Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
widełki płacowe kluczowe przy szukaniu pracy

Dane LinkedIn: 91% aplikujących chce znać widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę

Ostatnia aktualizacja 17 lutego, 2023

Badanie przeprowadzone przez LinkedIn wykazało, że 91% kandydatów i kandydatek jest bardziej skłonnych do aplikowania na stanowisko, jeśli w ogłoszeniu o pracę podano widełki płacowe.

Rynek pracy stale się rozwija, a jednym z obecnie wzrastających trendów jest transparentność płac.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Według niedawno przeprowadzonego badania LinkedIn, 91% respondentów z USA powiedziało, że widok widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę wpłynąłby na ich decyzję o złożeniu aplikacji.

Chcemy widełek płacowych w ogłoszeniach

Badanie wykazało, że widełki płacowe były w podejmowaniu decyzji o aplikacji przez kandydata niemal tak samo ważne, jak zadania związane z daną rolą.

Obecność widełek płacowych ma ogromne znaczenie dla kandydatów

Obecność widełek płacowych ma ogromne znaczenie dla kandydatów

82% respondentów z innego badania LinkedIn powiedziało, że widok widełek płacowych w opisie pracy zrobiłby na nich bardziej korzystne wrażenie na temat firmy.

2023 rok zapowiada się jako rok dużej transparentności płac, ponieważ Kalifornia i Waszyngton dołączają do rosnącej listy stanów i samorządów wymagających, aby pracodawcy podawali widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę. W Europie widełki są widoczne zdecydowanie częściej, a w Polsce portal z ogłoszeniami o No Fluff Jobs może pochwalić się największą liczbą unikalnych ofert z widełkami. Co więcej, zamieszcza on wyłącznie takie oferty.

Szacuje się, że przepisy o transparentności płac obejmują już 20% wszystkich pracowników w USA.

Dlaczego transparentność płac jest tak ważna?

Transparentność płac nie tylko pomaga wyrównać szanse i promować równość płac, ale może też przynieść korzyści firmom w dłuższej perspektywie.

Sprawdź: Unijna dyrektywa wymusi widełki płacowe

Badanie przeprowadzone przez dwóch profesorów Uniwersytetu Utah wykazało, że zwiększona transparentność prowadzi do 20% spadku nierówności płacowej między płciami.

Widełki płacowe to coś, czego zdecydowanie chcą kandydaci na rynku pracy

Widełki płacowe to coś, czego zdecydowanie chcą kandydaci na rynku pracy

Z drugiej strony, badanie przeprowadzone przez Harvard Business School wykazało, że firmy w stanach i miastach, gdzie obowiązują przepisy o transparentności płac, odnotowały spadek ogólnych wynagrodzeń o 2-3%, ponieważ przepisy te zachęcały pracodawców do ustanawiania niższych płac, aby uniknąć kosztownych negocjacji.

Zobacz: Dyskryminacja płacowa

W czasach mocno konkurencyjnego rynku pracy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej firmy powinny być transparentne w zakresie swoich praktyk płacowych. Poprzez podawanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę, firmy mogą przyciągać i zatrzymywać najlepszych pracowników, poprawić wrażenia kandydatów na temat firmy oraz stworzyć bardziej zmotywowaną i zadowoloną siłę roboczą.

Total
0
Shares
_podobne artykuły