Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Kali Linux cyberbezpieczenstwo testy penetracyjne pobierz

Kali Linux – testy penetracyjne dla każdego?

Ostatnia aktualizacja 10 listopada, 2022

Jeśli interesujecie się cyberbezpieczeństwem i chcielibyście wykonać testy penetracyjne, to Kali Linux jest właśnie dla Was. Na jakiej wersji Linuxa bazuje Kali? Do czego jeszcze stosuję się tę dystrybucję?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest Kali Linux?

Kali Linux to dystrybucja systemu operacyjnego Linux zbudowana na Debianie. Jest to wersja typu Live CD, czyli taka, którą uruchamia się bezpośrednio z nośnika zewnętrznego, bez konieczności instalacji na dysku twardym komputera.

Dzięki tej dystrybucji można sprawdzać działanie systemów wykorzystujących architekturę x86 (32 i 64 bit), jak również ARM.

Sprawdź: do czego służy pamięć ROM

Co więcej, nie trzeba już instalować i konfigurować narzędzi. Dystrybucja Kali Linux zawiera różnorakie narzędzia pozwalające na dokonanie zaawansowanych testów penetracyjnych. Wśród nich można wymienić takie jak Aircrack-ng, John the Ripper, Nmap, a także popularny Wireshark.

Do czego może służyć ta dystrybucja Linuksa?

Ta dystrybucja Linuxa powstała, aby móc szybko i skutecznie dokonywać testów penetracyjnych, czyli kontrolowanych ataków na systemy informatyczne. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie i określenie poziomu zabezpieczeń przed cyberatakami.

Audyt taki wskazuje na potencjalne luki w zabezpieczeniach sprzętowych i oprogramowaniu, a także złą konfigurację tychże elementów.

Zobacz: jak otworzyć plik XML

Doskonale sprawdzi się także w przypadku osób zainteresowanych informatyką śledczą oraz inżynierią odwrotną. Twierdzi się także, że korzystają z niej cyberprzestępcy, aby sprawdzać systemy, do których chcą uzyskać dostęp.

Skąd pobrać Kali Linux?

Odpowiednią do potrzeb dystrybucję Kali Linux można pobrać bezpośrednio ze strony projektu.

Kali Linux cyberbezpieczenstwo testy penetracyjne wersje pobierz
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Do wyboru są wersje obrazów zapewniające najwyższą wydajność, ale też gotowe wirtualne maszyny typu VMware oraz VirtualBox. Bez problemu można skorzystać także z wersji na platformy mobilne pracujące pod kontrolą Androida. Są także inne wersje, z których mogą korzystać informatycy chcący mieć jak najlepszą kontrolę nad bezpieczeństwem infrastruktury, którą zarządzają.

Ważne jest także to, iż dostępna jest obszerna dokumentacja pozwalająca na rozwianie wątpliwości, jakie mogą przyjść do głowy zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom.

Total
0
Shares
_podobne artykuły