Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
justowanie-tekstu-co-to-jest

Co to jest justowanie tekstu?

Ostatnia aktualizacja 1 września, 2022

Czy w takcie tworzenia treści warto wiedzieć co to jest justowanie tekstu? Czy powinno się je stosować? Każdy edytor tekstu oferuje tę funkcję?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest justowanie tekstu?

Justowanie tekstu to jest takie formatowanie akapitu z treścią, aby tekst był dosunięty do strony lewej, prawej, do środka. Może być on także rozciągnięty zarówno do lewej, jak i prawej strony.

Treści na stronach internetowych, a także w edytorach tekstu formatuje się, aby nadać im indywidualny charakter. Dodatkowo odpowiednio przygotowany tekst wydaje się być dla odbiorcy atrakcyjniejszy, niż taki, który wygląda chaotycznie i nieschludnie.

Zobacz: co to jest grafika rastrowa?

Stosowanie justowania tekstu przyciąga czytelnika, jak również jego uwagę do treści.

Jak justowanie tekstu wpływa na odbiór czytelnika?

W większości przypadków odpowiednio uporządkowany wygląd treści sprawia, że tekst czyta się znacznie łatwiej, niż gdy jest on chaotycznie rozmieszczony na stronie zarówno internetowej, jak i analogowej, którą czyta się jako plik tekstowy lub drukowany.

Problemem może być dopasowanie tekstu do przeglądarki, jak również czytnika stosowanego na laptopie, komputerze stacjonarnym, smartfonie lub tablecie. Dla każdego z tych mediów tekst winien być sformatowany tak, aby treść była czytelna i atrakcyjna dla odbiorcy.

Justowanie tekstu na stronach internetowych

W przypadku stron internetowych stosuje się zazwyczaj justowanie do lewej krawędzi. Oznacza to, że tekst nie jest rozciągany na całą powierzchnię ekranu, a także wyrazy mieszczące się w linii na ekranie są oddzielone równymi odstępami. Chodzi o ich łatwiejsze przyswajanie przez czytelnika.

Wszelkie dostępne poważne poradniki sugerują, aby skupić się na jakości treści, a nie na jej wyglądzie, czyli, między innymi, na justowaniu tekstu.

Sprawdź: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Total
0
Shares
_podobne artykuły