Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Waymo rozpoczyna program badawczy w San Francisco

Ostatnia aktualizacja 31 marca, 2022

Waymo to spółka należąca do Google, która od 10 lat rozwija projekt autonomicznych samochodów. W 2021 roku rozpoczął się projekt Trusted Tester w ramach którego przejazdy autonomicznymi pojazdami miały stać się możliwe na terenie San Francisco. Na razie jednak podróż musi się odbywać z obecnością operatora ds. bezpieczeństwa ludzi.

Od sierpnia 2021 roku Waymo umożliwiało przejazdy w San Francisco członkom programu Trusted Tester. Grupa testerów dostarczała informacji o doświadczeniach płynących z jazdy. Jednocześnie spółka nie mogła dotąd pobierać opłat za świadczone usługi przejazdowe. Rekompensatą stały się autonomiczne dostawy żywności z sieci supermarketów Albertsons, z którą nawiązali współpracę.

Sprawdź: Tania metoda produkcji ogniw paliwowych

Niedawne doniesienia na temat działań spółki informowały o kolejnym kroku spółki, który rozszerza testy wykorzystywania pojazdów autonomicznych. Pracownicy Waymo będą mieli możliwość korzystania z autonomicznych pojazdów w San Francisco. Nie wiadomo jednak, czy odbędą się jakieś testy bez udziału operatora ds. bezpieczeństwa.

Na ten moment firma udostępnia płatną usługę przejazdów Waymo One w Phoenix w Arizonie.

Konkurencję dla Waymo stanowi firma Cruise, która działa na terenie San Francisco ze swoją ofertą robotaxi. Od początku lutego Cruise oferuje klientom bezpłatne przejazdy autonomicznymi pojazdami bez obecności operatora ds. bezpieczeństwa. Firma także nadal oczekuje na zezwolennie uruchomienia opłat.

Zobacz: Prawo do naprawy staje się nowym europejskim trendem

Pierwsza autonomiczna przejażdżka Waymo

Pierwszy na świecie w pełni autonomiczny przejazd po drogach publicznych odbył się w 2015 roku w Austin w Teksasie. Jazda odbyła się bez obecności kierowcy testowego. Pasażerem był Steve Mahan, który w 2012 roku brał udział w jazdach testowych wraz z kierowcą testowym. Następnie w 2014 roku wziął również udział w przejażdżce po zamkniętym torze.

Zdjęcie główne pochodzi z zasobów Waymo.

Total
0
Shares
_podobne artykuły