Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
backup-co-to-jest-rodzaje-powody

Backup – co to jest i czy warto go stosować?

Ostatnia aktualizacja 5 stycznia, 2023

Backup – co to jest i dlaczego tak często się o nim mówi? Czy jest ważny i warto go stosować? Jak często wykonywać backup, a także gdzie i w jaki sposób najlepiej go robić? Oto ważne pytania, na które odpowiadamy w tym tekście.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Backup – co to jest?

Backup to inaczej kopia zapasowa i zazwyczaj dotyczy różnego typu danych, choć bywa, że dotyczy także sprzętu. W przypadku danych chodzi o wykonanie ich kopii i przechowywanie w bezpiecznym miejscu. W przypadku sprzętu stosuje się często redundancję, czyli nadmiarowość, która ma zapobiegać przerwom w działaniu systemów na wypadek awarii jednego z podzespołów.

Przykłady backupu danych kiedyś i obecnie

Dawniej przykładem backupu mogło być kupowanie dwóch kopii tej samej książki, z których jedna była użytkowana, a druga leżała w magazynie na wypadek uszkodzenia lub zagubienia tej pierwszej. Inną wersją było przygotowywanie dokumentów w kilku egzemplarzach, wykorzystując kalkę kopiującą lub kserując już powstały dokument.

Obecnie dane tworzone są zazwyczaj w sposób elektroniczny i przechowywane na nośnikach fizycznych mechanicznych (dyski twarde), elektroniczne (nośniki USB i Flash), jak również cyfrowych (chmury). Kopie danych analogowych (książki, broszury, dokumenty) można skanować lub fotografować, podobnie potraktować filmy, a muzykę przetworzyć na pliki dźwiękowe, dzięki czemu powstają ich cyfrowe odpowiedniki gotowe do przesyłania na wymienione wcześniej nowoczesne nośniki.

Sprawdź: ile zarabia grafik komputerowy

Dlaczego warto robić backup danych?

Kopie zapasowe danych warto robić z kilku powodów:

  • Przypadkowe usunięcie – zdarza się, gdy przez nieuwagę skasujemy ważny dla nas plik lub katalog z danymi i nie można go przywrócić.
  • Awaria nośnika – zdarza się, gdyż żaden sprzęt nie jest wolny od wad lub może zostać uszkodzony fizycznie (przepięcie w sieci, zalanie lub w inny sposób).
  • Utrata sprzętu – gdy ktoś zgubi dysk, komputer, smartfona lub inne urządzenie zawierające ważne dla nas dane.
  • Wymiana sprzętu – gdy chce się zmienić używane urządzenie na nowsze lub inne.
  • Atak hakerski – gdy hakerzy rozmyślnie skasują ważne dane lub też je zaszyfrują w celu uzyskania okupu (ransomware).

Jak często robić kopię zapasową danych?

O tym, jak często robić kopię zapasową danych decydują procedury i przepisy (dotyczy firm i instytucji) lub oczywiście własne doświadczenie (użytkownicy indywidualni lub firmy, które same decydują o tym procesie).

Zobacz: co to są umiejętności jutra

Przepisy RODO regulują konieczność zapisywania danych w instytucjach i firmach, które gromadzą i przetwarzają dane osobowe.

Firmy i instytucje niepodlegające tego rodzaju przepisom tworzą własne procedury, które zazwyczaj wynikają z zaleceń podmiotów oferujących usługi backupu i ochrony danych, a także działów informatycznych i zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Osoby fizyczne same określają to, czy i jak często mają być wykonywane kopie zapasowe danych. W smartfonach od lat systemy robią kopie zapasowe danych, chyba że użytkownik nie życzy sobie tego. W komputerach można robić je ręcznie, uruchamiać automatyczne systemy backupujące, które oczywiście działają podobnie jak w smartfonach. Niektóre aplikacje same oferują wykonywanie kopii zapasowych ważnych danych na różnych dostępnych nośnikach i użytkownik decyduje co i jak robić.

Warto wiedzieć, że większość ludzi nie robi kopii zapasowych danych przechowywanych na komputerach, laptopach i urządzeniach elektronicznych. Osobiście uważamy, że backup najważniejszych danych jest konieczny i warto go czasem robić nawet na kilka sposobów.

Gdzie najlepiej umieszczać kopie zapasowe?

Kopie zapasowe można tworzyć w różny sposób, o czym pisaliśmy już wcześniej. Jednakże obecnie najpopularniejszymi metodami backupu danych oczywiście są różnego rodzaju urządzenia i nośniki zewnętrzne, a także chmury danych.

Urządzenia i nośniki zewnętrzne do zapisu danych

Urządzeniami i nośnikami zewnętrznymi do zapisu danych nazywać możemy:

– przenośne dyski twarde i SSD

– przenośne pendrive’y (USB) i karty pamięci (Flash)

– serwery danych

– płyty CD, DVD i Blu-Ray

Chmury danych

Chmury danych to dostępne przez sieć usługi pozwalające na zapis dowolnych danych w niemal dowolnej ilości. Ich możliwości zależą jedynie od wybranych planów abonamentowych. Są też darmowe usługi do przechowywania danych.

Operatorzy oferują bezpieczeństwo danych dzięki rozproszeniu infrastruktury i wielopoziomowym zabezpieczeniom przed utratą zasilania, awariami sprzętu, wirusami, atakami hakerskimi itp.

Najczęściej spotykaną obecnie formą backupu w chmurze są systemy wykonujące kopie zapasowe danych ze smartfonów z systemami Android i iOS.

Total
0
Shares
_podobne artykuły