Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
klawiatura-numeryczna-co-to-zastosowanie-rodzaje

Klawiatura numeryczna – co to jest i jakie jest jej zastosowanie?

Ostatnia aktualizacja 22 marca, 2023

Czym jest klawiatura numeryczna, jakie jest jej zastosowanie i kto najczęściej z niej korzysta? Jak ją włączyć na małym laptopie? Odpowiedzi na te pytania otrzymacie, czytając poniższy tekst.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Pierwsza klawiatura numeryczna – od czego się zaczęło?

Pierwsza klawiatura numeryczna została wynaleziona przez Amerykanina Jeana-Baptiste’a Schwartza w 1886 roku. Klawiatura ta składała się z 10 klawiszy numerycznych, które były połączone z przyrządem, umożliwiającym wysyłanie sygnałów telegraficznych.

Pierwotnie klawiatura numeryczna była stosowana jako urządzenie do przesyłania sygnałów telegraficznych w różnych branżach, takich jak transport, bankowość czy przemysł. Później klawiatura numeryczna została również wykorzystana jako element kalkulatorów i maszyn liczących.

Wraz z rozwojem technologii komputerowej, klawiatura numeryczna stała się standardowym elementem klawiatury komputerowej.

Klawiatura numeryczna – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Klawiatura numeryczna znajduje się na większości klawiatur komputerowych. Jest to bowiem wydzielony blok klawiszy, który znajduje się zazwyczaj po prawej stronie. W klawiaturach znajdujących się w mniejszych laptopach i notebookach jest on „ukryty” i aktywuje się go specjalną kombinacją.

klawiatura numeryczna lenovo ideapad - wygląd
Blok klawiszy numerycznych w laptopie Lenovo

Jeśli ktoś jednak nie chce tego robić, może dokupić klawiaturę numeryczną podłączaną przewodem z wtyczką USB lub poprzez Bluetooth. Takie konstrukcje nie są drogie i można je nabyć już za kilkanaście złotych za przewodowe i kilkadziesiąt za bezprzewodowe.

Warto wiedzieć, że klawiatury numeryczne, podobnie jak zwykłe, można także podzielić ze względu na rodzaj przycisków i mechanizmów, jakie są w nic stosowane. Są płaskie, dość mocno wystające, miękkie i z mechanizmami jak w klawiaturach dla graczy. Są standardowe i wodoodporne, które można nawet zalać płynem, a ten spłynie po nich jak po kaczce.

Zobacz: Tablety do rysowania

Są nieliczne klawiatury, które mają blok klawiszy numerycznych dostępny właśnie jako osobny moduł, ale są to zazwyczaj klawiatury dla graczy. Gracze niezbyt często wykorzystują tę część klawiszy i dołączają je tylko w przypadkach, gdy pracują, piszą treści itp. Przykładem takiej klawiatury jest ASUS ROG Claymore II, która jest niezwykle droga. Kosztuje sporo powyżej 1000 zł. Dawniej popularna była także Microsoft SideWinder X6, którą obecnie można kupić tylko z drugiej ręki.

Aby klawiatura numeryczna zadziałała w przypadku, gdy jest wydzielona, należy aktywować przycisk Num Lock (dioda wskazująca jego aktywność powinna świecić). Jeśli chodzi o laptopy, należy kierować się instrukcją użytkownika. Jednakże w wielu przypadkach trzeba użyć kombinacji klawiszy „Fn”+„F8”.

Zastosowanie klawiatur numerycznych

Układ cyfr od 0 do 9 jest zgodny z tym, jaki występuje na kalkulatorach. Dzięki temu możliwe jest szybkie wprowadzanie danych numerycznych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób pracujących z arkuszami kalkulacyjnymi, w tym w bankowości, księgowości i działach wprowadzania oraz analizy danych. Jest to znacznie wygodniejsze, niż klikanie przycisków powyżej klawiszy QWERTY, jak również na klawiaturach małych laptopów, gdzie są one aktywowane jako część zwykłych klawiszy, co nie jest ani wygodne, ani intuicyjne.

Doskonale sprawdza się także w zastosowaniach graficznych, gdzie do klawiszy można przypisać skróty do najczęściej używanych funkcji. Zazwyczaj wtedy korzysta się z nich w kombinacjach z klawiszami „Ctrl”, „Alt”, „Shift” lub dodatkowymi przyciskami myszy.

Chwalą sobie je najczęściej leworęczni graficy, którzy właśnie lewą dłonią obsługują mysz, a prawą szybko wybierają kombinacje z wcześniej wspomnianymi klawiszami dodatkowymi. Praworęczni też mogą tak pracować, ale muszą nabyć osobny blok numeryczny, a o ich rodzajach wspominaliśmy wcześniej.

Sprawdź: Proof of concept

Total
0
Shares
_podobne artykuły