Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Web 3.0 – witaj w erze decentralizacji

Ostatnia aktualizacja 25 marca, 2022

Wraz ze wzrostem popularności technologii Blockchain, koncepcję decentralizacji coraz częściej zestawia się z pojęciem Web 3.0 (czasami zapisywanym jako Web3). Czym jest Web 3.0 i jakie będzie mieć odniesienie do najnowszych trendów świata wirtualnego?

Sprawdź: WiFi repeater

Web 2.0 vs. Web 3.0

Do tej pory wiodącą wersją Internetu wciąż jest Web2, która cechuje się skupieniem wokół serwisów społecznościowych oraz idei współtworzenia treści. Jednocześnie Web2 działa w oparciu o system scentralizowany, którego korzyścią jest wyższa wydajność związana z wyższą przepustowością. Dodatkowo istnienie centralnego punktu łączącego wszystkich użytkowników danej aplikacji lub usługi pozytywnie wpływa na szybkość przesyłania informacji.

Z drugiej strony scentralizowany system narażony jest na wysoką awaryjność. Uszkodzenie jednego elementu może spowodować wyłączenie usług u większości lub u wszystkich użytkowników (ostatnia globalna awaria platform Meta było doświadczeniem ułomności systemów scentralizowanych).

Innym negatywnym aspektem jest to, że pełną kontrolę nad zawartością serwisów posiada niewielka liczba ludzi. Sporą kontrolę nad siecią sprawują duże firmy. Dla przykładu – w ostatnich latach utrzymanie własnego serwera poczty elektronicznej staje się coraz trudniejsze. Liczba wymagań niezbędnych do spełnienia, aby nie zostać uznanym za spamera jest coraz większa. Jedynie duże firmy są w stanie im sprostać.

Web3 miałaby się opierać na zdecentralizowanej wersji Internetu, a coraz więcej głosów mówi o wykorzystaniu technologii Blockchain. Decentralizacja umożliwiłaby większą odporność na wpływ działań wielkich korporacji czy nawet rządów. Ideą Web3 jest brak jednego zarządzającego, który sprawowałby pieczę nad danym systemem, a wszystko byłoby połączone ze sobą wzajemnie. W przypadku awarii nie dochodziłoby do całkowitego wyłączenia usług, a cenzura byłaby znacznie trudniejsza. Na ten moment słabym ogniwem jest niższa wydajność przy znacznie wyższym zużyciu zasobów obliczeniowych.

Zobacz: Najlepszy smartwatch

Web3 a sceptycyzm

Zdecentralizowana sieć budzi sceptycyzm wśród niektórych grup użytkowników. Główny zarzut polega na wytknięciu pewnego rodzaju hipokryzji, która wyłoniłaby się z metody finansowania. Choć teoretycznie zdecentralizowana sieć nie podlegałaby korporacjom, to wciąż ktoś musiałby sfinansować zaawansowane projekty. W efekcie nie ma tu miejsca na całkowitą niezależność i samowystarczalność.

Pojawiają się również wątpliwości związane z bezpieczeństwem, choć natura zdecentralizowanego systemu teoretycznie ogranicza zasięg zagrożeń i cyberataków.

Mimo wszystko warto zachować otwartość w temacie Web3. Ewolucja sieci od swoich początków kroczy w kierunku demokratyzacji. Już dzisiaj wiele urządzeń korzysta z Internetu Rzeczy, realizującego koncepcję wzajemnego połączenia sieciowego, a na popularności zyskują tematy związane z technologią Blockchain. Decentralizacja na razie najbardziej popularna jest w kontekście kryptowalut, ale w swoim działaniu daje nieograniczone możliwości.

Total
0
Shares
_podobne artykuły