Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak-wylaczyc-windows-defender-microsoft-na-stale

Jak wyłączyć Windows Defender na stałe?

Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia, 2023

Czy wiecie, jak wyłączyć Windows Defender na stałe? Po co to robić i kiedy jest to konieczne? Jakie zagrożenia może przynieść wyłączenie tej usługi?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Microsoft Defender – czym jest?

Windows Defender lub Microsoft Defender jest programem antywirusowym, który jest składnikiem systemów operacyjnych Windows 10 i Windows 11, a także dostępny jest w systemach Windows Serwer.

Jego zadaniem jest ochrona antywirusowa, która łączy uczenie maszynowe, a także analizę danych w kierunku badania odporności na zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Wykrywa i usuwa wirusy bardzo sprawnie, co potwierdzają testy wykonywane przez organizację AV-Test. Nie jest może oznaczony jako TOP Product, ale porównując punktację i wyniki badań, wypada bardzo dobrze, a podkreślić należy, że jest zupełnie darmowy i wbudowany w nowe wersje systemów operacyjnych.

Zobacz: jakie polecamy tanie tablety do 200 zł

Tryb aktywny i pasywny antywirusa Microsoftu

Usługa Windows Defender może działać w dwóch trybach, aktywnym i pasywnym.

W trybie aktywnym jest podstawowym programem antywirusowym w systemie, a jego rolą jest oczywiście ochrona, wykrywanie i usuwanie zagrożeń.

W trybie pasywnym Microsoft Defender skanuje on pliki i raportuje wykryte problemy, jak również zagrożenia, ale nie usuwa ich.

Windows defender można także wyłączyć albo też odinstalować.

Po co wyłącza się Windows Defender?

Windows Defender jest kompatybilny z większością innych programów antywirusowych. Jeśli ktoś chce użyć innego narzędzia do ochrony systemu przed cyberzagrożeniami, to może go dezaktywować lub przełączyć w tryb pasywny.

Więcej o zgodności programu Microsoft Defender z innymi produktami antywirusowymi można oczywiście przeczytać na dedykowanej temu problemowi stronie firmy Microsoft.

Jakie zagrożenia niesie wyłączenie usługi Microsoft Defender?

Wyłączenie usługi Microsoft Defender Windows może sprawić, że komputer stanie się bardziej podatny na ataki wirusów lub innych niepożądanych działań ze strony cyberprzestępców.

Pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność.

Jak wyłączyć Windows Defender na stałe?

Jeśli chcielibyście wiedzieć, jak wyłączyć Windows Defender na stałe to poniżej prezentujemy krok po kroku, jak tego dokonać.

Aby wyłączyć usługę antywirusową wbudowaną w system Windows 10 lub 11 należy wykonać kroki, które oznaczyliśmy na grafikach pomarańczową strzałką.

Kliknij menu Start, a potem Ustawienia:

jak-wylaczyc-windows-defender-microsoft-na-stale-krok-1

Następnie kliknij Aktualizacja i Zabezpieczenia:

jak-wylaczyc-windows-defender-microsoft-na-stale-krok-2

Kliknij Zabezpieczenia Windows:

jak-wylaczyc-windows-defender-microsoft-na-stale-krok-2-1

Kliknij Zapora i ochrona sieci:

jak-wylaczyc-windows-defender-microsoft-na-stale-krok-3

Wybierz profil sieciowy w zależności od tego, który jest aktywny – Sieć z domeną, Sieć prywatna lub też Sieć publiczna:

jak-wylaczyc-windows-defender-microsoft-na-stale-krok-4

W obszarze Zapora Microsoft Defender przesuń suwak do pozycji Wyłączone i potwierdź chęć dokonania tej zmiany:

jak-wylaczyc-windows-defender-microsoft-na-stale-krok-5

Aby z powrotem włączyć działanie funkcji Windows Defender, należy oczywiście wykonać powyższe kroki i przesunąć suwak do pozycji Włączone.

Wyłączenie Windows Defendera na stałe może być jednak ryzykowne, ponieważ program stanowi podstawową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami. Dlatego zaleca się wyłączenie go jedynie na krótki okres, gdy jest to wymagane np. dla testowania innego oprogramowania lub rozwiązywania problemów z aplikacjami.

Co zrobić zamiast wyłączania programu Windows Defender?

Zamiast całkowicie wyłączać Windows Defendera, można skonfigurować program tak, aby działał w sposób bardziej zgodny z potrzebami użytkownika. Kilka przykładów:

  1. Wyłączenie niektórych modułów skanujących – użytkownik może wyłączyć moduł skanowania w czasie rzeczywistym, który jest często odpowiedzialny za skanowanie plików w czasie rzeczywistym i może wpływać na wydajność systemu.
  2. Skonfigurowanie wyjątków – użytkownik może skonfigurować Windows Defender tak, aby nie sprawdzał określonych plików, folderów lub typów plików. Na przykład, jeśli użytkownik korzysta z oprogramowania, które może być fałszywie identyfikowane jako złośliwe oprogramowanie, może dodać wyjątek dla pliku lub folderu, aby zapobiec jego blokowaniu przez Windows Defender.
  3. Ustawienie harmonogramu skanowania – użytkownik może skonfigurować harmonogram skanowania, aby Windows Defender sprawdzał system w określonych godzinach lub dniach. Można też ustawić harmonogram, który będzie skanował system, gdy użytkownik nie pracuje przy komputerze, aby nie wpływać na wydajność systemu w czasie rzeczywistym.
  4. Użycie innej ochrony antywirusowej – jeśli użytkownik nie chce korzystać z programu Windows Defender, może zainstalować innego antywirusa, który całkowicie zastąpi go jako główny program ochronny. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z więcej niż jednego programu antywirusowego jednocześnie może prowadzić do konfliktów i obniżenia wydajności systemu.

Sprawdź: ile zarabia informatyk w Niemczech

Total
0
Shares
_podobne artykuły