Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
biurko-pod-oknem-wybor-miejsca-feng-shui

Biurko pod oknem – czy to dobry wybór miejsca?

Ostatnia aktualizacja 30 sierpnia, 2022

Gdy przygotowujemy sobie biuro w domu, to zazwyczaj zastanawiamy się, czy postawić biurko pod oknem, czy też w innym miejscu. Jakie aranżacje domowego lub firmowego biura są najrozsądniejsze? Czy lepiej mieć okno przed sobą, za sobą, czy obok?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Wbrew pozorom dobrze wybrane miejsce do pracy sprawi, że będziemy mniej zmęczeni, bardziej skoncentrowani, a oczy nie będą nas bolały po kilku godzinach wpatrywania się w ekran.

Jak zatem najlepiej wybrać miejsce na biurko do pracy? Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, jaką wielkość ma pokój, gdzie znajduje się okno, kaloryfer, drzwi wejściowe, gniazdka zasilające itp.

Zobacz: jak zrobić światło w Photoshopie

Jednym ze sposobów na odpowiedź, czy ustawić biurko pod oknem, czy z dala od niego są zasady Feng Shui.

Wybór miejsca na biurko według zasad Feng Shui

Wbrew opiniom niektórych, zasady Feng Shui mogą przydać się przy aranżacji miejsca do pracy. Dzięki tej filozofii odpowiednio przygotowane pomieszczenie zapewnia swobodny przepływ energii życiowej chi.

Abstrahując od filozofii wschodu, skupmy się na zasadach dotyczących ustawienia biurka w tak zwanej pozycji mocy, czyli najkorzystniejszym dla użytkownika miejscu. W tym przypadku ważne jest to, aby ustawić biurko jak najdalej od drzwi. Najlepiej przodem do nich, aby wchodzące osoby nie zmuszały nas do zmiany pozycji za biurkiem. W innych przypadkach dobrze sprawdzi się lustro, dzięki któremu bez odwracania się zobaczymy, kto wszedł do pomieszczenia.

Kolejnym ważnym elementem jest widok, jaki ma osoba siedząca przy biurku. Powinien on być przyjemny i spokojny, ale nie może to być pusta ściana. Nie powinien on także rozpraszać pracującej osoby. Dobrym pomysłem jest zawieszenie obrazów o spokojnej, mile kojarzącej się tematyce. Mogą to być plakaty motywacyjne, zdjęcia itp.

Aranżacja miejsca na biurko w biurze

Jeśli w biurze pracuje wiele osób, to ważne jest, aby nie siedzieć do siebie plecami, ani nie bezpośrednio przed sobą. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto pomyśleć o elementach rozdzielających biurka, jak przepierzenia, kwiatki, monitor, cokolwiek, co oddzieli nas od osoby przed nami.

Aranżacja miejsca na biurko w domu

W przypadku biurka w domu Feng Shui wskazuje, aby do pracy mieć najlepiej oddzielne pomieszczenie i to oddalone od sypialni. Niewskazane jest przeładowanie przestrzeni wokół przedmiotami, w tym także meblami. Musimy mieć przestrzeń wokół siebie.

Biurko pod oknem – czy to dobry wybór miejsca?

Zarówno filozofia Feng Shui, jak i osoby odpowiedzialne za dobrostan pracowników i psychologowie sugerują, że ustawienie biurka tyłem do okna może powodować poczucie braku stabilności. Dodatkowo ostro świecące słońce może powodować męczące oczy bliki na ekranie, nawet gdy ten ma powłokę przeciwodblaskową.

Siedzenie przodem do okna także nie jest zalecane, gdyż podobnie, jak wymieniliśmy wcześniej, promienie słońca mogą nas oślepiać. Jeśli jednak słońce nie będzie przeszkodą, to widok za oknem może nas rozpraszać.

Sprawdź: czym zajmuje się net developer

Total
0
Shares
_podobne artykuły