Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zmiana-pracy-praca-hybrydowa-z-domu

Home office albo zmiana pracy – tak twierdzi dwie trzecie ludzi

Ostatnia aktualizacja 12 sierpnia, 2022

Niemal dwie trzecie pracowników twierdzi, że jeśli nie będą zatrudnieni na zasadach home office, to czeka ich zmiana pracy. Są to dane z badania przeprowadzonego na 32 tys. pracowników z całego świata przez ADP Research Institute.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022. Dodatkowe treści – nowy akapit.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Praca zdalna w domu – jak zwiększyć swoją efektywność?

W ubiegłym roku sporo firm zdecydowało się, że ich pracownicy już zawsze będą pracowali zdalnie. Okazało się, że przy dobrej organizacji pracy, zaufaniu, jak również odpowiedniej weryfikacji wyników możliwe jest efektywne wykonywanie zadań. Część jednak deklarowała, że gdy tylko pandemia COVID-19 ustąpi lub zelżeje, to pracownicy powrócą do biur.

Przełom zimy i wiosny 2022 przyniósł realne zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów spowodowanych przez koronawirusa COVID-19. Dlatego ludzie coraz częściej spotykają się w budynkach biurowych, aby pracować tak, jak przed pandemią. Niestety przyzwyczajeni do domowych pieleszy nie zawsze chcą wracać do tego, co było wcześniej.

Pandemia zmieniła trendy w stylu pracy

Jak podaje firma Kastle, która zajmuje się ochroną biur, w dziesięciu największych miastach USA w biurach przebywa obecnie do 40 proc. zatrudnionych w firmach pracowników. Jest to o kilkanaście procent więcej, niż rok temu, ale nadal nie jest to nawet połowa. Jednym słowem przestrzeń biurowa „się marnuje”.

Obecnie wiele firm, w tym tacy giganci jak Google lub Apple, zasugerowały pracownikom, że nadszedł czas powrotu do pracy w biurach.

Część zapewne, przynajmniej na początku, będzie pracowało w trybie hybrydowym. Część dni w tygodniu spędzą w biurze, a resztę w domu. W innych firmach stawia się już na całkowity powrót i pracę w zespołach, jak przed pandemią.

Problemem może być jednak to, że ludzie przyzwyczaili się do pracy z domu. Dla nich powrót do biur oznacza spore wydatki, których podczas home office nie musieli ponosić. Chodzi o konieczność dojazdu do pracy niezależnie, czy robili to samochodami, komunikacją czy w inny sposób. Dodatkowo tracili czas w korkach, na przystankach itp. Musieli kupować odpowiednie do pracy ubrania, wydawać na pranie i prasowanie. Tymczasem w domu ubierali się elegancko tylko do wideokonferencji. Resztę czasu mogli spędzić w dresie czy innym wygodnym ubraniu typu casual.

Wydatki na jedzenie też bywały mniejsze. Jedli to, co reszta rodziny lub gotowali sobie na 2-3 dni. Tymczasem w biurach trzeba było zamawiać catering lub stołować się w restauracjach.

Dwie trzecie ludzi chce pracować z domu albo czeka ich zmiana pracy

Dane z badania przeprowadzonego na 32 tys. pracowników z całego świata przez ADP Research Institute wskazują, że zmiany, które wymusiła pandemia, mogą mieć ogromny wpływ na rynek pracy w najbliższej przyszłości.

Brak chęci powrotu do pracy biurowej deklaruje według wspomnianego badania aż 64 proc. respondentów. Jest to trend na tyle silny, że osoby te są skłonne wręcz zmienić pracę, aby tylko móc nadal pracować na home office. Dotyczy to zwłaszcza młodszych pracowników (18-24 lata), którzy nie czują się związani z firmą na tyle, że zmiana pracy nie jest dla nich problemem. Twierdzi tak aż 71 proc. z nich.

„Pandemia zasygnalizowała zmianę paradygmatu, ponieważ dzisiejsi pracownicy ponownie oceniają obecność pracy w swoim życiu, a stawka nigdy nie była wyższa dla pracodawców. Nasze badanie podkreśla stopień, w jakim zmieniły się poglądy pracowników na pracę, traktując teraz priorytetowo szerszy i głębszy zakres czynników, które mają bardziej osobisty charakter. Ponieważ rekrutacja i utrzymanie należą do najbardziej krytycznych kwestii biznesowych, te odkrycia stanowią zarówno wyzwanie, jak i szansa dla pracodawców, którzy starają się utrzymać zaangażowanie i spełnienie pracowników” – powiedziała Nela Richardson, główna ekonomistka ADP.

Pracownicy są jednak gotowi na kompromisy. Chodzi o większą elastyczność lub hybrydowe podejście do miejsca pracy. Co więcej, aż 52 proc. z nich jest w stanie zaakceptować obniżkę płac, jeśli dostaną gwarancję takiej formy zatrudnienia.

Czy pracodawca może odmówić pracy w trybie Home Office?

Pracodawca decyduje obecnie o tym, czy pracownicy mogą pracować zdalnie w domu na zasadach Home Office. Pracownik ma prawo wystąpić o taką możliwość, ale to szef podejmuje decyzję.

Jeśli pracownik wykonuje pracę z domu, to pracodawca ponosi koszty związane z wykonywaniem tejże pracy. Chodzi o serwis, eksploatację i konserwację narzędzi pracy. Opłaca koszty energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych, które są niezbędne do wykonywania pracy. Jeśli nie ma żadnych wskazań co do konieczności pracy w domu, to pracodawca może odmówić pracownikowi wykonywania obowiązków zawodowych w ten sposób.

Przypadkiem, w którym pracodawca nie będzie mógł odmówić pracownikowi możliwości pracy zdalnej z domu, jest sytuacja, gdy dotyczy to rodziców wychowujących dzieci do 4 roku życia, opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami, a także kobietom w ciąży.

Sprawdź: Praca w IT, ale nie jako programista? Mamy trzy propozycje

Total
0
Shares
_podobne artykuły