Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zenly

Zenly. Czy to na pewno bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja 16 lutego, 2022

Śledzenie lokalizacji jest opcją, która dostępna jest za pomocą różnych aplikacji. Tego typu funkcję zapewnia np. Messenger albo Google. Różnica pomiędzy nimi a Zenly polega jednak na rozbudowanych funkcjach społecznościowych, jakie oferuje Zenly bezpośrednio w związku z lokalizacją. Czym dokładnie jest Zenly i jakie zagrożenia może za sobą nieść?

Sprawdź: CMS

Dla kogo jest Zenly?

Przede wszystkim z aplikacji nie mogą korzystać osoby poniżej 13. roku życia. Ten warunek wiąże się z regulacjami przepisów o przetwarzaniu danych osobowych. Jak to wygląda w praktyce, to oczywiście wiadomo – podanie innej daty urodzenia podczas zakładania konta nie jest żadnym problemem.

W założeniu grupą docelową Zenly są znajomi i rodziny, które mogą odszukiwać się na mapie, jeśli zgubią się na chwilę podczas wspólnego wyjazdu.

Jak wygląda proces zakładania konta?

Aby założyć konto w aplikacji, potrzebny jest numer telefonu. Następnie aplikacja od razu prosi o podanie imienia i daty urodzenia, a potem o wysłanie zaproszenia do kilku osób z książki adresowej. Tego kroku nie da się pominąć. Oprócz tego przy kontaktach widoczna jest informacja o tym, ile osób z kontaktów zapraszanej osoby korzysta już z aplikacji.

Sprawdź: Aparat polaroid

Funkcje Zenly

Oprócz podstawowej funkcji lokalizowania znajomych, aplikacja oferuje także elementy społecznościowe. Zenly pozwala dzielić się historią odwiedzonych miejsc, a także tworzyć osobisty dziennik.

Aplikacja pokazuje także poziom baterii telefonu zlokalizowanej osoby oraz umożliwia sprawdzenie częstotliwości odwiedzania danych miejsc. Istnieje też możliwość zamrożenia lokalizacji poprzez włączenie trybu duszka. Tryb duszka sprawia, że widoczna jest wyłącznie ostatnia lokalizacja przed aktywowaniem tej opcji. Lokalizacja może być również mniej dokładna i określona w promieniu od 10 m do 1200 m.

Zenly zaznacza, że większość informacji zawartych w profilu jest dostępna dla całej społeczności zgromadzonej w aplikacji.

Funkcje aplikacji, źródło: https://community.zen.ly/hc/pl

Zagrożenia związane z Zenly

Wiele narzędzi i aplikacji może być wykorzystywanych w niewłaściwy sposób, szczególnie jeśli dotyczy to aspektów mogących mieć wpływ na prywatność.

W różnych recenzjach aplikacja Zenly jest przedstawiana jako idealne narzędzie dla rodziców, którzy chcą mieć oko na swoje dziecko.

Z jednej strony wiedza o tym, gdzie w danej chwili znajduje się konkretna osoba może być pomocna i sprawić, że w porę zapobiegnie się niebezpiecznej sytuacji, ale istnieje też niepokojący aspekt. Biorąc pod uwagę łatwość obejścia bariery wiekowej oraz fakt, że większość informacji z profilu jest dostępna dla wszystkich użytkowników aplikacji, może to być niebezpieczne dla dzieci, które zignorują ograniczenia. Dodatkowo nadmierna ufność lub nieuwaga w korzystaniu mogą niechcący dostarczyć precyzyjnych informacji nieodpowiednim osobom o najczęstszych miejscach pobytu. Warto mieć to na uwadze, zanim zdecydujemy się zainstalować taką aplikację w telefonie dziecka.

Total
0
Shares
_podobne artykuły