Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
api-co-to-jest-rodzaje

API – co to jest i gdzie się tego używa?

Ostatnia aktualizacja 4 stycznia, 2023

Słysząc rozmowy programistów, można często zacząć się zastanawiać nad tym, co to jest API i do czego właściwie służy? Dlaczego stosuje się je w niemal wszystkich aplikacjach, których faktycznie używamy na co dzień?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

API – co to jest?

API to właściwie akronim od angielskiego określenia Application Programming Interface. Można to oczywiście przetłumaczyć jako interfejs programowania aplikacji, interfejs programistyczny aplikacji lub też interfejs programu aplikacyjnego.

Jest to zestaw reguł, w tym także procedur, protokołów i narzędzi pozwalających na łączenie różnych aplikacji i programów. Poprzez API dokonuje się wymiany danych, co bez nich nie byłoby oczywiście takie proste.

Sprawdź: ile zarabia grafik komputerowy

Dzięki API programiści zyskują możliwość upraszczania procesów, jak również wyposażania aplikacji w nowe funkcje. Co więcej, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod uwierzytelniających, przesyłane dane mogą być doskonale zabezpieczone.

Gdzie można doświadczyć wykorzystania API?

Przykładem wykorzystania API są różnego rodzaju agregatory i wyszukiwarki informacji, choćby takie jak wyszukiwanie połączeń pomiędzy miastami, w których dane pobierane są z serwisów różnych przewoźników.

Innym przykładem są wyszukiwarki pokojów w hotelach, czy też wypożyczalnie samochodów, skuterów, czy hulajnóg różnych operatorów.

Rodzaje API

Wyróżniamy różne rodzaje API. Oto kilka najpopularniejszych z nich:

  • SOAP – z ang. Simple Object Access Protocol – wykorzystuje protokoły komunikacyjne lub też systemy operacyjne bazujące na XML. Wymaga do funkcjonowania większej ilości danych niż inne API. Uważa się go za najstarszy protokół. Wykorzystywany jest przykładowo przez instytucje finansowe.
  • RCP – z ang. Remote Procedure Call – opracowano go po SOAP. Jest prostszy w implementacji i nie wymaga takiej ilości informacji jak poprzednik. Używa się go do konstruowania rozproszonych aplikacji typu klient-serwer. Z łatwością wykonuje polecenia i procedury.
  • REST – z ang. Representational State Transfer – to usługi sieciowe, dzięki którym wykonuje się żądania i otrzymuje odpowiedzi poprzez funkcje HTTP. Są przykładowo używane przez strony mediów społecznościowych, gdzie prezentuje się zdjęcia i inne treści graficzne.
  • WEB / Webowe / Internetowe – interfejsy webowe wykorzystujące architekturę i protokoły sieci Web. Służą do komunikacji aplikacji uruchomionych na różnych urządzeniach połączonych siecią. Stosuje się je w aplikacjach sieciowych związanych z handlem elektronicznym, komunikacją, serwisach społecznościowych, usługach finansowych, jak również usługach w chmurze i innych.

Zobacz: co to są umiejętności jutra

Total
0
Shares
_podobne artykuły