Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
widelki-placowe-unijna-dyrektywa-ogloszenia

Unijna dyrektywa wymusi widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę

Ostatnia aktualizacja 11 lipca, 2022

Unijna dyrektywa może wkrótce wymusić na pracodawcach, aby we wszystkich ogłoszeniach o pracę podawali widełki płacowe. Najbardziej apelują o to kandydaci do pracy w IT, ale będzie to przydatne także w innych branżach.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022. Dodatkowa treść i drobne poprawki.

Osoby przeglądające ogłoszenia o pracę szukają zazwyczaj konkretnych informacji dotyczących obowiązków, jakie będą czekały na nowym stanowisku. Ważne są też oferowane przez pracodawcę dodatki w formie dopłat do posiłków, narzędzia pracy, karnety na siłownię, prywatna opieka zdrowotna. Najważniejsze są jednak informacje o wysokości zarobków i najlepiej, gdy przedstawiane są jako widełki płacowe.

Sprawdź – Zarobki w Gamedev

Widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę

Coraz więcej pracodawców umieszczając na różnych portalach ogłoszenia mające przyciągnąć nowych pracowników, stara się podawać widełki płacowe na danym stanowisku. To sprawia, że kandydaci mogą zorientować się, ile zarobią na danym stanowisku, mając podstawowe umiejętności. Wyższą kwotę uzyskają, mogąc poprzeć swoje umiejętności praktyką i konkretnymi wynikami swojej pracy.

Widełki dają im też obraz tego, w jakim zakresie mogą próbować negocjować swoje zarobki.

W Polsce w większości przypadków nie ma podawanych widełek cenowych w ogłoszeniach o pracę. Jeśli są, to zazwyczaj rozpiętość powala w negatywnym stopniu. Co więcej, sporo portali z ogłoszeniami o pracę próbuje umniejszać wartość podawania widełek płacowych w swoich ogłoszeniach. Nie są w stanie lub po prostu nie chcą wymóc na swoich klientach takich jasnych deklaracji.

Niestety osoby aplikujące przez takie ogłoszenia nie mają pojęcia, jakiej wysokości płaca zostanie im zaproponowana na danym stanowisku. Teoretycznie wiedzą, jakie płace są oferowane, ale jak już wspominaliśmy, rozpiętość jest bardzo duża.

Można podać jedynie jeden przykład polskiego portalu, który w każdym ogłoszeniu prezentuje realne widełki płacowe na danym stanowisku. Jest nim No Fluff Jobs. Portal ten deklaruje, że nigdy nie zamieści ogłoszeń bez tego, uważanego przez nich za jeden z najważniejszych, elementu.

Nowa unijna dyrektywa wymusi takie działania na wszystkich innych portalach i pracodawcach. Kandydaci będą uczciwie informowani o tym, ile mogą zarobić na stanowisku, na które aplikują.

Unijna dyrektywa wymusi podawanie wysokości zarobków na danym stanowisku

Niestety spora część pracodawców broni się przed tym, aby ujawniać widełki płacowe na różnych stanowiskach. Chodzi im zapewne o fakt, że podając je, ujawni gotowość do płacenia konkretnych kwot nowym pracownikom.

Wpłynie to także na zatrudnioną już kadrę, która będzie w stanie zobaczyć, ile płaci się nowym ludziom w firmie i o ile różnią się od tego ich pobory. To może wywołać falę niezadowolenia, lawinę wniosków o podwyżki, a także zwolnienia pracowników, którzy zarabiają mniej i nie dostaną odpowiedniego wyrównania zarobków.

Nowa unijna dyrektywa ma wymusić na pracodawcach konieczność podawania wysokości zarobków na danym stanowisku przy ogłoszeniach o pracę. Uważamy, że to będzie najuczciwsze podejście do potencjalnych pracowników, a także do osób, które już pracują w danej firmie.

Widełki płacowe mogą sprawić, że pracodawcy, zanim ogłoszą nabór na nowe stanowiska, zweryfikują płace bieżących pracowników i zaoferują im odpowiednie uposażenie. Nie będzie to wywoływało także niesnasek i nie obniży morale w zespołach. Przyczyni się też do zrównania płac kobiet i mężczyzn na równorzędnych stanowiskach.

Zobacz – 4-dniowy tydzień pracy w Dell Technologies

Total
0
Shares
_podobne artykuły