Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
blended-learning-co-to-jest-zalety-metoda-skutecznosc-nauczanie

Metoda Blended learning – co to jest i czy jest skuteczna?

Ostatnia aktualizacja 1 lutego, 2023

Szukając nowoczesnych form nauczania zapewne trafiliście na nazwę Blended learning. Co to jest za metoda i czy faktycznie jest skuteczna? Okazuje się, że może ona być skuteczną alternatywą dla standardowej edukacji.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest Blended learning — definicja

Metoda Blended learning, znana także pod nazwą B-learning, łączy tradycyjne formy nauczania z nowoczesnymi technologiami i narzędziami e-learningowymi.

W Blended learningu nauczyciel i uczniowie współpracują. Wykorzystują zarówno tradycyjne narzędzia jak tablica, książki i papierowe materiały, jak również nowoczesne narzędzia cyfrowe. Mogą to być oczywiście platformy e-learningowe, aplikacje mobilne, gry szkoleniowe i filmy instruktażowe.

Zobacz czym są Godziny Kodowania

Blended learning — zalety

Nowa metoda ma sporo zalet.

Zalety dla nauczycieli

Blended learning pozwala na elastyczne dostosowywanie procesu nauczania do potrzeb i preferencji uczniów. Umożliwia również indywidualizację procesu nauczania dla każdego ucznia. Nauczyciel może łatwo dostosować tempo nauki i poziom trudności do indywidualnych potrzeb i umiejętności każdego ucznia. Dzięki temu każdy może osiągać swój maksymalny potencjał.

Metoda Blended learning zapewnia nauczycielowi większą kontrolę nad procesem nauczania. To pozwala na bieżącą ocenę postępów uczniów i dostosowywanie planu nauczania do ich potrzeb. Narzędzia cyfrowe, takie jak platformy e-learningowe, pozwalają na łatwe tworzenie i dostarczanie treści nauczania, a także umożliwiają uczniom dostęp do nich w każdej chwili i miejscu.

Zalety dla uczniów

B-learning sprawia, że uczniowie mają większą samodzielność i odpowiedzialność za proces nauki. Mają oni także możliwość uczenia się w swoim własnym tempie i w sposób, który jest dla nich najbardziej efektywny. To zaś pozytywnie wpływa na ich motywację do nauki.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Blended learning to także oszczędność czasu i pieniędzy. Platformy e-learningowe i narzędzia cyfrowe umożliwiają szybką i łatwą wymianę informacji, a także materiałów pomiędzy nauczycielem a uczniami. To eliminuje potrzebę fizycznej obecności w sali lekcyjnej.

Uczniowie i nauczyciele mogą łatwo komunikować się za pomocą platform do wideokonferencji, e-maili, czatów i forów dyskusyjnych. Pozwala tona bieżące wsparcie i rozwiązywanie problemów.

Blended learning to nowoczesna i skuteczna metoda nauczania

Podsumowując, Blended learning jest skuteczną metodą nauczania, łączącą tradycyjne formy nauczania z nowoczesnymi narzędziami i technologiami e-learningowymi.

Zalety tej metody to elastyczne dostosowywanie procesu nauczania, indywidualizacja procesu nauki, kontrola nad procesem nauczania, samodzielność i odpowiedzialność uczniów, oszczędność czasu, jak również pieniędzy oraz łatwa komunikacja.

B-learning jest zatem wartą rozważenia opcją dla współczesnej, standardowej edukacji.

Sprawdź, jakie jest TOP20 umiejętności do CV

Total
0
Shares
_podobne artykuły