Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pobrane-pliki-gdzie-sa-jak-je-skasowac

Pobrane pliki – gdzie są i jak je skasować?

Ostatnia aktualizacja 16 listopada, 2022

Wielu użytkowników urządzeń takich jak komputery często zastanawia się, gdzie są pobrane pliki, jak ich użyć i jak je kasować. Przeglądarki i inne aplikacje zapisują je w różnych miejscach, a po czasie okazuje się, że niepotrzebnie zabierają miejsce, które zazwyczaj przydałby się na aplikacje, zdjęcia, czy też filmy. Pokazujemy gdzie ich szukać i co można z nimi zrobić.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Gdzie są i jak kasować pobrane pliki w systemie Windows?

Najpopularniejszym systemem operacyjnym w komputerach stacjonarnych i przenośnych jest Microsoft Windows. Codzienna praca sprawia, iż ściągane i tworzone pliki zapisywane są w katalogach na dysku twardym. Bez względu na jego pojemność, pamięć zapełnia się i czasem trzeba zrobić porządek. Co można zrobić?

Gdy brakuje miejsca, można przenieść mniej ważne pliki na inne nośniki, albo do chmury. Gdy dysk podzielony jest na partycje lub jest ich kilka, można zamiast na dysku lub partycji systemowej (zazwyczaj oznaczon(a/y) jest jako C) zapisywać je w katalogach na dysku bądź partycji D lub innych.

Sprawdź: jak otworzyć plik XML

Pliki zapisane na pulpicie

Zazwyczaj, jeśli nie zostało to określone inaczej, można ich szukać w kilku miejscach.

Część ludzi zapisuje je wprost na pulpicie, z którego ma do nich bezpośredni dostęp. Niestety pulpit ma ograniczoną pojemność na ikony plików, dlatego bywa, że sortowane są i przenoszone do katalogów tworzonych na… pulpicie!

Pliki zapisane w katalogach Downloads

W innych przypadkach, gdy nie ustalono inaczej, zapisywane są one w katalogu Downloads na partycji systemowej C. Tego zaś warto szukać w ścieżce C:\Users\XYZ\Downloads\, gdzie XYZ to nazwa użytkownika. Jeśli tych jest kilku, to w każdym takim katalogu może być podkatalog Downloads z zapisanymi plikami.

Pliki zapisane w innych katalogach

Wszelkiego typu dokumenty, zapisywane są zazwyczaj automatycznie w katalogach Documents, które, tak jak poprzednio, można znaleźć w ścieżkach C:\Users\XYZ\Documents\, gdzie XYZ to nazwa użytkownika.

Pliki obrazów i zdjęć zapisywane są analogicznie, czyli w katalogach Pictures, Dźwięki i muzyka w katalogach Music, pliki wideo w katalogach Videos.

Jak kasować pobrane pliki z katalogów w systemie Windows?

W systemie Windows pliki można kasować, klikając i przytrzymując je prawym klawiszem myszy, a następnie przeciągając je do kosza. Można też zaznaczyć je i po kliknięciu prawego klawisza myszy wybrać z menu „Usuń”. Kolejnym sposobem jest zaznaczenie pliku i wciśnięcie na klawiaturze przycisku „Del”.

Pamiętajcie, że tak nie usuwacie plików permanentnie, gdyż lądują one w koszu systemowym, z którego możecie je odzyskać, otwierając go i po zaznaczeniu pliku prawym klawisze myszy, a następnie klikając polecenie „Przywróć”. Dopiero wyczyszczenie kosza lub usunięcie z niego pliku sprawi, że nie będzie go już na dysku.

Zobacz: czym jest pamięć ROM

Total
1
Shares
_podobne artykuły