Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ekran-lcd-budowa-podswietlenie

Ekran LCD – budowa i rodzaje podświetlenia

Ostatnia aktualizacja 23 czerwca, 2022

Od wielu lat, chcąc kupić monitor komputerowy mamy dostępne głównie takie, które wyposażono w ekran LCD. Jednakże studiując opisy w sklepach widać, że różnią się one budową, rodzajem podświetlenia i parametrami.

Jak zbudowany jest monitor LCD?

Monitor LCD wykorzystuje ekran ciekłokrystaliczny i podświetlenie, a także elektronikę sterującą jego pracą. Dzięki temu jego budowa nie jest zbyt skomplikowana. To przekłada się na atrakcyjne ceny urządzeń nawet z dość dużymi przekątnymi ekranu.

Zobacz: Monitor do 500 zł – 3 najlepsze propozycje

W matrycach ciekłe kryształy umieszczono na lub pomiędzy bardzo cienkimi szklanymi szybami albo specjalnym tworzywem o właściwościach zbliżonych do szkła. Ciekłe kryształy pod wpływem prądu układają się w pożądany wzór, dzięki czemu może przez nie przedostawać się światło.

Wyświetlacz LCD zbudowany jest zazwyczaj ze sztywnego podłoża, źródła światła, wspomnianej matrycy, filtrów polaryzacyjnych, elektrod, filtrów kolorów i warstwy wierzchniej, zabezpieczającej ekran.

Całość umieszcza się w obudowie, a tę osadza na podstawie. Na obudowie znajdują się także wejścia (gniazda) na przewody doprowadzające energię i sygnały z karty graficznej.

W niektórych przypadkach monitory miewają wbudowane głośniki, a także rozgałęzienia do portów USB, co znacznie ułatwia pracę, podłączanie urządzeń peryferyjnych itp.

Jakie rodzaje podświetlenia może mieć monitor LCD?

Ze względu na dostępność różnych technologii monitory mogą różnić się od siebie źródłem podświetlenia.

Standardowe matryce LCD podświetlane są jedną lub dwoma umieszczonymi na krawędziach lampami fluorescencyjnymi. Zazwyczaj widać to po wyświetleniu jednorodnego, ciemnego koloru na całym ekranie. Przy krawędziach obraz będzie jaśniejszy, a bliżej środka będzie ciemny.

Ewolucją tego rozwiązania jest wykorzystanie diod LED umieszczonych na krawędziach ekranu. Zmniejszało to pobór energii, ale często wywoływało efekt nierównomiernego podświetlenia obrazu. W nowszych monitorach i telewizorach stosuje się podświetlenie diodami LED umieszczanymi za matrycą. Jasnością tych diod można sterować oddzielnie dla każdej z nich, co pozwala na uzyskanie lepszych kontrastów.

Czasem może mieć jednak negatywne skutki przy wyświetlaniu małych jasnych detali na ciemnym tle lub odwrotnie. Będzie widać pewne aureole na obrzeżach wyświetlanych obiektów. Najnowsze matryce z pełnym podświetleniem LED mają ich bardzo wiele. Dzięki temu wspomniany efekt jest zminimalizowany na tyle, że niemal niewidoczny.

Najnowszą generacja matryc są wyświetlacze OLED i AMOLED. Stosuje się w nich komórki, które same generują światło określonego koloru i mocy. Oferują bardzo wysokie kontrasty i niezrównaną reprodukcję kolorów. Jednakże ich wadą jest ograniczenie jasności ekranu, a także żywotność komórek. Producenci stosują jednak różnorodne sztuczki, aby zminimalizować te negatywne efekty.

Sprawdź: Monitor 27 cali – TOP3 do pracy i rozgrywki

Źródło ilustracji: Wikipedia

Total
0
Shares
_podobne artykuły