Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
interesariusz-kto-to-jest-rodzaje

Interesariusz – kto to jest i czym się zajmuje?

Ostatnia aktualizacja 11 maja, 2023

W przypadku działania firm, instytucji, czy projektach pojawia się często pojęcie interesariusza. Kim zatem jest interesariusz? Jaki ma wpływ na działanie firm lub instytucji? Czy faktycznie jest tak ważny, jak niejednokrotnie słyszymy?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kto to jest interesariusz?

Interesariusze (ang. stakeholders) to według Wikipedii podmioty mające wpływ na firmę lub będące pod jej wpływem. Dodatkowo mogą oni wysuwać żądania wobec danej firmy lub projektu, a także ingerować w działania tychże.

Mogą nimi być osoby fizyczne, społeczności, firmy, instytucje, a także organizacje oraz urzędy. Dzielimy ich na wewnętrznych i zewnętrznych. Wewnętrzni to najczęściej pracownicy danej firmy lub członkowie grupy związanej z projektem, w tym także szefowie, rady nadzorcze, czy też sponsorzy. Zewnętrzni to klienci, instytucje finansowe, dostawcy, a także konkurencyjne zespoły, instytucje lub firmy.

Interesariusze mogą mieć zele pozytywne, jak i negatywne. Jedni chcą doprowadzić dany projekt do szczęśliwego końca, którym interesuje się na przykład jego sponsor. Innym może zależeć na jak najdłuższym przeciąganiu prac nad projektem lub wręcz na jego zablokowaniu. W tym drugim przypadku mogą to być organizacje związane z ekologią (zagrożenie dla środowiska), jak również mieszkańcy terenu, na którym planowane są pewne działania mające wpływ na ich życie.

Sprawdź: jakie ma zarobki Project Manager

Interesariusze w zarządzaniu strategicznym

Tego rodzaju interesariusze mogą mieć znaczący wpływ na działanie firm i instytucji. Mogą wpływać na nie pozytywnie, jak i negatywnie. Aby poznać zależności pomiędzy różnymi interesariuszami, tworzy się najczęściej mapy, na których zaznacza się relacje pomiędzy nimi. Dzięki temu można sprawdzić, kto ma największy wpływ lub na kogo ma wpływ dana firma albo instytucja.

Interesariusze w zarządzaniu projektami

W przypadku zarządzania projektami, zdanie interesariuszy mających wpływ na projekt, bezpośrednio w niego zaangażowanych, powinny być brane pod uwagę przez project managera odpowiedzialnego za pracę zespołu.

Zobacz: XML – jak otworzyć plik?

Analiza interesariuszy

Analiza interesariuszy jest kluczowym elementem efektywnego zarządzania projektami i strategicznym planowaniem. Przez tę analizę, organizacje mogą lepiej zrozumieć, kto ma wpływ na ich działania, a tym samym lepiej dostosować swoje strategie.

Narzędzia, jakie można wykorzystać, to mapowanie interesariuszy, analiza SWOT i analiza wpływu i zainteresowania.

  • Mapowanie interesariuszy pozwala na wizualizację kluczowych osób lub grup i ich relacji względem projektu czy organizacji.
  • Analiza SWOT dla interesariuszy pozwala z kolei na zidentyfikowanie mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń wynikających z interakcji z danym interesariuszem.
  • Analiza wpływu i zainteresowania pozwala ocenić, jak duży wpływ dany interesariusz ma na projekt lub organizację i jakie ma w stosunku do nich zainteresowanie.

Te narzędzia razem dają pełniejszy obraz sytuacji i pomagają w podejmowaniu decyzji.

Czytaj więcej:

IMHO – co oznacza tak naprawdę?

Jak skutecznie przeprowadzić exit interview?

Flat design. Dlaczego był krytykowany?

Lean management. Na czym polega i jakie są korzyści?

Welcome pack – co warto w nim umieścić?

Total
0
Shares
_podobne artykuły