Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Dwóch mężczyzn w niebieskich koszulach rozmawia, a jeden z nich trzyma telefon i na niego wskazuje.

Znajdź mój telefon – przydatne funkcje na Android i iOS

Obecnie zgubienie lub kradzież telefonu mogą nieść za sobą o wiele bardziej bolesne konsekwencje niż kiedyś. Niepowołane osoby zyskują na wyciągnięcie ręki dostęp do bankowości i mnóstwa innych poufnych danych. Czy poza zabezpieczeniem telefonu wszelkimi możliwymi blokadami i hasłami możemy coś jeszcze zrobić?

Ostatnia aktualizacja 5 stycznia, 2024

„Znajdź mój telefon” – Android

Wiele marek smartfonów oferuje własne aplikacje do lokalizowania telefonu, jednak istnieje jeszcze inna metoda, która nie tylko może być dodatkowym (i skutecznym) źródłem informacji o zgubie, ale też pozwoli zdalnie wymazać wszelkie wrażliwe informacje lub wywołać sygnał dźwiękowy. Dobrze będzie zapamiętać hasło: znajdź mój telefon.

Warunkiem zadziałania tej funkcji jest włączona mobilna transmisja danych lub Wi-Fi oraz sam telefon musi być włączony. Konieczna jest także włączona opcja lokalizacji, a telefon musi być widoczny w Google Play.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Pierwsze kroki, czyli jak zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania

Jeśli powyższe warunki były spełnione, a my właśnie zorientowaliśmy się, że straciliśmy telefon z oczu, wystarczy, że zalogujemy się na komputerze na nasze konto Google i w wyszukiwarkę wpiszemy hasło znajdź mój telefon. W dalszej kolejności jest tylko kilka prostych kroków:

1. W wynikach wyszukiwania pojawi się okno z mapą i nazwą telefonu. Kliknij widok pełnoekranowy na mapie i przeniesiesz się do panelu Google Znajdź moje urządzenie lub od razu wejdź na android.com/find i zaloguj się do konta Google.

2. Jeśli konto podpięte jest do wielu urządzeń, wybierz to, które chcesz znaleźć.

3. Weź pod uwagę, że lokalizacja telefonu może nie być bardzo dokładna. Obok mapy są 3 opcje, z których możesz skorzystać:

Odtwórz dźwięk – włączy się dzwonek na 5 minut. Niezależnie od tego, czy telefon był wyciszony, funkcja zadziała tak, że dźwięk będzie odtwarzany na maksymalnej głośności.

Zabezpiecz urządzenie – możesz ustawić blokadę PIN-em, hasłem lub wzorem. Dodatkowo do ekranu blokady możesz dodać wiadomość lub numer telefonu.

Wymaż urządzenie – funkcja usuwa dane zapisane w telefonie, lecz może nie usunąć danych z karty SD. Uwaga: Po wybraniu tej opcji, usługa Znajdź moje urządzenie przestanie działać.

Zobacz: Praca w IT, ale nie jako programista? Mamy trzy propozycje

Google Znajdź moje urządzenie

Aby ułatwić użytkownikom odszukiwanie zagubionych urządzeń, Google oferuje aplikację “Google Znajdź moje urządzenie“.

Google Znajdź moje urządzenie aplikacja
Kliknij obrazek, aby przejść do Sklepu Play

Na mapach Google pokazuje ona przybliżoną lokalizację urządzenia, jeśli ma ono włączoną lokalizację GPS. W wielu przypadkach jest ona dość dokładna, różnice mogą sięgać kilku metrów. Prezentowany jest też poziom naładowania akumulatora i nazwę sieci WiFi, z którą smartfon jest połączony.

Tutaj też można włączyć odtwarzanie dźwięku, które pomaga w lokalizacji zagubionego sprzętu, gdy jesteśmy już blisko. Także możemy je zabezpieczyć lub wymazać jego pamięć.

Pod względem użyteczności aplikacja jest wygodniejsza, gdyż łatwiej poruszać się podczas szukania sprzętu ze smartfonem niż laptopem lub tabletem.

Jak zlokalizować telefon z systemem iOS?

Swojego iPhone’a znajdziesz przez icloud.com/find lub aplikację Lokalizator, którą włączysz na innym urządzeniu od Apple. Aby Lokalizator zdołał pokazać nam położenie urządzenia, aplikacja musi być również aktywna w naszym zgubionym lub skradzionym telefonie. Możemy także oznaczyć go jako „utracony” oraz zablokować.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas namierzania telefonu?

Możesz korzystać bezpiecznie z aplikacji producentów wiodących systemów oraz rozwiązań producentów wiodących marek. Jeśli próbujesz zdalnie namierzyć telefon, to nie znajdziesz lepszej drogi. Pod żadnym pozorem nie należy wpisywać swojego numeru telefonu na inne strony lub aplikacje, które miałyby zlokalizować nasze urządzenie. Choć w 2022 roku to już raczej oczywiste, ponieważ ostatnio przeżywamy nową falę różnych scamów, spamów i phishingów.

Co zrobić po utracie telefonu?

Oprócz korzystania z funkcji lokalizacji, istnieje kilka ważnych kroków, które należy podjąć.

  1. Po pierwsze, niezwłocznie zmień hasła do wszystkich ważnych kont dostępnych z telefonu, takich jak konta e-mail, media społecznościowe i bankowość internetowa, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi.
  2. Następnie skontaktuj się ze swoim operatorem sieci komórkowej, aby zablokować kartę SIM i zapobiec nieuprawnionemu wykorzystaniu usług telekomunikacyjnych.
  3. Warto też zgłosić utratę lub kradzież telefonu na policję, szczególnie jeśli są podejrzenia o kradzież.
  4. Zapisz numer IMEI swojego telefonu, który może być pomocny w identyfikacji urządzenia przez organy ścigania.
  5. Rozważ również skorzystanie z opcji zdalnego wymazania danych, jeśli jest dostępna, aby chronić swoje prywatne informacje.
  6. Na koniec, poinformuj rodzinę i znajomych o utracie telefonu, aby byli świadomi potencjalnych fałszywych wiadomości lub próśb o pomoc finansową wysyłanych z Twojego numeru.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły