Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
drukarka-iglowa-co-to-jest-zastosowanie-zalety-wady

Drukarka igłowa – co to jest i kiedy się jej używa?

Ostatnia aktualizacja 29 czerwca, 2022

Drukarka igłowa to sprzęt drukujący, którego używa się od bardzo wielu lat. Mimo swoich wad ciągle znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jaka jest zasada działania takich drukarek? Gdzie się je obecnie stosuje i dlaczego?

Sprawdź: Urządzenie wielofunkcyjne laserowe – TOP 3

Jak działa drukarka igłowa?

Drukarka igłowa, zwana inaczej mozaikową, wykorzystuje do tworzenia wydruków specjalną głowicę wyposażoną w matrycę złożoną z igieł. Matryca ta nanosi tusz na kartki poprzez specjalne taśmy z czarnym atramentem, ale także mogą mieć wielokolorowe wstęgi.

Taśma się przesuwa, podobnie jak głowica w drukarce i dzięki temu na kartce powstają litery, znaczki i obrazy.

Igły nie mogą być supercienkie, dlatego też to rozdzielczość wydruków z takiej drukarki jest bardzo ograniczona. Zazwyczaj głowica zawiera 9, 24 lub 48 igieł.

Wady i zalety drukarek igłowych

Zaletami drukarek igłowych jest ich bardzo wysoka wytrzymałość na ciągłą pracę, także w niesprzyjających warunkach. Mogą nanosić wydruki na papiery gorszej jakości, zaś tych nie można używać w drukarkach atramentowych i laserowych. Drukarki igłowe mogą drukować na wstęgach, gdyż mają one po bokach perforację do przesuwania papieru. Bez problemu można w nich korzystać ze specjalnych papierów samokopiujących, dzięki czemu od razu powstaje kilka kopii tego samego wydruku.

Wadami drukarek igłowych jest niska jakość wydruków, przez co raczej nie nadają się do grafiki. Największym mankamentem jest za to głośność pracy, gdyż mechanizm głowicy z racji swojej budowy i możliwości pracuje nadzwyczaj hałaśliwie.

Gdzie stosuje się drukarki igłowe?

Drukarka igłowa ciągle znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie potrzeba korzystać z papieru wysokiej jakości. Bez problemu radzi sobie z długimi wydrukami na taśmie. Jest w stanie drukować kilka kopii tego samego dokumentu naraz, dlatego może to mieć znaczenie w magazynach, hurtowniach, firmach itp.

Do dziś drukarki igłowe są produkowane i serwisowane przez choćby takie firmy jak OKI i Epson.

Zobacz: Drukarka do zdjęć z telefonu – jaką wybrać?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Total
1
Shares
_podobne artykuły