Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
AMA

AMA – pytaj, o co chcesz

Ostatnia aktualizacja 29 marca, 2023

Język, którego używamy na co dzień często różni się od sposobu, w jaki komunikujemy się w sieci. Nowe slogany powstają jeden za drugim i czasami trudno nadążyć. Chociaż skrót AMA krąży w internecie już od wielu lat, mogłeś go jeszcze nie poznać. Dowiedz się, co znaczy skrót AMA i gdzie go spotkasz.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jak rozumieć skrót AMA?

Skrót “AMA” możemy przetłumaczyć dosłownie jako “ask me anything” czyli “zapytaj mnie o cokolwiek”. W dobie mediów społecznościowych, jest to swojego rodzaju sposób na rozpoczęcie dyskusji lub serii pytań, często zadawanych anonimowo. Zwrot ten jest używany na czatach lub w formie interaktywnych postów, gdzie autor wpisu publicznie i na bieżąco odpowiada na pojawiające się pytania.

definicja AMA

Źródło: miejski.pl

Cała zabawa polega na tym, że pytania mogą dotyczyć niemal każdej sfery życia – mogą być również bardzo osobiste. Można powiedzieć, że jest to forma internetowego wywiadu, a decyzja o tym, czy publicznie odpowiemy na pytanie należy oczywiście do nas.

Posty “Ask Me Anything” – gdzie je znajdziesz?

Serie “Ask Me Anything” były popularne na amerykańskim komunikatorze America Online (AOL) już w latach 90. Wątek AMA powstał jako miejsce do zadawania pytań oraz nawiązywania znajomości o charakterze romantycznym a więc większość pojawiających się pytań była nacechowana seksualnie. Kilka lat później na AOL powstał wątek “Ask Female Anything” – tworzony przez kobiety, dla kobiet i o bardziej ogólnym charakterze zadawanych pytań.

Popularność w Europie AMA zawdzięcza przede wszystkim portalowi Reddit. Sesje “Ask Me Anything” organizowały tam zarówno osoby znane, celebryci jak i mniej znani użytkownicy. W 2012 roku, ku zaskoczeniu internautów, sesje AMA na Reddicie przeprowadził Barack Obama, a od 2013 roku rokrocznie pytania na Reddicie możecie kierować do Billa Gates’a.

Poniżej pierwszy post AMA na profilu Billa Gates’a

AMA reddit
AMA reddit

Sesje pytań oznaczonych skrótem AMA prowadzą jednak nie tylko osoby znane. W ramach subreddita r/IAmA regularnie pojawiają się wpisy od użytkowników, którzy po krótkim przedstawieniu rozpoczynają sesję pytań. Prowadzisz dobrze prosperującą firmę, masz nietypowe hobby lub przeżyłeś coś niesamowitego? Stwórz własny post w wątku a na pewno znajdą się osoby, które będą chciały dowiedzieć się więcej.

Trend prowadzenia sesji “Ask Me Anything” nie ominął także Youtube a nawet cieszy się sporym zainteresowaniem do dziś. Sesje AMA prowadzą w ramach swoich kanałów liczni influencerzy. Wiele materiałów wideo z tego typu wywiadami znajdziemy także na innych kanałach jak Jubilee. Jak widać na kanale, tematyka wywiadów może być dowolna – w przypadku tego medium ważne jest przede wszystkim zainteresowanie widzów.

Zobacz jeden z wywiadów AMA na kanale Jubilee.

Znanym przez wiele lat wśród polskiej młodzieży kanałem do prowadzenia sesji typu AMA był portal Ask.fm, poprzez który w prosty sposób mogłeś zadawać innym anonimowe pytania. Dziś podobną opcję proponuje między innymi instagramowe stories, gdzie zostawić możesz okienko, w którym twoi obserwatorzy mogą swobodnie zadawać pytania – bardzo ogólne lub na określony przez Ciebie temat. Z tej funkcji korzystają zarówno osoby publiczne komunikując się z odbiorcami, jak i osoby prowadzące prywatne konta tylko dla znajomych.

Skrót AMA – gdzie się go używa?

Zastanawiasz się, gdzie w takim razie rozpocząć sesję AMA? Jak widać, opcji jest kilka:

  • Reddit – w ramach dedykowanego subreddita i z zachowaniem anonimowości,
  • Youtube –  w formie wideo, jeśli aktywnie działasz w mediach i posiadasz swoje grono odbiorców,
  • Instagram – w formie Instastory, gdzie możesz w łatwy sposób ograniczyć grono odbiorców wyłącznie do Twoich znajomych.

Choć Reddit nie jest najpopularniejszym medium w Polsce, łatwo znaleźć tam grono odbiorców oraz ciekawe posty “Ask Me Anything” od innych użytkowników z różnych części świata.

W ostatnich latach prym wiedzie jednak Instagram, a wraz z nim opcja “Zadaj mi pytanie”. Tą formę zabawy wielu użytkowników traktuje również jako czasoumilacz np. w trakcie długiej podróży. Możesz odpowiadać tylko na wybrane pytania i decydować komu udostępnisz swoją odpowiedź, a więc to Ty rozdajesz karty.

Total
0
Shares
_podobne artykuły