Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wyjazd-sluzbowy-dieta-kilometrowka-ryczalty

Wyjazd służbowy – co przysługuje pracownikom?

Ostatnia aktualizacja 27 maja, 2022

Osoby pracujące na etatach często zastanawiają się, co przysługuje im, gdy ruszają na wyjazd służbowy. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy, co przysługuje pracownikom? Jakie są stawki diet z tytułu podróży służbowej?

Wyjazd służbowy

Praca zazwyczaj kojarzy się z siedzeniem w biurze, sklepie, przy linii produkcyjnej lub jeżdżeniu samochodem służbowym w celu rozwiezienia towaru itp.

Jednakże zdarza się, że pracownicy delegowani są do wykonania zadania poza siedzibą firmy, do udziału w szkoleniu, konferencji itp. W takich przypadkach wyjazd traktowany jest jak służbowy i pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie świadczenia.

Co przysługuje pracownikom na wyjeździe służbowym?

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom wysłanym w podróż służbową pokrycie wydatków, jakie są niezbędne do wykonywania powierzonych zadań. Jest to zazwyczaj opłata za bilety, taksówki lub rozliczenie tak zwanej kilometrówki, gdy pracownik jedzie własnym pojazdem i diety na wyżywienie.

Pracownikowi przysługują też tak zwane diety, z których może opłacić swoje wyżywienie. Pracodawca nie musi zapewniać pracownikowi posiłków.

Zobacz: Motywacja w pracy – co jest ważne dla pracowników?

Jak liczone są diety?

Diety podczas wyjazdu służbowego liczy się zgodnie z rzeczywistym czasem, jaki pracownik poświęcił na podróż. Liczy się go od rozpoczęcia, do zakończenia podróży w sposób ciągły.

W przypadku podróży zagranicznej bierze się pod uwagę rodzaj transportu, jakim będzie poruszał się pracownik. Jeśli jest to samolot lub statek, to czas liczony jest od wyruszenia z ostatniego portu krajowego. W przypadku pociągu, autobusu lub samochodu osobowego czas liczony jest od przekroczenia granicy Polski.

Ważne jest to, że czas podróży liczony jest w sposób ciągły, czyli nawet jeśli podróż rozpocznie się przykładowo o 6:00 i zakończy o 19:00 tego samego dnia, to liczona jest doba, czyli 24 godziny.

Diety w podróży służbowej liczy się od 8 godzin wzwyż. Oznacza to, że jeśli wyjazd służbowy trwa mniej niż 8 godzin, to dieta nie przysługuje. Od 8 do 12 godzin przysługuje połowa diety. Powyżej 12 godzin przysługuje całość dobowej diety.

Diety liczone są za każdą rozpoczętą dobę powyżej 24 godzin od rozpoczęcia podróży służbowej w wymiarze połowy diety za czas drugiej doby krótszy niż 8 godzin i pełną stawkę jeśli jest to powyżej 8 godzin.

Wyjazd służbowy – stawki diet w 2022 roku

W 2022 roku obowiązują następujące stawki diet:

Krajowa

Przysługuje 30 zł na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia (śniadanie lub kolacja w hotelu oznacza pomniejszenie diety o 25 proc., a w przypadku obiadu 50 proc.). Zwrot kosztów zakwaterowania do wysokości 600 zł za dobę hotelową. Jeśli pracownik nie może przedstawić rachunków, to przysługuje mu ryczałt w postaci 150 proc. diety krajowej, czyli 45 zł.

Ryczałt za dojazdy w miejscu delegacji wynosi 20 proc. diety krajowej, czyli 6 zł. Gdy pracownik musi dojeżdżać do i z miejsca delegacji, to pracodawca zwraca koszty biletów, taksówek. Zwraca też koszty związanych z używaniem własnego pojazdu, jeśli zaistniała taka konieczność. Koszt tak zwanej kilometrówki wynosi 0,5214 zł (samochody osobowe o pojemności silnika do 900 cm³) albo 0,8358 zł (samochody o pojemności silnika powyżej 900 cm³) za każdy przejechany podczas delegacji kilometr.

Zagraniczna

Diety podczas podróży zagranicznej są zależne od kraju, do którego wysłano pracownika.

Przykładowe diety w wybranych krajach:

  • Austria: 52 EUR
  • Belgia: 45 EUR
  • Chorwacja: 36 EUR
  • Francja: 45 EUR
  • Niemcy: 42 EUR
  • Słowacja: 33 EUR

Zobacz: Praca po godzinach – czy można odmówić pracodawcy?

Total
0
Shares
_podobne artykuły