Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
edytor-rejestru-czym-jest-jak-z-niego-korzystac

Edytor rejestru – czym jest i jak z niego korzystać?

Ostatnia aktualizacja 22 czerwca, 2022

Edytor rejestru pojawia się często w przypadkach, gdy ktoś chce zmienić działanie systemu operacyjnego. Jest on przeznaczony raczej dla świadomych i zaawansowanych użytkowników. Jego stosowanie przez osoby niemające odpowiednich umiejętności i wiedzy może skutkować nieprawidłowym działaniem systemu lub jego poważną awarią.

Sprawdź: Jaki Linux będzie odpowiedni dla początkujących?

Czym jest edytor rejestru?

Jak podaje Wikipedia, rejestrem nazywamy bazę danych konfiguracyjnych w systemach operacyjnych z rodziny Windows. W bazie tej przechowywane są ustawienia konfiguracyjne użytkowników, urządzeń i programów.

Edytor rejestru jest narzędziem, które pozwala przeglądać ustawienia zapisane w bazie danych, a także umożliwia ręczną modyfikację tych zapisów. Ważne jest to, że dokonane modyfikacje często poważnie wpływają na pracę systemu. Nieumiejętne obchodzenie się z edytorem rejestru może doprowadzić do problemów z działaniem systemu.

Jakie problemy mogą wystąpić po nieumiejętnej edycji rejestru?

Po nieumiejętnym wykorzystaniu edytora rejestru najmniej odczuwalnymi problemami może być nieprawidłowe działanie aplikacji lub podłączonych do komputera urządzeń. Poważniejszymi konsekwencjami mogą być problemy z logowaniem się użytkownika, nieprawidłowym działaniem systemu i niemożnością prawidłowego korzystania z niego.

Najpoważniejszym problemem występującym po edycji systemu jest całkowita niemożność jego uruchomienia w trybie użytkownika, a także w trybie awaryjnym.

Co można zyskać przez edycję rejestru systemu operacyjnego?

Edytując rejestr systemu operacyjnego, można modyfikować działanie systemu operacyjnego oraz jego funkcji. Można usuwać ikony aplikacji, których nie można się pozbyć w inny sposób. Da się regulować przezroczystość i kolor paska zadań, jak również ustalać ciemny motyw dla systemu.

Jeśli komuś przeszkadzają strzałki na ikonach umieszczanych na pulpicie, może je usunąć, edytując rejestr. Podobnie jest z niechcianymi aplikacjami w menu kontekstowym. Możliwości jest bardzo dużo.

Aby wykorzystać edytor rejestru, trzeba znać dokładne umiejscowienie zapisów pozwalających na modyfikacji i zakres danych, które można zmieniać, aby nie zepsuć czegoś tak, że nie da się wrócić do poprzednich ustawień. Przed modyfikacjami zaleca się zrobienie kopii zapasowej rejestru.

Aby ułatwić modyfikacje systemu operacyjnego, firmy i indywidualni programiści tworzą specjalne aplikacje pozwalające na dokonanie zmian, bez większego ryzyka, że popsuje się system lub uniemożliwi się korzystanie z niego. Mimo tego warto robić kopie zapasowe rejestru i korzystać z tego typu programów rozsądnie.

Zobacz: Wirtualna maszyna Windows 10 – którą wybrać?

Total
0
Shares
_podobne artykuły