Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Dobra komunikacja, benefity i akceptacja różnorodności są odpowiedzialne za wellbeing w pracy

Jak HR managerowie wspierają wellbeing w pracy

Ostatnia aktualizacja 6 kwietnia, 2023

Wellbeing w pracy, czyli tak zwany „dobrostan” pracowników, to coraz częstsza zaleta podawana jako cecha firmy. Sami HR managerowie mogą odegrać ważną rolę we wspieraniu pracowników w dążeniu do zdrowego stylu życia.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Równowaga i wellbeing w pracy z pomocą HR managera

Po stronie HR managerów leży wiele obowiązków związanych z kulturą organizacji i komfortem pracowników. Dzisiaj dużą wagę przykłada się do work-life balance i dobrego samopoczucia zatrudnionych. Na wellbeing w pracy wpływa wiele z poniższych aktywności.

  • Organizowanie programów wellness, takich jak warsztaty dotyczące zdrowej żywności, sesje jogi lub drobne zabiegi fizjoterapeutyczne dostępne w biurze.
  • Zapewnienie udogodnień na terenie firmy w postaci dystrybutorów z wodą, nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza, roślin oraz stref relaksu, gdzie pracownicy mogą usiąść i odpocząć od swojego biurka.
  • Zgłaszanie drużyn z firmy do zawodów sportowych. Pracownicy doceniają, jeśli pracodawca opłaca starty w prestiżowych startach lub jest współorganizatorem takich wydarzeń.
  • Elastyczny czasu pracy. Dostosowanie harmonogramu pracy do aktywnego trybu życia i rodziny to doskonała opcja, aby brać udział w zajęciach sportowych i mieć więcej czasu dla siebie.

Kultura organizacyjna, a zdrowy styl życia pracowników

Firmy, które stawiają na zdrowie i dobre samopoczucie zatrudnionych osób, są bardziej skłonne do inwestowania w programy wellness i stwarzania przyjaznego środowiska pracy. Dobra kultura organizacyjna ma ogromny wpływ na styl życia pracowników.

Wellbeing w w miejscach pracy, gdzie akceptacja różnorodności jest normą, z pewnością jest dużo wyższy niż w toksycznych środowiskach. Pracownicy, którzy czują się akceptowani i szanowani, mają mniejsze prawdopodobieństwo doświadczenia stresu i wypalenia zawodowego. Osoby, które dostają wsparcie emocjonalne, mają mniejsze prawdopodobieństwo doświadczenia wypalenia zawodowego. Mentoring lub coaching, mogą również przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego.

Wellbeing w pracy to dbałość o komfort i dobre samopoczucie pracowników
Wellbeing w pracy to dbałość o komfort i dobre samopoczucie pracowników / Fot. fizkes, shutterstock.com

Wellbeing w pracy ogranicza szybkie wypalenie zawodowe

HR managerowie powinni stworzyć atmosferę otwartości i zaufania, aby pracownicy czuli się swobodnie w wyrażaniu swoich emocji i potrzeb. Regularna komunikacja może pomóc w identyfikacji problemów i zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. Rozwój zawodowy i szkolenia dają poczucie, że zatrudnienie są ważni i doceniani, a także zapobiegają rutynie i monotonii w pracy.

Warto jest wiedzieć, jakie cele i marzenia zawodowe mają pracownicy, jakie wyzwania stoją przed nimi i jakie trudności napotykają. W ten sposób HR managerowie mogą pomóc pracownikom w radzeniu sobie z trudnościami w pracy. Dobre relacje w zespole to również dużo większa satysfakcja zawodowa całej grupy.

Total
0
Shares
_podobne artykuły