Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
interfejs-co-to-jest-definicja-rodzaje

Interfejs, czyli pomost między człowiekiem a maszyną

Ostatnia aktualizacja 15 września, 2023

Gdy ktoś słyszy słowo „interfejs”, może to dla niego mieć zupełnie inne znaczenia. Słowem tym określa się zarówno urządzenia fizyczne, jak i elementy oprogramowania. Czym zatem są interfejsy i jakie są ich rodzaje? Postaramy się wyjaśnić to w zwięzły sposób.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jakie są rodzaje interfejsów?

Według Słownika języka polskiego PWN, interfejs (ang. interface) ma dwie definicje. Jedna wskazuje na zasady, urządzenia lub programy służące do łączenia ze sobą i współpracy dwóch różnych urządzeń lub programów. Druga mówi o tym, że interfejs użytkownika to element lub program umożliwiający współpracę użytkownika z oprogramowaniem komputera lub urządzenia. Interfejsem komunikacyjnym z komputerem jest także klawiatura, myszka lub gładzik.

Sprawdź: czy klawiatura numeryczna do laptopa ma sens

Interfejsy, będące połączeniami pomiędzy urządzeniami mogą przyjmować formę fizyczną, czyli różnych przewodów, rur, podajników i innych elementów, którymi przemieszczają się zarówno informacje, jak i elementy biorące udział w tworzeniu przedmiotów. Wyróżnia się też interfejsy połączeń bezprzewodowych, a mogą nimi być nadajniki i odbiorniki radiowe oraz optyczne. Radiowe to przykładowo IrDA, czyli podczerwień stosowana w pilotach zdalnego sterowania, Wi-Fi, GSM i jej pochodne, czyli dwustronna łączność bezprzewodowa. Mogą to być także takie połączenia radiowe, jak Bluetooth, i inne.

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Wyróżniamy także interfejsy użytkownika, czyli swego rodzaju łączniki pomiędzy urządzeniami a użytkownikami. Koronnymi przykładami interfejsów są systemy operacyjne wraz z nakładkami graficznymi, których używamy w komputerach, smartfonach, tabletach i im pokrewnych urządzeniach. Są nimi także liczniki i inne zegary wraz z kontrolkami, które spotyka się w samochodach, samolotach i innych pojazdach.

Interfejsy diagnostyczne i użytkownika spotykamy na każdym kroku w urządzeniach przemysłowych, warsztatach, fabrykach, liniach produkcyjnych, bankomatach, a nawet kuchenkach mikrofalowych, piekarnikach, czy ręcznych odkurzaczach. Każda forma prezentacji informacji, które możemy odczytać, jest formą interfejsu.

Interfejsy użytkownika wykorzystywane do sterowania komputerami, smartfonami i urządzeniami

W przypadku komputerów, smartfonów i urządzeń im pokrewnych stosuje się różnego rodzaju interfejsy. Wyróżniamy kilka najpopularniejszych:

  • wizualne:
    • tekstowe (wiersz poleceń, gdzie wpisujemy treści i polecenia z klawiatury),
    • graficzne (okienkowe, jak w przypadku smartfonów i komputerów),
    • dotykowe (sterujemy gestami, jak w przypadku gładzika),
    • wskaźnikowe (zegary, lampki, diody itp.),
    • gestowe (stosowane w smartfonach i systemach z kamerami odczytującymi ruchy dłoni),
  • głosowe (instrukcje podawane głosem – Asystent Google, Siri, Cortana itp.).

Interakcja człowiek-komputer

Interakcja człowiek-komputer (HCI) to dziedzina badająca relacje i interakcje między ludźmi a komputerami. W centrum tej dyscypliny leży zrozumienie, jak ludzie korzystają z technologii i jak można projektować interfejsy, które są intuicyjne, efektywne i przyjazne dla użytkownika.

Jednym z głównych wyzwań w HCI jest uwzględnienie różnorodności użytkowników. Ludzie różnią się wiekiem, doświadczeniem technologicznym, umiejętnościami, potrzebami i preferencjami. Projektowanie interfejsu, który będzie odpowiedni dla młodego entuzjasty technologii, może nie być odpowiednie dla seniora, który dopiero zaczyna swoją przygodę z komputerem.

Ponadto osoby z niepełnosprawnościami mogą potrzebować specjalnych adaptacji, takich jak czytniki ekranowe dla niewidomych czy interfejsy sterowane gestami dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Dlatego kluczem do skutecznego projektowania interfejsów jest empatia, badania użytkowników i ciągłe testowanie, aby zapewnić, że technologia jest dostępna i użyteczna dla jak najszerszej grupy ludzi.

Zobacz: jaki monitor do 500 zł warto wybrać

Total
0
Shares
_podobne artykuły