Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
tryb-offline-co-to-jest-jak-wlaczyc-wylaczyc

Tryb offline – co to jest, jak go włączyć i wyłączyć?

Ostatnia aktualizacja 27 listopada, 2023

Tryb offline to sytuacja, której nie wyobraża sobie większość ludzi w obecnym, cyfrowym świecie. Mając możliwość bycia w ciągłym połączeniu sieciami różnego typu, włączenie tego trybu może doprowadzić wiele osób do przysłowiowego zawału serca. Co to jest i kiedy warto zastosować tryb offline? Jak włączać i wyłączać go w telefonie i komputerze?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest tryb offline?

Tryb offline jest sytuacją, w której dane urządzenie lub aplikacja ma wyłączoną możliwość pobierania i wysyłania informacji poprzez dowolną sieć. Może to być internet, sieć wewnętrzna w firmie, połączenie przewodowe lub radiowe. Wszelkie działania możliwe są tylko i wyłącznie w obrębie tego urządzenia bądź aplikacji.

Zobacz: do czego może być użyty notatnik cyfrowy

Jak włączyć i wyłączyć tryb offline w telefonie i komputerze?

Urządzenia takie jak telefony, smartfony, tablety, komputery i inne obecnie używane cyfrowe gadżety są niemal stale połączone z siecią. Może to być sieć komórkowa, satelitarna, internet, serwer lub router w domu bądź w firmie itp. Urządzenia mogą być połączone bezpośrednio między sobą.

Są jednak sytuacje, kiedy wymagane jest przełączenie takich urządzeń w tryb offline. Najczęściej spotykane są takie sytuacje w ruchu lotniczym, gdy obsługa samolotu zwraca się do pasażerów, prosząc ich o włączenie tak zwanego trybu samolotowego w urządzeniach elektronicznych. Chodzi o wyłączenie wszelkich systemów łączności radiowej stosowanych w tych urządzeniach. Chodzi o modemy GSM/LTE, a także sieci Wi-Fi, czasem też Bluetooth.

Innymi miejscami, gdzie lepiej wyłączyć w urządzeniach łączność radiową są szpitale i miejsca, gdzie wykonuje się delikatne i skomplikowane badania laboratoryjne. W większości przypadków urządzenia są ekranowane i przygotowane na zakłócenia, ale chyba nie chcielibyście sytuacji, w której chęć bycia online mogłaby zaważyć na zdrowiu lub życiu Waszym, lub innej osoby?

Jak włączyć i wyłączyć tryb offline?

Włączenie i wyłączenie trybu offline w telefonie, smartfonie tablecie i laptopie jest niezwykle proste. Każdy system operacyjny w takich urządzeniach daje dostęp do funkcji zwanej „tryb samolotowy”. Jej uaktywnienie wyłącza w nich wszelką łączność bezprzewodową. Niemożliwe staje się wtedy oczywiście wykonywanie i odbieranie połączeń, korzystanie z internetu, a także bezprzewodowe połączenia z zewnętrznymi akcesoriami.

Wyłączenie trybu samolotowego aktywuje wszelką łączność i urządzenia samodzielnie ponawiają ją.

Tryb offline może dotknąć urządzeń także samoistnie. Kiedy to się dzieje? Najczęściej w sytuacjach, gdy dostęp do łączności bezprzewodowej jest niemożliwy lub jest blokowany w różny sposób. Najczęściej dotyka nas w windach, które wykonane z metalu działają jak klatka Faradaya. Metalowy ekran blokuje fale radiowe i urządzenia nie mogą korzystać z żadnej łączności bezprzewodowej.

Podobną sytuację wywołuje włożenie urządzeń do metalowej skrzynki, torby wykonanej z folii aluminiowej itp.

Multimedia i mapy bez internetu

Spotify

 1. Otwórz aplikację Spotify na swoim urządzeniu.
 2. Przejdź do playlisty, albumu lub podcastu, który chcesz pobrać.
 3. Przełącz przycisk “Pobierz” na zielono. Po pobraniu utworów, ikona pobierania stanie się zielona.
 4. W ustawieniach aplikacji możesz przełączyć Spotify w tryb offline. Pamiętaj, że w trybie offline możesz słuchać tylko muzyki, którą wcześniej pobrałeś.

Netflix

 1. Otwórz aplikację Netflix na swoim urządzeniu.
 2. Wybierz film lub odcinek serialu, który chcesz obejrzeć offline.
 3. Kliknij ikonę “Pobierz” (strzałka w dół). Po pobraniu filmu lub odcinka serialu, ikona zmieni się na zieloną.
 4. Aby obejrzeć pobrane treści, przejdź do sekcji “Moje pobrane” w menu aplikacji.

Google Maps

 1. Otwórz aplikację Google Maps na swoim urządzeniu.
 2. W polu wyszukiwania wpisz obszar, który chcesz pobrać, na przykład nazwę miasta.
 3. Na dole ekranu dotknij nazwy miejsca lub adresu, a następnie dotknij “Pobierz”.
 4. Jeśli chcesz zmienić obszar mapy, przeciągnij go. Po zakończeniu dotknij “Pobierz”.
 5. Aby korzystać z map offline, upewnij się, że jesteś w trybie offline, a następnie otwórz Google Maps. Będziesz mógł przeglądać i wyszukiwać swoje pobrane mapy.

Pamiętaj, że korzystanie z tych funkcji może wymagać dużo miejsca na dysku, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na swoim urządzeniu. Ponadto, niektóre funkcje mogą nie być dostępne w niektórych krajach ze względu na ograniczenia licencyjne.

Człowiek w trybie offline

Terminu tryb offline używa się także w przypadku ludzi. Ma to nieco inny wydźwięk, bo chodzi o zaprzestanie na jakiś czas używania urządzeń podłączonych do internetu lub innej sieci. Innymi słowy, chodzi o skupieniu się na sobie, bliskich, otoczeniu, ale bez ciągłego dostępu do informacji itp. Jednym słowem chodzi o „włączeniu trybu analogowego”.

Sprzyja to dobrostanowi i pozwala nieco odpocząć od natłoku informacji, kontaktów zawodowych. Taki swoisty reset sprawia, że możemy docenić to, co mamy wokół. Wybrać się na spacer, spotkać ze znajomymi, porozmawiać, albo pojechać na wyprawę rowerową lub po prostu podziwiać przyrodę.

Sprawdź: kiedy przydaje się multitool rowerowy

Czytaj także:

Ranking słuchawek bezprzewodowych

Co drugi Polak chce jawnych wynagrodzeń

Badania jakościowe w UX polegają na obserwacji

Firma programistyczna cechuje się elastyczną organizacją pracy

Badania ilościowe w UX dostarczają istotnych danych liczbowych

Total
0
Shares
_podobne artykuły