Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
euro brutto netto

12 euro brutto jako stawka godzinowa to dobre wynagrodzenie

Ostatnia aktualizacja 27 listopada, 2023

Rosnąca inflacja i coraz większe oczekiwania pracowników to tylko kilka z wielu czynników powodujących stały wzrost minimalnej pensji w krajach europejskich w ostatnich latach. Niekorzystny kurs złotego sprawia, że obecna minimalna stawka godzinowa wynosząca 22,80 zł nie wypada najlepiej na tle krajów europejskich. Od października 2022 roku nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy oferują stawkę godzinową 12 euro brutto. Jest to bardzo dobre wynagrodzenie, jednak wciąż nie najwyższe w Unii Europejskiej. Gdzie zarobić można najwięcej i czy Polacy skuszą się na oferty płynące z Berlina?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Najwyższe zarobki w Luksemburgu i Niemczech

Wśród krajów UE zdecydowanie najwyższe wynagrodzenie oferuje Luksemburg. Minimalna pensja miesięczna wynosi 2387 EUR. To niemal sześciokrotnie więcej niż oferuje Bułgaria, która zamyka zestawienie z wynikiem 399 EUR.

Od października 2022 roku wzrosła minimalna stawka godzinowa w Niemczech. Zgodnie z obietnicą wyborczą Olafa Scholza wynosi ona 12 euro. To znaczny wzrost, który spowodował, że osoby zatrudnione w Niemczech zarabiają co najmniej o 32 zł za godzinę więcej niż pracownicy kraju nad Wisłą.

Zobacz: Programista w Niemczech zarabia średnio 20 tys. zł

Czy wizja wysokich zarobków skusi Polaków?

Wysokie zarobki tuż za zachodnią granicą mogą budzić obawy o masowych emigracjach pracowników z Polski. Jak podaje w rozmowie z Business Insider Mateusz Żydek, rzecznik agencji zatrudnienia Randstad Polska, odczuje to przede wszystkim zachodnia część naszego kraju.

Według eksperta możemy się spodziewać:

  • Większego zainteresowania pracą sezonową,
  • Podjęcia pracy za Odrą przez pracowników branży budowlanej i logistycznej,
  • Decyzji ma podjęcie pracy w Niemczech na zasadzie codziennych dojazdów do niej.

Koszty życia w Niemczech nadal są dość wysokie, więc nie powinniśmy obawiać się wzmożonych emigracji. Bardziej niż odpływu polskich pracowników możemy spodziewać się wyjazdów uchodźców ukraińskich.

Zobacz: 5000 brutto – ile to netto?

12 euro brutto ile to netto?

W każdym kraju kwota wynagrodzenia brutto różni się od kwoty netto, która ostatecznie wpływa na nasze konta. Obliczmy, jaka kwota pozostanie z minimalnej stawki godzinowej w Niemczech po odjęciu składek i podatków.

Niemiecki system podatkowy wyodrębnia 6 klas podatkowych. Na przydzielenie do danej klasy podatkowej wpływa między innymi stan cywilny czy rodzinny, a to decyduje o wysokości podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego. Rozliczeniom podatkowym nie podlegają jedynie osoby, których roczny dochód nie przekracza tzw. kwoty wolnej od podatku, która w 2023 roku wynosi w Niemczech 10 908 EUR.

W zależności od zarobków Państwo może potrącać łącznie od 14% do nawet 45% wynagrodzenia w przypadku najbogatszych osób.

różnica brutto netto Niemcy
http://www.pl.europa.jobs

Zarabiając średnią krajową, będzie to potrącenie w granicach 26-28%.

różnica brutto netto Niemcy
http://www.pl.europa.jobs

Na podstawie tych danych można odpowiedzieć na pytanie “12 euro brutto – ile to netto w Niemczech?” i obliczyć przybliżone wynagrodzenie netto ze wzoru:
stawka brutto – (% odejmowany od zarabianej kwoty × stawka brutto) = stawka netto
Zgodnie ze wzorem 12 EUR brutto to ok. 8,76 EUR netto.

Powyższe kalkulacje są jedynie przybliżone, a rzeczywiste zarobki mogą różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji i ustaleń zawartych w umowie. Jeśli chcesz poznać wynagrodzenie netto dla innej kwoty i uwzględnić dodatkowe dane, skorzystaj z kalkulatora.

Total
0
Shares
_podobne artykuły