Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak-otworzyc-plik-rar-narzedzia-offline-online

Jak otworzyć plik RAR?

Ostatnia aktualizacja 24 kwietnia, 2023

Czy zastanawialiście się jak otworzyć plik RAR, który dostaliście jako załącznik w poczcie lub ściągnęliście z serwera? Mieliście mieć pliki do pracy, a tu klops. Jak sobie poradzić z tym problemem? Czy trzeba użyć aplikacji, czy może jednak da się to zrobić online i dlaczego czasem lepiej tego nie robić? Oto nasze wskazówki.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Plik RAR – co to jest?

Plik RAR to archiwum, które może zawierać skompresowane pliki różnego typu. Dzięki bezstratnej kompresji pliki można odzyskać w takiej formie, jaką miały przed procesem archiwizacji.

W Plikach RAR stosuje się odmianę bezstratnej kompresji LZSS. Format ten został opracowany przez Rosjanina Jewgienija Roszała, od którego nazwiska wzięło się rozszerzenie – Roshal ARchive.

Pliki RAR mogą być szyfrowane, czyli zabezpieczone hasłem przed dostępem osób postronnych. Szyfrowanie wykorzystuje algorytm AES-256.

Sprawdź: kim są HRejterzy

Jak otworzyć plik RAR?

Pliki RAR można otwierać i tworzyć dzięki pomocy zewnętrznych aplikacji lub wtyczek do różnych programów oraz systemów.

W systemie Windows można posłużyć się darmowymi aplikacjami, które radzą sobie z archiwami RAR, ZIP, 7z, TAR, ISO i innymi, których mogą używać osoby przesyłające lub udostępniające nam dane. Można je pobrać ze sklepu Microsoft Store lub innych witryn agregujących użyteczne narzędzia.

jak-otworzyc-plik-rar-narzedzia-offline-online Microsoft Store

Jak otworzyć plik RAR bez aplikacji i dlaczego czasem lepiej tego nie robić?

Plik RAR można też otworzyć, wykorzystując pluginy dostępne w przeglądarkach lub poprzez darmowe usługi w internecie. Oferują one nie tylko otwieranie i ekstrakcję plików, ale też zamianę jednych archiwów na inne, jak również inne opcje.

Problemem w takich przypadkach może być to, iż plik z danymi trzeba wysłać na serwer operatora danej witryny. Jeśli w pliku RAR są poufne dane, to może się zdarzyć, że trafią one w niepowołane ręce. Dlatego warto jednak wykorzystać aplikacje pracujące na komputerze użytkownika.

Zobacz: jak zrobić grę bez programowania

Plik RAR zabezpieczony hasłem

Wspomnieliśmy już wcześniej, że pliki RAR mogą być zabezpieczane hasłem. Dzięki takiemu podejściu dostęp do danych możliwy jest tylko, gdy zna się hasło wykorzystane przy tworzeniu archiwum.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że można podejrzeć nazwy plików, które znajdują się w archiwum, ale nie można ich wypakować, podejrzeć itp. Dobrze jest umieszczać w archiwach pliki w taki sposób, aby nazwy plików nie zawierały nazwisk, ani też innych poufnych danych.

TOP 3 narzędzia do rozpakowywania plików RAR

Narzędzi do pracy z plikami RAR jest sporo. Na screenie, który zamieściliśmy wcześniej, znajduje się oczywiście sporo aplikacji do pakowania i rozpakowywania plików z archiwów RAR. Jednakże poniżej prezentujemy takie, z których korzystamy i które możemy polecić.

WinRAR

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem do pracy z plikami RAR jest WinRAR, które funkcjonuje na rynku i ewoluuje od 1993 roku. Dostępny jest na wszystkie popularne systemy operacyjne.

Aplikacja pozwala kompresować, wyodrębniać pliki z archiwów nie tylko formatu RAR, ale i ZIP, CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, 7Z.

W przypadku zastosowań komercyjnych trzeba wykupić licencję.

7-Zip

Program 7-Zip jest niezwykle popularny ze względu na obsługę wielu formatów. Pozwala na pakowanie i rozpakowywanie plików z archiwów 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP i WIM. Jednakże w przypadku archiwów ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR i Z pozwala jedynie na wypakowywanie plików.

Program dostępny jest na licencji Open Source, co jest niewątpliwą zaletą tego narzędzia.

PeaZip

PeaZip jest narzędziem nieco podobnym w działaniu do 7-Zipa i także dostępne jest na zasadach licencji Open Source. Obsługuje ponad 100 różnych rodzajów archiwów, w tym najpopularniejsze 7z, BZ2, GZ, RAR, TAR, XZ, ZIP.

Format RAR idealny do przesyłania plików

Przesyłanie plików spakowanych do formatu RAR przynosi wiele korzyści. Jakich?

Przede wszystkim pozwala na znaczne zmniejszenie rozmiaru plików, dzięki czemu transfery danych są szybsze, a zużycie przepustowości sieci znacznie niższe. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają ograniczenia przepustowości lub wolniejsze połączenia internetowe.

Format RAR sprawia również, że wysyłanie i pobieranie dużych plików staje się bardziej efektywne, gdyż skompresowane dane zajmują mniej miejsca na serwerach i dyskach twardych.

Dodatkowo, format RAR umożliwia podział dużych plików na mniejsze części, co ułatwia przesyłanie w przypadku ograniczeń wielkości załączników w usługach poczty elektronicznej czy platformach do udostępniania plików. Taki podział pozwala również na łatwiejsze zarządzanie transferem danych, gdyż w razie błędu wystarczy ponownie przesłać tylko uszkodzoną część, a nie cały plik.

Czytaj również:

ERP służy do zarządzania firmą

Programista na swoim, czyli jak wygląda B2B w branży IT

Kurs programowania z gwarancją pracy – inwestycja w przyszłość

Quality Assurance – prosty przewodnik po specjalizacji

MVP pozwala na szybką weryfikację rozwiązań w innowacyjnych produktach

Total
0
Shares
_podobne artykuły