Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wyjazd-sluzbowy-dieta-kilometrowka-ryczalty

Wyjazd służbowy – co przysługuje pracownikom?

Osoby pracujące na etatach często zastanawiają się, co przysługuje im, gdy ruszają na wyjazd służbowy. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy, co przysługuje pracownikom? Jakie są stawki diet z tytułu podróży służbowej?

Wyjazd służbowy

Praca zazwyczaj kojarzy się z siedzeniem w biurze, sklepie, przy linii produkcyjnej lub jeżdżeniu samochodem służbowym w celu rozwiezienia towaru itp.

Jednakże zdarza się, że pracownicy delegowani są do wykonania zadania poza siedzibą firmy, do udziału w szkoleniu, konferencji itp. W takich przypadkach wyjazd traktowany jest jak służbowy i pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie świadczenia.

Co przysługuje pracownikom na wyjeździe służbowym?

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom wysłanym w podróż służbową pokrycie wydatków, jakie są niezbędne do wykonywania powierzonych zadań. Jest to zazwyczaj opłata za bilety, taksówki lub rozliczenie tak zwanej kilometrówki, gdy pracownik jedzie własnym pojazdem i diety na wyżywienie.

Pracownikowi przysługują też tak zwane diety, z których może opłacić swoje wyżywienie. Pracodawca nie musi zapewniać pracownikowi posiłków.

Zobacz: Motywacja w pracy – co jest ważne dla pracowników?

Jak liczone są diety?

Diety podczas wyjazdu służbowego liczy się zgodnie z rzeczywistym czasem, jaki pracownik poświęcił na podróż. Liczy się go od rozpoczęcia, do zakończenia podróży w sposób ciągły.

W przypadku podróży zagranicznej bierze się pod uwagę rodzaj transportu, jakim będzie poruszał się pracownik. Jeśli jest to samolot lub statek, to czas liczony jest od wyruszenia z ostatniego portu krajowego. W przypadku pociągu, autobusu lub samochodu osobowego czas liczony jest od przekroczenia granicy Polski.

Ważne jest to, że czas podróży liczony jest w sposób ciągły, czyli nawet jeśli podróż rozpocznie się przykładowo o 6:00 i zakończy o 19:00 tego samego dnia, to liczona jest doba, czyli 24 godziny.

Diety w podróży służbowej liczy się od 8 godzin wzwyż. Oznacza to, że jeśli wyjazd służbowy trwa mniej niż 8 godzin, to dieta nie przysługuje. Od 8 do 12 godzin przysługuje połowa diety. Powyżej 12 godzin przysługuje całość dobowej diety.

Diety liczone są za każdą rozpoczętą dobę powyżej 24 godzin od rozpoczęcia podróży służbowej w wymiarze połowy diety za czas drugiej doby krótszy niż 8 godzin i pełną stawkę jeśli jest to powyżej 8 godzin.

Wyjazd służbowy – stawki diet w 2022 roku

W 2022 roku obowiązują następujące stawki diet:

Krajowa

Przysługuje 30 zł na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia (śniadanie lub kolacja w hotelu oznacza pomniejszenie diety o 25 proc., a w przypadku obiadu 50 proc.). Zwrot kosztów zakwaterowania do wysokości 600 zł za dobę hotelową. Jeśli pracownik nie może przedstawić rachunków, to przysługuje mu ryczałt w postaci 150 proc. diety krajowej, czyli 45 zł.

Ryczałt za dojazdy w miejscu delegacji wynosi 20 proc. diety krajowej, czyli 6 zł. Gdy pracownik musi dojeżdżać do i z miejsca delegacji, to pracodawca zwraca koszty biletów, taksówek. Zwraca też koszty związanych z używaniem własnego pojazdu, jeśli zaistniała taka konieczność. Koszt tak zwanej kilometrówki wynosi 0,5214 zł (samochody osobowe o pojemności silnika do 900 cm³) albo 0,8358 zł (samochody o pojemności silnika powyżej 900 cm³) za każdy przejechany podczas delegacji kilometr.

Zagraniczna

Diety podczas podróży zagranicznej są zależne od kraju, do którego wysłano pracownika.

Przykładowe diety w wybranych krajach:

  • Austria: 52 EUR
  • Belgia: 45 EUR
  • Chorwacja: 36 EUR
  • Francja: 45 EUR
  • Niemcy: 42 EUR
  • Słowacja: 33 EUR

Zobacz: Praca po godzinach – czy można odmówić pracodawcy?

Total
0
Shares
_podobne artykuły