Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pracoholizm-co-to-jest-objawy-profilaktyka-leczenie

Pracoholizm – co to jest i jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja 19 października, 2022

Pracoholizm jest uzależnieniem od pracy i dotyka coraz większe rzesze ludzi pracujących na skrajnie różnych stanowiskach. Co to jest, jak się objawia, czy można temu przeciwdziałać i jak pomóc osobie dotkniętej tą przypadłością?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest pracoholizm?

Jak podaje Wikipedia, pojęcie pracoholizmu i to, co ono oznacza, zdefiniował amerykański pastor i profesor psychologii religii Wayne Oates. Zdefiniował go jako przymus wykonywania pewnych czynności, głównie zawodowych. Bywa on na tyle silny, że zaniedbuje się życie rodzinne, odpoczynek, jak i inne aspekty związane z egzystencją.

Zobacz: czym zajmują HRejterzy

Nazwa słusznie kojarzy się z alkoholizmem, w którym przymus spożywania alkoholu i podporządkowanie wszystkiego temu pragnieniu jest ważniejszy do wszystkiego, co otacza chorego.

Pracoholizm stał się bardzo poważnym problemem występującym na całym świecie i dotykającym pracowników różnego szczebla. Schorzenie to zostało także ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10.

Pracoholik – zachowania i cechy

Jak zachowuje się i jakie ma cechy typowy pracoholik? Można to ująć w punktach:

  • odczuwa przymus pracy
  • pracę stawia zawsze na pierwszym miejscu
  • nie jest zadowolony ze swojej pracy i dąży do uzyskania perfekcji
  • czuje się doskonale, jeśli uda się wykonać pracę zgodnie z jego standardami
  • chce wszystkie zadania wykonywa samodzielnie
  • wykonuje obowiązki zawodowe w domu i podczas czasu wolnego
  • myśli krążą ciągle wokół pracy i zadań, nawet w czasie wolnym i podczas urlopów
  • często rezygnuje z urlopów na rzecz wykonania zadań
  • przejmuje się najmniejszymi problemami w pracy
  • przedkłada życie zawodowe nad relacje z rodziną i przyjaciółmi
  • nie ma czasu na swoje hobby
  • poświęca na pracę więcej niż 50 godzin w tygodniu
  • ma problemy ze snem
  • ma problemy z przeznaczaniem czasu na posiłki
  • doświadcza problemów w zdrowiu fizycznym spowodowanych skupieniem się na pracy

W poważniejszych stanach pracoholizm objawia się nawet stanami lękowymi, a także związanymi ze stresem chorobami takimi jak wrzody układu pokarmowego, agresja, niechęć do ludzi przeradzająca się w izolację. Dodatkowo pojawia się zazwyczaj wycieńczenie organizmu spowodowane skupieniem się na pracy kosztem odpoczynku i posiłków. Może też prowadzić do wypalenia zawodowego.

Innymi poważnymi konsekwencjami mogą być zawały serca i poważna choroba psychiczna, jak również uzależnienie od stymulantów, w tym także narkotyków pozwalających uśmierzyć głód, zmęczenie i dać pozornie większą energię do pracy. Inną chorobą związaną z pracoholizmem jest alkoholizm, gdyż uśmierzenie objawów poprzez otępienie się alkoholem jest także bardzo częste u osób pracujących ponad miarę.

Pracoholizm – jak sobie z nim radzić?

Jeśli ktoś zda sobie sprawę z tego, że popada w pracoholizm lub pojawią się takie sugestie ze strony współpracowników, rodziny, bądź znajomych, to nie warto tego lekceważyć. Przeanalizuj punkty wymienione powyżej i zastanów się, czy pasuje do Ciebie choćby 1 lub też 2 z nich.

Jeśli tak, to choćby profilaktycznie udaj się do psychologa. Nie zaszkodzi także szczera rozmowa z partnerem lub partnerką, a także z bliskim przyjacielem.

Gdy okaże się, że to dopiero początki problemów, to terapia i dodatkowe stosowanie się do zaleceń lekarza powinny przywrócić balans w życiu. Warto także skupić się na rodzinie, a podczas odpoczynku lub wyjazdów rezygnować z zabierania ze sobą laptopa, tabletu i służbowego smartfona. Wrócić lub zintensyfikować zaangażowanie w hobby, jak również spotkania z przyjaciółmi, podczas których nie będzie poruszany temat pracy.

W poważniejszych przypadkach leczenie może być dłuższe i wymagać będzie zaangażowania nie tylko pacjenta, ale i jego najbliższego otoczenia. W tym przypadku zalecenia i ścisła współpraca z psychologiem jest nieodzowna.

Więcej o pracoholizmie można przeczytać w opracowaniu przygotowanym na zlecenie Ministerstwa zdrowia.

Sprawdź: jak znaleźć płatny staż w it

Total
0
Shares
_podobne artykuły