Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
programowanie-co-to-jest-zarobki

Programowanie – co to jest, czy jest trudne i ile można zarobić?

Ostatnia aktualizacja 7 września, 2022

Zainteresowani branżą IT często zastanawiają się, co to jest programowanie i czy trudno się go nauczyć. Wątpliwości pojawiają się zazwyczaj, gdy zobaczy się ilość różnych języków programowania. Zachętą są za to zarobki programistów, które kuszą niejedną osobę do przebranżowienia się.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Praca w IT kusi, a bez wątpienia dotyczy to pracy jako programista. Gdy ktoś przegląda ogłoszenia o pracę i przypadkiem zapuści się w rejony z ogłoszeniami, w których początkujący programiści mogą liczyć na zarobki znacznie wyższe, niż ma wykształcony i mający doświadczenie nauczyciel, to może dać mu to sporo do myślenia.

Programiści na juniorskich stanowiskach mogą liczyć nawet na płace w wysokości około 6 500 zł brutto na umowę o pracę. Na stanowiskach określanych jako mid zarobki mogą wynosić nawet 11 000 zł, a seniorzy dostają nawet 16 000 zł. Są to dla wielu zawrotne stawki.

Co to jest programowanie?

Programowaniem nazywamy proces, w którym powstaje program komputerowy. Powstaje on w języku programowania docelowo zamienianym na kod źródłowy, który może zostać wykonany przez komputer.

Program komputerowy jest zbiorem poleceń, których wykonanie przez komputer da w wyniku pożądany wynik. Do jego wytworzenia potrzebna jest wiedza dotycząca składni języka programowania, tworzenia algorytmów i struktur danych, a także architektury komputerów, na których mają być uruchomione programy.

Programy uruchamiane są nie tylko na komputerach. Wszelkie urządzenia techniczne, które wykonują określone zadania i wyposażone w elektronikę sterującą, trzeba zaprogramować. Każda strona WWW, usługa w internecie, aplikacja w komputerze, telefonie, smartfonie, telewizorze i nowoczesnym piekarniku misi być zaprogramowana. Nawet słuchawki BlueTooth obecnie mają wgrywany tak zwany firmware, czyli oprogramowanie sterujące, a które może być aktualizowane z poziomu smartfona. Otaczają nas programy.

Sprawdź: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Czy programowanie jest trudne?

Proces programowania jest zazwyczaj zajęciem pochłaniającym sporo czasu, a także wymagającym od programisty samodyscypliny oraz wytrwałości, aby móc dokończyć zadania w określonym czasie. Dodatkowo, jak niemal w każdej dziedzinie, wymaga ustawicznego podnoszenia kwalifikacji, poszukiwania nowych rozwiązań itp.

O tym, czy programowanie jest trudne, może świadczyć fakt, iż zajmują się nim już dzieci, a także osoby w podeszłym wieku. Często nie chodzi o zarobki, ale o zabawę i rozwijanie nowych umiejętności.

Co więcej, programowania uczy się już w szkołach podstawowych, na kursach dla 8-latków itp. Coraz częściej także można stworzyć program, niekoniecznie znając język programowania. Trendem jest tworzenie aplikacji i programów za pomocą bloków, które mają proste do zrozumienia funkcje. Przesuwając je na ekranie i łącząc w odpowiedni sposób, można poznać podstawy programowania i algorytmów.

Przydaje się znajomość języka angielskiego, gdyż sporo języków programowania wykorzystuje polecenia w tymże języku. Dużo poradników, samouczków i innych przydatnych treści jest dostępnych po angielsku, choć coraz więcej jest też takich, które napisali nasi rodzimi autorzy.

Kto może zostać programistą?

Programowanie jest dosłownie dla każdego. Jak pisaliśmy, wymaga nieco pracy i nauki, a także wytrwałości i niezrażania się niepowodzeniami. To normalne w każdym zawodzie. Uczymy się podstaw, a potem „praktyka czyni mistrza”.

Zobacz: przebranżowienie się na programistę

Ciekawym materiałem dla wahających się, czy warto przebranżowić się do pracy w IT lub zacząć naukę programowania są rozmowy z ludźmi, którzy zaryzykowali i chwalą sobie pracę w tej branży, są wywiady z serii Go4IT. Przygotował je portal z ogłoszeniami o pracę w branży IT No Fluff Jobs i dostępne w serwisie YouTube.

Total
0
Shares
_podobne artykuły