Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ile zarabia project manager

Ile zarabia project manager?

Ostatnia aktualizacja 26 października, 2022

Czy zastanawialiście się, ile zarabia project manager? Dlaczego zarobki na tym stanowisku są tak atrakcyjne i co trzeba umieć, aby tyle zarabiać?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022. Dodaliśmy nowe informacje na temat zarobków.

Sprawdź: Facylitacja – jakie problemy może rozwiązać?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Ile zarabia project manager?

Zarobki na stanowisku project managera zależą od kilku czynników. Oczywiście chodzi o wykształcenie, doświadczenie na podobnych stanowiskach i rezultaty uzyskane podczas poprzednich projektów. Na płace ma też wpływ wielkość firmy pracodawcy, jej siedziba (większe czy mniejsze miasto), trudność i skomplikowanie projektów do prowadzenia.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wykonanego na próbie 838 Project Managerów, rynkowa mediana zarobków juniorów wynosiła 5 550 zł brutto. Dolna wartość widełek była na poziomie 4 540 zł brutto, a górna 6 650 zł brutto.

Mediana zarobków na poziomie mid wyniosła 6 930 zł brutto. Dolna wartość widełek w tej sytuacji była na poziomie 5 450 zł brutto, a górna to 8 810 zł brutto.

Senior Project Manager zarabiał średnio 9 100 zł brutto. Dolna wartość widełek była na poziomie 7 040 zł brutto, a górna to 12 280 zł brutto.

Wysokość zarobków uzależniona jest od stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy, a także województwa. Dane pochodzą ze stycznia 2022 roku.

W wielu przypadkach duże firmy potrzebują bardzo doświadczonych ludzi na stanowiska eksperckie. Biorąc pod uwagę wymagania, trzeba wykazać się niezwykłymi umiejętnościami i doświadczeniem. Tacy ludzie mogą liczyć na oferty z zarobkami nawet do 30 000 zł.

Co musi umieć osoba na stanowisku project managera?

Project manager jest kierownikiem zespołu, którego zadaniem jest doprowadzenie wyznaczonego projektu do końca, czyli najczęściej do realizacji powierzonych zadań związanych z jakimś problemem. Ogólnie rzecz biorąc może to być stworzenie aplikacji, modułu na stronę WWW, produktu, wprowadzenia czegoś na rynek itp.

Zobacz: Czym zajmuje się project manager?

W związku z tym osoba na tym stanowisku musi mieć odpowiednie wykształcenie, aby była w stanie nadzorować i weryfikować postępy prac. To warunkuje konieczność posiadania wiedzy dotyczącej analizy danych i raportowania, gdyż szefostwo zazwyczaj chce znać postępy w zwięzłej i konkretnej formie. Kontakty zarówno z zespołem, osobami zewnętrznymi i managerami wyższego szczebla wymagają odpowiednich kompetencji komunikacyjnych.

Należy pamiętać, że niezbędna jest znajomość takich elementów pracy jak JIRA i temu podobne oprogramowanie wspierające. Znajomość metodyk zwinnych (Agile, Kanban, Scrum itp.).

Sprawdź: Agile a rola Project Managera

Total
98
Shares
_podobne artykuły