Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

WiFi repeater – wzmocnij sygnał w swoim domu

Ostatnia aktualizacja 24 marca, 2022

Zdarza się, że sygnał WiFi nie dociera we wszystkie zakątki domu albo jest tak słaby, że co chwilę znika. Najczęściej wynika to z wielu fizycznych przeszkód – grubości ścian czy rozkładu pomieszczeń na dużej powierzchni. Czy można rozwiązać ten problem? Tak, warto dokupić WiFi repeater, czyli wzmacniacz sygnału.

Sprawdź: Urządzenie wielofunkcyjne laserowe

Jak działa WiFi repeater?

Wzmacniacz sygnału WiFi to niewielkie urządzenie z antenami, które podpina się do gniazdka. Aby wzmocnić połączenie internetowe, trzeba wybrać odpowiednie miejsce, które będzie jeszcze w zasięgu routera, ale jednocześnie pozwoli wzmocnić sygnał w innych pomieszczeniach. Najnowsze modele parują się automatycznie z routerem, wzmacniając przesyłany sygnał WiFi. W przypadku naprawdę dużej powierzchni, można zainstalować więcej niż jeden WiFi repeater.

WiFi repeater – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, warto poznać kilka kwestii technicznych, które pozwolą wybrać odpowiedni model.

Standard WiFi

Sieciowe standardy WiFi są oznaczone według konkretnego schematu cyfr i litery. Standard 802.11 z różnymi literami będzie wskazywał na różne stopnie wzmocnienia sygnału. Wybierając WiFi repeater, warto szukać takiego ze standardami 802.11n i 802.11ac, które gwarantują lepszą prędkość.

Pasmo

Wzmacniacz sygnału WiFi działa na określonych częstotliwościach. Standardem jest obsługa pasma 2.4 Ghz, ale w ofercie można znaleźć również takie, które obsługują pasmo 5 Ghz, co przekłada się na szybszą maksymalną prędkość transmisji danych.

Prędkość transmisji danych

Maksymalna prędkość transmisji danych deklarowana przez producenta urządzenia jest różna w zależności od standardu WiFi. Najlepsze urządzenia zapewniają prędkość do 1300 Mb/s.

Zobacz: Nauka programowania

Kiedy warto pomyśleć o wzmacniaczu sygnału?

Sieć WiFi może napotykać różne przeszkody uniemożliwiające stabilność połączenia z Internetem. WiFi repeater warto podłączyć w następujących przypadkach:

Słaby sygnał na piętrze

Jeśli mieszkamy w piętrowym lub kilkupiętrowym domu to wzmacniacz sygnału będzie niezbędny, aby umożliwić bezproblemowe łączenie się z Internetem.

Słaby sygnał w ogrodzie

Wychodząc na zewnątrz musimy się liczyć z brakiem zasięgu WiFi. W takiej sytuacji wzmacniacz będzie nieodzowny.

Grube ściany

Czasami problem ze stabilnością połączenia internetowego wywołany jest przeszkodą w postaci grubych ścian. Jeśli mieszkamy w dużym mieszkaniu lub domu, sygnał będzie się zrywał lub w ogóle nie obejmie wszystkich pomieszczeń.

Total
0
Shares
_podobne artykuły