Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pamiec-podreczna-czym-jest-czyszczenie-przyspieszenie

Pamięć podręczna – czym jest, czy warto ją czyścić i jak to może wpływać na pracę?

Ostatnia aktualizacja 30 czerwca, 2022

Pamięć podręczna przyspiesza pracę systemów operacyjnych, sprzętu i przeglądarek WWW. Jednakże nie każdy wie, że czasem warto ją czyścić i jak to robić skutecznie. Nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, że czyszczenie nie zawsze przynosi tylko pozytywne skutki.

Zobacz: Macierz dyskowa – czym jest i kiedy warto ją stosować?

Co to jest pamięć podręczna?

Jak podaje Wikipedia, pamięć podręczna (ang. Cache memory) to mechanizm pozwalający na przechowywanie potrzebnych danych z pamięci o wolnym dostępie w pamięci o szybkim dostępie. Dzięki temu możliwy jest znacznie szybszy do niej dostęp, a przetwarzanie nie musi czekać na doczytanie informacji z przykładowo dysku twardego lub pendrive.

Niemal wszystkie systemy operacyjne korzystają za pamięci podręcznej w celu szybszego działania i wykonywania zadań. Co więcej, nowoczesne procesory, zarówno te w komputerach, jak i w smartfonach i tabletach, mają kilka poziomów pamięci podręcznej. W połączeniu z szybką pamięcią RAM wpływa na wydajność całości systemu w połączeniu ze sprzętem.

Co więcej, aby poprawić wydajność odczytywania i zapisywania danych, pamięć podręczna znajduje się także w dyskach twardych. Algorytmy przewidują, które dane mogą być potrzebne użytkownikowi lub systemowi operacyjnemu i ładują je z wyprzedzeniem do pamięci cache. Dzięki temu opóźnienia w ładowaniu informacji są znacznie mniejsze.

Pamięć podręczna stosowana jest także w przypadku przeglądarek WWW. Wczytywanie strony wiąże się zazwyczaj z danymi dotyczącymi jej głównego interfejsu. Gdy użytkownik zaczyna przeglądać dane, przeglądarka doczytuje dodatkowe informacje, w tym strony z linków umieszczonych w treści lub promowanych przez serwis. Dzięki temu po kliknięciu linka, całość wczytuje się dużo szybciej, a użytkownik nie traci czasu na oczekiwanie – jego zadowolenie rośnie.

Czy warto czyścić pamięć podręczną?

Zarówno mechanizmy procesorów, systemów operacyjnych jak i przeglądarek dbają o to, aby w pamięci podręcznej umieszczane były dane, które według algorytmów przyspieszą pracę i spowodują szybsze wykonywanie zadań zleconych przez użytkownika.

Okazuje się jednak, że algorytmy dotyczące oprogramowania nie zawsze działają optymalnie. Dlatego też są firmy zewnętrzne, które oferują oprogramowanie czyszczące pamięć cache w systemach i przeglądarkach, aby te działały sprawniej.

Nie zawsze użytkownik zauważa różnicę w szybkości wczytywania witryn lub uzyskiwaniu pożądanych wyników. Należy jednak oddać niektórym firmom, że ich oprogramowanie działa. Przykładem może być aplikacja Ccleaner, która świetnie sprawdza się w systemach Windows. Czyści system z plików cache, TMP, plikami roboczymi aplikacji itp. Robi to bardzo skutecznie, dzięki czemu systemy działają wydajnie i sprawnie.

Smartfony Xiaomi i Redmi wyposażane są w system sprzątający, który czyści pamięć Cache, usuwa zbędne pliki, pakiety instalacyjne, pozostałości po działaniach aplikacji i pamięć operacyjną ze śmieci.

Jakie mogą być konsekwencje czyszczenia pamięci podręcznej?

Pamięć podręczna, która zostanie wyczyszczona ze „śmieci” może spowodować nie tylko przyspieszenie pracy systemu lub aplikacji. Negatywnym skutkiem takich działań może być konieczność ponownego logowania się do aplikacji bądź usług. Wszystko dlatego, gdyż wyczyszczone zostaną ciasteczka (ang. cookies), w których zawarte mogą być dane logowania, ustawienia itp.

Może to nieść za sobą brak dostępu do historii przeglądania witryn WWW, obrabianych plików itp. W niektórych przypadkach wczytywanie aplikacji i stron WWW może być początkowo wolniejsze, gdyż przeglądarka musi znów zapełnić pamięć podręczną danymi potrzebnymi do szybszego działania.

Sprawdź: Systemy operacyjne 2022

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Total
0
Shares
_podobne artykuły