Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Trzebiatów będzie pierwszym polskim „fiber city”

Trzebiatów wybrał światłowód Orange

Ostatnia aktualizacja 23 marca, 2023

To Trzebiatów będzie pierwszym polskim miastem z pełną infrastrukturą światłowodową. Ta malownicza miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim przy Kołobrzegu liczy sobie około 10 000 mieszkańców, którzy już niedługo będą się cieszyć szybkim internetem.

Trzebiatów będzie miastem światłowodów Orange

Do końca 2023 roku Trzebiatów ma być pierwszą miejscowością w Polsce, w której niemal wszystkie gospodarstwa domowe będą objęte siecią światłowodową. W styczniu Orange przygotowało już 128 km światłowodów. Na początku roku około 70% mieszkańców miało już dostęp do łącza o prędkości do 1 Gb / 1 s.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest światłowód?

Światłowód to rodzaj struktury zdolnej do przenoszenia światła jako nośnika danych. Jest używany do przesyłania informacji lub sygnałów świetlnych z jednego punktu do drugiego. Składa się z cienkich włókien szklanych lub plastikowych, które są w stanie przekazywać fale świetlne na duże odległości z minimalnymi stratami sygnału.

To rozwiązanie ma coraz szersze zastosowanie w przesyle internetu, telewizji kablowej i telefonii. Główną zaletą światłowodów jest z pewnością ich duża przepustowość i minimalne straty sygnału w porównaniu do sieciowych kabli miedzianych.

Dlaczego akurat Trzebiatów będzie „fiber city”?

Miasto ma odpowiednią wielkość dla eksperymentalnej inwestycji oraz odpowiednią podstawową infrastrukturę. Wydaje się, że decydująca była przychylność samorządu lokalnego, ponieważ takie przedsięwzięcie to ogrom formalności. Co więcej, zaangażowanie pojawiło się z obu stron zainteresowanych projektem.

Władze Trzebiatowa, w tym sam wiceburmistrz Grzegorz Olejniczak podkreśla, że światłowód jest szansą na zatrzymanie mieszkańców i przyciąganie przedsiębiorców. Szybkie łącze to wygodna praca zdalna i dostęp do najnowszych technologii.

Co więcej, dzięki współpracy z Orange i rozbudowie sieci szybkiego internetu, Trzebiatów może rozwijać projekt Smart City. Dyrektor Zarządu Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Jacek Domański tłumaczy, że światłowody bez wątpienia poprawiają jakość miejskiego monitoringu, zarządzania ruchem i komunikację. To także lepsze zarządzanie oświetleniem i niższe koszty utrzymania tej inwestycji.

Światłowody mają większą przepustowość i żywotność niż klasyczne kable miedziane, z czego korzysta Trzebiatów
Światłowody mają większą przepustowość i żywotność niż klasyczne kable miedziane / Fot. ChiccoDodiFC, shutterstock.com

Inne zalety sieci światłowodowej

Poza wspomnianą przepustowością światłowody są tańsze w produkcji, lżejsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż standardowe kable miedziane. Trzeba podkreślić, że sieć światłowodowa wymaga mniejszej infrastruktury, czyli mniejszej liczby urządzeń. To również niższe koszty budowy i konserwacji, na czym Trzebiatów już zyskuje.

Do sieci można się przyłączyć zarówno przez przyłącze na powierzchni, jak i przez doprowadzenie kabla pod ziemią. Niemniej ważne jest, aby infrastruktura gospodarstwa domowego odpowiadała możliwościom nowego łącza, ponieważ tylko wtedy zalety szybkiego połączenia z internetem będą wykorzystane.

Total
0
Shares
_podobne artykuły