Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ftp-co-to-jest-do-czego-sluzy-klienty

FTP – co to jest i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja 10 stycznia, 2023

Co to jest FTP, co oznacza w rozumieniu protokołu, klienta, czy serwera? Do czego służy, a także jak go używać? Jakie są klienty FTP? Odpowiadamy pokrótce na wszystkie te pytania.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

FTP – co to jest i do czego służy?

Skrót FTP (z ang. File Transfer Protocol) odnosi się do protokołu komunikacyjnego wykorzystywanego do dwukierunkowego przesyłania plików pomiędzy użytkownikiem/klientem a serwerem. Pozwala także zarządzać stroną WWW poprzez przenoszenie plików.

Ważne jest to, iż można przesyłać dowolną ilość plików, których wielkość także jest dowolna. Jedynym ograniczeniem są limity nałożone oczywiście przez administratora danego serwera FTP. Mogą one dotyczyć zarówno wielkości plików, ich ilości, a także szybkości transferu danych do i z serwera.

We wczesnych latach użytkowania serwerów File Transfer Protocol bywały one zabezpieczone jedynie hasłem. Obecnie można wykorzystać także szyfrowanie połączeń. W tych przypadkach wykorzystuje się protokoły FTPS (FTP SSL i FTP Secure) lub też SFTP (SSH File Transfer Protocol).

Sprawdź: jaka jest różnica pomiędzy wyszukiwarkami DuckDuckGo a Google?

Do połączenia z serwerem potrzebny jest jego adres, nazwa użytkownika, hasło, a także numer portu, poprzez który następuje połączenie. Ustala je administrator serwera.

Tryb pasywny i aktywny

Serwery File Transfer Protocol mogą działać w dwóch trybach – pasywnym i aktywnym. Różnica między nimi polega na sposobie nawiązywania połączenia pomiędzy klientem a serwerem. Tryb pasywny aktywowany jest przez klienta serwera, a tryb aktywny inicjowany jest przez serwer.

Jak korzystać z FTP?

Z File Transfer Protocol można korzystać w różnoraki sposób. Możliwe jest łączenie się poprzez przeglądarkę internetową. W takim wypadku drzewo katalogów i plików przypomina nieco Eksploratora plików w systemie Windows. Można się po nim poruszać, klikając katalogi, wychodząc z nich, a także korzystając z prawego przycisku myszy zaznaczać i ściągać pliki. Przenosząc pliki na dany katalog, kopiujemy je z naszego komputera na serwer. Nie jest to jednak najwydajniejszy i optymalny sposób korzystania z FTP.

Klienty FTP

Z File Transfer Protocol najlepiej korzysta się jednak poprzez klienty. Dzięki nim możliwe jest znacznie wydajniejsze i wygodniejsze transferowanie plików z i na serwer. Programy te pozwalają zapisywać adresy i loginy do popularnych serwerów, automatyczne logowanie, przesyłanie kilku plików naraz itp.

Total Commander

O aplikacji Total Commander w wersji Ultima Prime opowiadaliśmy już w jednym z naszych wideo-poradników. Jest to jeden z najlepszych klientów File Transfer Protocol, a dodatkowo oferuje mnogość innych usług przydatnych przy obsłudze komputera.

Zarządzanie połączeniami i transferowanie plików poprzez protokół FTP jest tu bajecznie prosty.

FileZilla

FileZilla jest polskojęzycznym klientem File Transfer Protocol, którego kod jest otwarty. Ważne jest to, że obsługuje on protokoły FTP, SFTP i FTPS (czyli FTP po SSL/TLS).

Cute FTP

Cute FTP jest aplikacją przeznaczoną tylko do obsługi File Transfer Protocol. Jest też niezwykle zaawansowanym narzędziem, które bez problemów radzi sobie także z szyfrowanymi protokołami FTPS (SSL), SFTP (Secure FTP z użyciem SSH2), jak również S-Key. Jedną z ciekawszych jego funkcji jest możliwość tworzenia kopii zapasowych stron internetowych, a później na synchronizację ich, gdy pojawią się nowsze wersje strony lub jej nowe elementy.

Cyberduck

Cyberduck jest multiklientem różnych usług przesyłania plików. Prócz File Transfer Protocol obsługuje także Windows Azure Storage, Google Drive, Dropboxa i inne. Pozwala na połączenie z wieloma serwerami naraz i na wymianę danych pomiędzy nimi.

Zobacz: jakie są najlepsze Benefity pracownicze

Total
0
Shares
_podobne artykuły