Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
analityk-big-data-zarobki-umiejetnosci

Analityk Big Data – czym się zajmuje i ile zarabia?

Ostatnia aktualizacja 27 kwietnia, 2023

Inżynier lub analityk Big Data są obecnie bardzo pożądani na rynku pracy. Coraz trudniej znaleźć doświadczonych w tej dziedzinie pracowników, dlatego rosną ich zarobki. Co powinna umieć i wiedzieć osoba pracująca na takim stanowisku? Ile może obecnie zarobić początkujący i doświadczony analityk Big Data?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Inżynier oprogramowania – zarobki i obowiązki

Terminem Big Data określa się ogromne zbiory danych, których przetwarzanie i analiza jest bardzo trudna, ale i wartościowa. Standardowe systemy nie są w stanie ich ogarnąć, dlatego do zadań związanych z nimi wykorzystywane są specjalne narzędzia.

Zbiory te mogą dotyczyć różnych dziedzin życia, czasem zupełnie niezwiązanych z biznesem IT jako takim. Mogą to być informacje o zużyciu papieru toaletowego w sieci restauracji, zachowaniach ludzi na przejściach dla pieszych, jak również w tym ile mrówek przechodzi przez daną ulicę.

Czym się zajmuje analityk Big Data?

Analityk Big Data to osoba, która zajmuje się wydobywaniem informacji z ogromnych zbiorów danych. Dzięki pracy tej osoby możliwa jest ich analiza i wyciąganie rekomendacji biznesowych z nimi związanych.

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Do analizy tak ogromnych ilości danych nie angażuje się tylko ludzi, bo oni nie są w stanie tego przetworzyć. Zazwyczaj zajmują się tym systemy, wspierane przez sztuczną inteligencję. Analityk Big Data zajmuje się interpretacją danych, które otrzymuje z tych systemów. Tworzy raporty trafiające na biurka osób, które decydują, co można zrobić z takimi wynikami.

Analityk Big Data – umiejętności pożądane na tym stanowisku

Na stanowisku analityka Big Data może w sumie pracować każdy, kto ma bardzo dobrze rozwinięte umiejętności analityczne i potrafi logicznie myśleć, oraz wyciągać właściwe wnioski. Dodatkowo trzeba charakteryzować się wysokimi umiejętnościami komunikacyjnymi.

Praca na tym stanowisku to nie tylko uruchamianie narzędzi do analizy danych. Analityk ma za zadanie zebrać wyniki tych analiz i stworzyć zrozumiały dla przełożonych raport interpretujący je tak, aby mogli podejmować na ich podstawie właściwe decyzje.

Wspomniane raporty powinny odpowiadać na konkretne pytania, potwierdzać lub zaprzeczać tezom. Mogą też dotyczyć tego, jak złożony jest dany problem i pozwalać na przyjrzenie mu się z szerszej perspektywy.

Sprawdź: Praca w blockchain – nietypowy sektor, typowe stanowiska

Zarobki w Big Data

Na stanowisku analityka Big Data można zarobić niezłe pieniądze, ale jak wszędzie, liczą się umiejętności i doświadczenie. Początkujący analityk Big Data (junior) może liczyć na pensję w wysokości od 4 500 zł brutto. Zatrudnienie specjalisty (mid) na tym stanowisku to wydatek rzędu 7 000 do 9 000 zł brutto miesięcznie. Starszy specjalista (senior) może liczyć na maksymalnie 15 000 zł brutto miesięcznie.

Z najnowszego raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, że w kategorii Big Data specjaliści mogli liczyć na widełki rzędu 19 600-26 700 zł netto (+VAT) przy B2B oraz 15 000-21 000 zł brutto przy UoP.

Zaś względem poziomu seniority zarobki przedstawiały się następująco:

Analityk Big Data – B2B

  • Junior – 8-12,6 tys. zł netto (+VAT)
  • Mid – 16,8-24 tys. zł netto (+VAT)
  • Senior – 21,8-30 tys. zł netto (+VAT)

Analityk Big Data – UoP

  • Junior – 7-10 tys. zł brutto
  • Mid – 13,5-20 tys. zł brutto
  • Senior – 16,5-24 tys. zł brutto

Big Data – praca

Analitycy Big Data są poszukiwani w różnych branżach i sektorach, ze względu na rosnącą wartość danych w procesie decyzyjnym.

W sektorze finansowym, analitycy wykorzystują Big Data do analizy rynkowej, prognozowania trendów czy zarządzania ryzykiem. Opieka zdrowotna wymaga analizy danych, które pozwalają na usprawnienie opieki medycznej i optymalizację kosztów. W handlu i e-commerce, analitycy Big Data są odpowiedzialni za analizę preferencji klientów, optymalizację cen oraz prognozowanie popytu.

Energetyka wykorzystuje Big Data do przewidywania zużycia energii oraz zarządzania sieciami energetycznymi. Analitycy danych są również nieocenieni w sektorze transportu, gdzie optymalizują logistykę i prognozują przyszłe potrzeby infrastruktury.

Wreszcie, analiza Big Data odgrywają istotną rolę w naukach przyrodniczych, gdzie analizują skomplikowane zbiory danych, pomagając naukowcom w badaniach i odkryciach.

Czytaj także:

Na czym polega praca team lidera – obowiązki i cele

HTML dla zielonych krok po kroku

Java – pytania rekrutacyjne i fragment kodu

Headless CMS. Przyszłość zarządzania treścią

Product Owner zarabia 20 000 zł w 2023 roku

Total
87
Shares
_podobne artykuły