Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
macierz-dyskowa-czym-jest-zastosowanie-IBM_TotalStorage_Exp400

Macierz dyskowa – czym jest i kiedy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja 11 maja, 2023

Ilość danych przetwarzanych przez nas codziennie jest ogromna, dlatego w niektórych przypadkach warto zainwestować produkt taki jak macierz dyskowa. Co to jest, do czego się stosuje i kiedy warto ją nabyć?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Raspberry Pi jako NAS

Co to jest macierz dyskowa?

W wielu przypadkach, gdy trzeba przetwarzać duże ilości danych, może się zdarzyć, że dysk twardy w naszym komputerze jest za mały. Można go oczywiście wymienić na większy lub w przypadku komputera stacjonarnego dołożyć kolejny. Jednakże nie zawsze jest to możliwe, gdyż komputer lub laptop może nie mieć możliwości wymiany, lub wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami.

Wyjściem może być zewnętrzna pamięć lub dysk podłączany przez USB. W tym przypadku jednak ogranicza nas przepustowość łącza USB oraz fakt, że zewnętrzny nośnik łatwo uszkodzić lub zgubić.

Z pomocą przychodzi macierz dyskowa, czyli RAID (ang. Redundant Array of Independent Drives). Jest to system, w którym w jednej obudowie można połączyć ze sobą kilka dysków twardych w jedną całość, która dodatkowo może działać znacznie szybciej niż jeden osobny nośnik. Systemem zawiaduje elektronika mająca pieczę nad działaniem całości.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Technologie RAID

Rozróżniamy kilka rodzajów macierzy dyskowych. Wszystko w zależności od tego, jak łączone są dyski i jak ze sobą współpracują.

RAID 0 – połączenie dysków fizycznych w jeden logiczny, co znacznie zwiększa prędkość oraz pojemność. Ten typ nie jest odporny na awarie, a wręcz znacznie się ono zwiększa. Wystarczy, że jeden dysk się zepsuje, aby stracić WSZYSTKIE dane.

RAID 1 – połączenie dysków, w którym kolejne nośniki zawierają kopie danych podstawowego. Nie zwiększa się szybkości, ale znacznie poprawia bezpieczeństwo danych. Zaleca się, aby wszystkie dyski były takie same pod względem pojemności i producenta.

RAID 2 – takie połączenie dysków, w którym dane są zapisywane na różnych dyskach macierzy w pakietach. Podziałem i rozdziałem tych pakietów zajmuje się elektronika i specjalnie stworzone do tego celu algorytmy. W efekcie w razie awarii dowolnego dysku możliwe jest odzyskanie utraconych danych. Nie jest to rozwiązanie szybkie i wymaga do pracy co najmniej 3 nośniki.

RAID 3 – połączenie dysków w RAID 0 + dodatkowy napęd na sumy kontrolne zapisywanych w macierzy danych. Dzięki nadwymiarowemu dyskowi zwiększa się bezpieczeństwo danych, gdyż można je odzyskać na podstawie wspomnianych sum kontrolnych.

RAID 4 – połączenie dysków jak w przypadku RAID 3, ale przeznaczona jest do pracy z dużymi plikami. W przypadku dużej ilości małych plików odzyskiwanie danych jest wolniejsze.

RAID 5 – rozwiązanie podobne do RAID 4, ale sumy kontrolne zapisywane są w formie rozproszonej na połączonych dyskach, zamiast na dysku nadwymiarowym. Zapewnia dzięki temu dużą szybkość odczytu danych i jest odporne na awarię jednego z nośników, jednakże zapis i odtwarzanie danych jest niezwykle czasochłonne.

RAID 6 – rozwiązanie niemal takie jak RAID 5, ale wykorzystujące możliwości pozwalające na odtworzenie danych nawet przy awarii dwóch nośników. Wymaga do pracy czterech dysków.

RAID 0+1/1+0 – rozwiązania łączące działanie macierzy RAID 0 i 1. Wymagają większej ilości dysków o takich samych parametrach, ale dzięki temu łączy się zalety obydwu rozwiązań, czyli szybkość i niezawodność.

Kiedy warto korzystać z macierzy dyskowej?

Macierze dyskowe wykorzystuje się zarówno do pracy ciągłej, jak również do wykonywania kopii zapasowych najważniejszych danych.

Szybkość ważna jest w przypadku obrabiania dużych ilości danych, w tym grafiki, filmów i dźwięku. Bezpieczeństwo jest także ważne, a szczególnie, gdy przechowywane dane mają ogromną wartość dla użytkownika i jego klientów.

Sprawdź: Serwer NAS do domu – jak wybrać?

Typy macierzy dyskowych

Macierze dyskowe dzielą się na trzy główne typy: DAS, NAS i SAN.

  • DAS (Direct-Attached Storage) to najprostszy typ macierzy, podłączony bezpośrednio do komputera lub serwera, bez pośrednictwa sieci. DAS jest szybki i efektywny, ale nie oferuje skalowalności sieciowej.
  • NAS (Network-Attached Storage), to macierz dyskowa połączona z siecią, pozwalająca na udostępnianie danych wielu użytkownikom. NAS jest łatwy w zarządzaniu i doskonały dla mniejszych sieci.
  • SAN (Storage Area Network), to dedykowana sieć magazynowania, która zapewnia wysoką wydajność i elastyczność. SAN jest idealny dla dużych organizacji z rozbudowanymi infrastrukturami sieciowymi.

Grafika: Wikimedia

Czytaj więcej:

IMHO – co oznacza tak naprawdę?

Jak skutecznie przeprowadzić exit interview?

Flat design. Dlaczego był krytykowany?

Lean management. Na czym polega i jakie są jego korzyści?

Welcome pack – co warto w nim umieścić?

Total
0
Shares
_podobne artykuły