów informacyjnych. Wybraliśmy 3 trendy, które często się powtarzały i które naszym zdaniem również będą odgrywać ważną rolę w przyszłym roku.

Transformacja cyfrowa – 3 najważniejsze trendy na 2023

1. Wszyscy będą stawiać na większe cyberbezpieczeństwo

Wraz z pojawieniem się na rynku urządzeń 5G i coraz większego rozwoju Internetu rzeczy, cyberbezpieczeństwo wysuwa się na pierwszy plan. Jest mnóstwo rozwiązań, urządzeń i usług, które firmy muszą zabezpieczać. Od typowej komunikacji w pracy zdalnej, po szyfrowanie plików czy też uwierzytelnianie 2FA w urządzeniach – zwłaszcza Internetu rzeczy.

Zobacz: Proof of Concept

W tym sektorze wiele organizacji stawia też na sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. To oznacza, że właśnie takie umiejętności będą pożądane przez pracodawców. Wszystko, co pomoże w wykrywaniu złośliwego oprogramowania jest mile widziane.

2. Narzędzia low-code, a nawet no-code

Niedawno pisaliśmy ilu jest programistów na świecie, a szczególnie w Europie. Wniosek: za mało. To dlatego wielu pracodawców będzie szukało juniorów i osób mniej doświadczonych, ale jednak na tyle sprawnie poruszających się w IT, że będą w stanie tworzyć i wdrażać aplikacje przy użyciu platform low-code czy no-code.

Sprawdź: Szybkie ładowanie telefonu

Wspomniane platformy pozwalają na tworzenie aplikacji, głównie na użytek wewnętrzny, bez konieczności programowania. Ciągle jednak trzeba wiedzieć jak zaprojektować dane narzędzie, co konkretnie ma oferować i jak powinno działać.

Narzędzia low-code i no-code pozwalają na bardzo wiele, a także zapewniają duże oszczędności kosztów. Warto opanować ich obsługę, a także podstawy HTML, CSS, czy też podstawy JavaScript.

3. Środowiska multi-cloud

Architektura wielochmurowa (multi-cloud) odnosi się do dystrybucji oprogramowania i obciążeń w organizacji przy użyciu jednej lub dwóch chmur prywatnych lub publicznych.

Pandemia Covid-19 stworzyła impuls do przyjęcia architektury wielochmurowej w celu zmniejszenia ryzyka ciągłości biznesowej. Wynika to z dążenia firm do prostszych sposobów zarządzania nowoczesnym modelem pracy, w tym większego nacisku na umożliwienie pracy zdalnej i bezpieczeństwa.

Zobacz: Senior project manager

Strategia wielochmurowa jest wykorzystywana z różnych powodów, takich jak odzyskiwanie po awarii, wymagania dotyczące miejsca przechowywania danych i odporność.

Jedyną przeszkodą jest rosnąca złożoność zarządzania infrastrukturą.

Aby zarządzać różnymi środowiskami chmurowymi, firmy muszą szukać rozwiązań do zarządzania chmurą i automatyzacji. Pomogą im one również w spełnieniu wymagań zwinności i wypróbowaniu nowych modeli dostarczania. A zatem: ucz się chmury, pracy w duchu agile, jak również rozwiązań do automatyzacji pracy i łączenia ze sobą różnych workflow.

To nie wszystkie trendy, które będą miały znaczenie w 2023 r., natomiast te trzy będą na pewno bardzo ważne. Transformacja cyfrowa trwa w najlepsze i warto już teraz zdobywać odpowiednie umiejętności jutra.

Total
0
Shares
_podobne artykuły